'Borden A58 lijken voor eencelligen' 'Zinken niet onze schuld' Staten hebben geen behoefte aan deltawaterenvoorstel Groenlinks 'PvZ in Staten zwalkt' Schippers krijgen voorwaardelijke boete voor aanvaring. Noodzaak van aanpak is inmiddels goed genoeg onderstreept. Van Waveren boos over gedrag bij Perkpolder en Waterdunen. pzc Zaterdag 6 september 2008 31 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zee land zijn bezorgd over de verrom meling van het Zeeuwse land schap. Vensters op Zeeland, het rou- teontwerp voor de A58 en de N62 bevat weliswaar een gezonde visie, maar de praktijk is weerbarstig. De Statencommissie ruimte, ecolo gie en water signaleerde gisteren twee voorbeelden van hoe het niet moet: het bruine kantoorge bouw van Imtech aan de A58 bij Goes en de borden van Team 58 op diverse plaatsen langs de auto snelweg. Over die laatste zei CU-Statenlid Arjan Beekman: „Het lijkt wel of die borden voor eencelligen zijn ontworpen." Ook gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, rui- telijke ordening) heeft: er weinig mee op. „Ze waarschuwen voor wind van links, wind van rechts en zonlicht. Waar hebben we het nu over?" Van Waveren heeft er ook be zwaar tegen dat de borden lukraak lijken te zijn geplaatst. „Afspraak is dat dergelijke campagneborden zo veel mogelijk bij viaducten en an dere kunstwerken worden neerge zet. Ik zie niet in waarom er nu van wordt afgeweken. Daar moe ten we het eens met Rijkswater staat over hebben." Verscheidene Statenleden hebben de afgelopen maanden ook met stijgende verbazing de vorderin gen met de bouw van het Im- tech-kantoor gevolgd. Te dicht op de A58, te hoog en te afwijkend vergeleken met de andere bebou wing. De lage lichte lijn die met de bouw van de rij automobielbedrij ven was ingezet, is nu abrupt door broken. „Hebben we daar nu een Integraal Omgevingsplan voor ge maakt?", vroegen ze zich af. En met een licht verwijtende toon in de richting van Van Waveren: „Had de gedeputeerde voor ruim telijke ordening daar nu geen stok je voor kunnen steken?" Die rea geerde afgemeten: „Ik ga niet op de stoel van een wethouder zitten. Wij hebben in het omgevingsplan de grote lijnen geschetst. De invul ling is aan de gemeenten." Bij die grote lijnen hoort ook de beantwoording van de vraag of de gemeente Goes haar strook bedrij venterreinen mag uitbreiden tot de westkant van de Deltaweg, waar nu alleen het Van der Valk-hotel staat. Van Waveren, nog steeds afgemeten: „Ik krijg daar geen warme gevoelens bij." door Emile Calon middelburg - De aanvaring van de Jolanda, ja dat was hun schuld, zo gaven de kapitein en de stuurman van de zandzuiger Vlieree gisteren volmondig toe. Dat dat binnen vaartschip vervolgens die 20e de cember 2006 voor de kust van Hoofdplaat zonk, daar hadden ze geen schuld aan. De kapitein van dat schip had zijn materiaal niet in orde, aldus zijn collega. „De lens- pompen van de Jolanda deden het niet en de mangaten in haar water dichte schotten stonden open. Als er dan wat water binnenkomt is er geen houden aan." Hij wilde ook nog wel kwijt dat dat gewoon ge tuigde van slecht zeemanschap. De kapitein en de stuurman van de Vlieree, uit Yerseke en Krabben- dijke, verklaarden gisteren tegen over politierechter A. Ente dat die aanvaring veroorzaakt was door domme pech. De kapitein vond dat de (leer- ling)stuurman die dag, nadat ze zand hadden overgeladen in een ander schip, de Vlieree alleen te rug naar zee moest brengen. Hij was op het moment van de bewus te manoeuvre dan ook niet in de stuurhut. De stuurman gaf iets te veel gas achteruit. Toen hij dat wil de herstellen, reageerden de scheepsmotoren niet direct, waar door de aanvaring onvermijdelijk