Zeel; Bourgondisch en chique tegelijk In Dordrecht zijn €25,- GGD opent centra voor vragen over seks Scoop wil films over WMO ï)e (mak van JfeooweuH# RDBflLLOn Elk 2e ticket KORTING! Oud-Zeeuw Van den Ende zet provincie op kaart in Zuid-Holland. Gratis hulp en advies aan jongeren in Goes en Terneuzen. Website laat zien hoe 'meedoen'-gedachte uit wet wordt uitgewerkt. Redacteuren Edith Ramakers en Raymond de Frel storten zich deze maand op de veel besproken mosselen. Raymond ging naar mosseldorp Philippine en bezocht Auberge des Moules. Ooit meerden hier de boten aan om ton nen mosselen aan wal te brengen. Philip pine mag dan sinds de drooglegging van De Braakman (1952) geen haven meer hebben, maar desondanks is het recept in het dorp hetzelfde gebleven: mosse len, mosselen en nog eens mosselen. En dat staat garant voor volle bussen met Belgen die afkomen op de Zeeuwse trots. Maar hoe lang nog? Als het verbod op het vissen op mosselzaad de sector echt de das omdoet, moet ook Philippine het roer omgooien. „Dan moeten we helaas verder zonder de mosselen. Of we zien hier alleen nog Porsches voor de deur, omdat de mosselen voor de meeste men sen onbetaalbaar zijn geworden, zegt Ma- non Tieleman van Auberge des Moules. „En dat terwijl het vroeger toch vooral eten voor de armen was. Dat is het overi- PZC Zaterdag 6 september 2008 3 3 gens allang niet meer. De prijzen laten het gewoon niet toe." Samen met haar man )oris Jansen nam zij de familiezaak over. Aan de wand han gen prachtige foto's van vissers, onder wie haar overgrootvader Arie Wiskerke. Hij heeft het mosselrecept gemaakt waar Des Moules nog altijd mee schermt. „Ik zeg er niet te veel over, al weet ik ook wel dat er duizenden koks in Philippine met dit recept hebben ge werkt. Het gaat om de pure mosselsmaak. Dus geen worteltjes, selde rij of wijn erbij. En ook belangrijk: je moet de mosselen zo lang mogelijk 'vies' houden. Zodra je ze hebt schoonge maakt, verliezen ze vocht. Dus gaan ze pas op het laatste moment in onze eigen spoelmachines." Voordat we een flinke pan laten opdie nen, prikken we kreukeltjes uit hun huis jes en kiezen we een voorgerecht uit het Auberge-menu (drie gangen voor 33,50 euro). Mijn tafelgenote smult van heer lijk malse vitello tonato. Het kalfsvlees en de tonijnmayonaise strelen de tong. Ik krijg een slabbetje aangemeten voor mijn halve babykreeftje, dat is gegrild met knoflook (toeslag vier euro). Het kreeft je is met recht een baby't je, maar dat mag de pret niet drukken. De knof look overheerst niet, de krachtige kreef- tensmaak krijgt alle vrijheid. En dan, ja dan gaan we echt proeven waarom Auberge des Moules door de keurmeesters van Michelin een Bib Gour mand heeft gekregen. Dat staat voor een goede keuken en correcte bediening. De Auberge des Moules serveert mosselen die geen sausje behoeven, foto Peter Nicolai mosselen (toeslag 4,50 euro) gaan er in als koek. Voor zo'n vroeg moment in het seizoen zijn het al flinke jongens. En in derdaad, de mosselsmaak moet het werk doen. Een traditioneel mosselsausje is lekker voor 'erbij', maar hoeft eigenlijk niet eens. Grappig eigenlijk, Auberge des Moules is aan de chique kant. Maar zo dra de mosselen op tafel komen, kan nie mand meer met mes en vork eten. Klie deren, slobberen en smullen maar! Een panna cotta met bramen, aardbeien en rode besjes en eiwitschuim is een lich te en frisse afsluiter van een bourgon- disch maal. Auberge des Moules, Visserslaan 3, Philippi ne. Tel: 0115-491265. www.aubergedesmou- les.com. Open van 12 tot 21 uur, maandag gesloten. Pinnen: ja. Rokersruimte: vanaf het najaar. Vegetarisch: liefst op aanvraag. 10*% 0 H Prijs-kwaliteit: Entourage: Bediening aan tafel: Horen, zien en ruiken: we kijken uit op een schilderij met bourgondische mosseleters, maar dat neemt niet weg dat we jammer genoeg in het minst gezellige deel van het restaurant eten. Daar staan de tafeltjes best dicht op el kaar. Volgende keer bij een reserve ring even aangeven. Conclusie: Auberge Des Moules wil net iets boven het middensegment opereren. Dat lukt. Het is aan de chi que kant, maar tegelijkertijd laagdrem pelig. Kijk voor eerdere afleveringen en re censeer zelf op www.pzc.nl. onvoldoende goed matig uitstekend voldoende I BflLLOnVflRRTen BV Boek online via www.adballon.nl We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee door Tineke Smits DORDRECHT - Zeeland blijft trek ken, ook al woon je al jaren in Dor drecht. Dat is te zien aan Jaap van den Ende, geboren in Hansweert, maar nu bijna vijftig jaar woonach tig in Dordrecht. Hij is al dertig jaar de voorzitter van de Zeeuwse vereniging in Dor drecht, een vereniging die 365 oudere en jongere leden heeft, plus nog eens twintig wachtenden op de lijst. Onder de leden zijn zelfs niet-Zeeuwen en mensen die in Zeeland wonen. Er zijn ook schippers bij die vroeger op Zee land gevaren hebben en die nu maar wat graag bij de vereniging betrokken zijn. Een enorme groep mensen dus, en Van den Ende biedt hen graag een echte Zeeuw se avond aan. „Ik promoot Zeeland graag een beetje in Dordrecht," aldus Van den Ende. „Het is en blijft toch hét vakantiegebied bij uitstek! Waar om zou je naar Turkije gaan als je ook in Zeeland vakantie kunt vie ren? Strand, duinen, zee; in Zee land is alles te vinden! En op deze manier wil ik Zeeland een beetje op de kaart zetten." De vereniging bestond vorig jaar tachtig jaar. Vijftien jaar geleden werd al eens een Zeeuwse avond gehouden. Dat is nu zo lang gele den dat de oud-Zeeuw het tijd vond voor een herhaling. „Ik wil de Dordters laten proeven van de Zeeuwse streekproducten." Dus komt er een imker uit Poppendam- me en de bakker en slager uit Yer- seke werken mee, want 'in Dord recht kun je bij de slager niet eens kaantjes halen, en dat hoort er toch echt bij!' Een touwmaker komt ook zijn oude ambacht laten zien. „Er zullen babbelaars worden gebakken en ik wil nog aan Zeeuws fruit zien te komen. Als ik nou nog boerenboter en karne melk kan vinden, is het aanbod he lemaal compleet." Er moet ook ty pisch Zeeuwse muziek gemaakt worden, maar hoe dat ingevuld gaat worden is nog niet bekend. De avond wordt gehouden op za terdag 4 oktober. Ook (echte) Zeeuwen zijn van harte welkom. door Claudia Sondervan GOES - Het doet denken aan het vroegere Rutgershuis; de nieuwe centra voor gratis hulp en advies bij vragen over seks voor jongeren tot 24 jaar. De nieuwe informatiecentra heten Sense en Zeeland heeft er sinds de ze week twee: bij de GGD Zee land in Goes en het GGD-kantoor in Terneuzen. In de Sense-centra kunnen jongeren ook anoniem te recht. Vorig jaar bleek uit onderzoek dat ongeveer een miljoen mensen rondlopen met problemen met en vragen over seksualiteit. Het ge bruik van voorbehoedmiddelen is nog steeds problematisch. Seksueel geweld treft vier op de tien vrouwen, drie van elke tien zwangerschappen zijn ongepland en één op de elf volwassenen loopt risico op een seksueel over draagbare aandoening. Het was weer tijd voor hulpcentra waar jongeren makkelijk binnen durven, besloot de rijksoverheid. De GGD Zeeland richt de centra in met de collegadienst te West- Brabant en Casa, centrum voor an ticonceptie, seksualiteit en abor tus. Sense biedt gesprekken, lichame lijk onderzoek en kan recepten en verwijzingen naar andere hulpin stellingen geven. Wie er terecht wil, kan een afspraak maken: 0900-3696969. MIDDELBURG - Scoop, Zeeuws insti tuut voor welzijn en cultuur, zoekt films die tonen wat vereni gingen in Zeeland verzinnen om bevolkingsgroepen te betrekken bij hun activiteiten. Meedoen is het motto van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning, waarmee de overheid bedoelt dat omgeving, activiteiten en voorzieningen zo veel mogelijk toegankelijk moeten zijn voor jong en oud, ziek en ge zond. De manieren waarop vereni gingen in Zeeland die deelname bevorderen, wil Scoop vastgelegd zien op film. Die films wil ze verto nen via de website. Er staan acht voorbeeldfilms op de website www.wmozeeland.nl. Films mogen niet langer zijn dan drie minuten en kunnen verzonden worden via een link die opvraagbaar is via e-mail wmozeeland@scoopzld.nl. In zenden op schijf kan via Scoop, Wmo-team, Postbus 407, 4330 AK Middelburg. Uiterste inzenddatum is 20 oktober. In november volgt een slotmanifestatie van de filmac tie waarbij een compilatie van de ingezonden films wordt vertoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35