was. Officier van justitie J. Valente vond niet dat de beide zeelieden de bemanning van de Jolanda in gevaar hadden gebracht. Wel eiste hij boeten van 250 en 500 euro te gen hen omdat ze een 'verkeers- fout' hadden gemaakt. De kapitein stelde vervolgens dat de rechter hem alleen moest be straffen omdat hij, als gezagvoer der, eindverantwoordelijk was. Op zijn beurt stelde de stuurman dat hij op dat bewuste moment verant woordelijkheid droeg voor die ma noeuvre. Ente prees beide man nen omdat ze niet voor hun ver antwoordelijkheid wegliepen en gaf hen allebei een voorwaardelij ke boete van 250 euro. De borden waarmee Team A58 langs de snelweg waarschuwt voor bijvoorbeeld harde wind, zijn de Staten van Zeeland een doorn in het oog. foto Ronald den Dekker door Ben Jansen MIDDELBURG - Sympathiek maar niet nodig. De Statencommissie ruimte, ecologie en water zag giste ren weinig in een initiatiefvoorstel van GroenLinks om vaart te zet ten achter de verbetering van de deltawateren. GroenLinks in de provincies Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Hol land en in de Tweede Kamer wil met het voorstel het getalm door breken waarvan volgens de partij sprake is bij de aanpak van de wa terkwaliteit in de wateren van Zuidwest-Nederland. GL-Statenlid Gabriëlle van Dinte- ren legde uit hoe die doorbraak naar haar mening valt te bereiken. Ze pleitte voor betere informatie over de deltawateren, voor snelle uitvoering van projecten waarover overeenstemming bestaat, onder streping van het feit dat duurzaam heid samengaat met economie en een integraal plan voor de Delta wateren dat uiterlijk over twee jaar gereed moet zijn. De andere fracties erkenden dat de vaart moet worden gezet achter de gezondmaking van de deltawaren, maar ze betwijfelden of daar het GroenLinks-voorstel voor nodig is. De Deltaraad - met vertegenwoor digers van de drie provincies en het Rijk - gaat met een program ma van aanpak komen en de twee de Deltacommissie heeft deze week de noodzaak van een levens krachtige delta onderstreept. Gedeputeerde Marten Wiersma (GL) was het ermee eens dat veel van wat zijn partijgenoten willen inmiddels nadrukkelijk aandacht heeft gekregen. „U had er een paar jaar eerder mee moeten komen", grijnsde hij. Dat was in feite een vrolijk verwijt aan zichzelf Wiers ma was immers tot voor zestien maanden zelf Statenlid. In die rol kwam hij voortdurend met allerlei initiatieven. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Partij van Zee land schaadt het aanzien van de provincie en de Zeeuwse politiek met haar opstelling over de projec ten Perkpolder en Waterdunen. Volgens gedeputeerde Harry van Waveren geeft de PvZ geen eerlij ke voorstelling van zaken over bei de initiatieven, die enerzijds de economie moeten versterken en aan de andere kant natuurherstel opleveren. Van Waveren uitte zijn kritiek gis teren in de Statencommissie ruim te, ecologie en water. De PvZ vertoont naar de mening van Van Waveren een 'zwabberen de' stellingname door eerst in te stemmen met het Perkpolderplan en er later afstand van te nemen. PvZ-commissielid Gert-Jan Min- derhoud wierp de beschuldiging verre van zich. Hij wees erop dat het in het geval van Perkpolder aanvankelijk om de economische impuls voor de regio ging. Later kwam in beeld dat met het plan ook natuurherstel valt te bewerk stelligen. Aanleg van zoute natuur is ook de reden voor de kritische opstelling van de PvZ ten opzichte van Waterdunen. Van Waveren zegde toe dat bin nenkort gesprekken worden ge voerd om Waterdunen vlot te trek ken en vervangende grond te vin den voor boeren die voor het Per- polderplan moeten wijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33