Niet elke regio kan NMa-besluit of fusie mag voor ziekenhuizen valt over maand Debat: groei Delta-commissie PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Zaterdag 6 september 2008 PZC MAIKEL HARTE Dat we voor het eerst om de Noordpool kunnen varen, was vorige week slechts een voetnoot in de media. Ik vond het zelf een historische gebeurtenis, omdat het aangeeft hoezeer de aarde opwarmt en hoe dringend maatrege len dienen te worden genomen. Misschien was dit nieuws te ver van ons bed, want het rap port van de Delta-commissie met daarin de maatregelen die hier nodig zijn vanwege de opwarming van de aarde, is wél grote koppen waard. Terecht, want de gevolgen van deze maat regelen zullen groot zijn. Mijn advies: verkoop nu uw apparte ment aan de kust, want het zal in waarde dalen. Nu kunt u nog adverteren met een prachtig uitzicht over de Noordzee, straks niet meer. De kust moet verbreed worden met als gevolg dat de kustlijn straks a 2 kilo meter zal zijn opgeschoven. De extra ruimte die hierdoor ont staat, kan benut worden voor natuur, recreatie én wonen, al dus de commissie. Op tv zag ik een Zandvoortse projectont wikkelaar in zijn handen wrijven, omdat er weer appartemen ten aan het Noordzeestrand gebouwd kunnen gaan worden. Zo zal er ook in Zeeuwse badplaatsen gereageerd worden. Heeft u nu dus nog vrij uitzicht op strand, zee, zonnende da mes en meer van zulk schoons, nog even en u kijkt tegen de flat van uw buurman aan die uw uitzicht heeft overgenomen. Wat betekent dit voor onze kustplaatsen in het algemeen? Wordt Domburg ook met een kilometer in de breedte uitge breid? Komt er naast Renesse een Renesse-Bad en hoe gaan we dat doen met Cadzand? Er is al Cadzand (het dorp) en een Cadzand-Bad, maar dat laatste ligt straks misschien niet meer aan zee. Wordt dat dan Cadzand-Biena-Bad of krijgen we een Cadzand-Extra-Bad of Cadzand-Dubbel-Bad? M'n TomTom weet het nu al af en toe niet meer, dat belooft wat. Krijgen we een Cadzand-Extra-Bad of Cadzand-Dubbel-Bad? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegénernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 - - - - Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden öm u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Snowbase in Terneuzen Arjen Verschoore, eigenaar van negen fotozaken: „Het is hier pri ma ondernemen. De klant is be hoorlijk trouw en hecht een groot belang aan kwaliteit. De fotowe reld is een dynamische markt. In dit digitale tijdperk weet de indus trie nauwelijks hoe ze daar mee om moet gaan, laat staan de afne mers! De Zeeuwse zuinigheid wordt meestal verkeerd uitgelegd. Zeeuwen zijn niet krenterig, maar ze letten vooral op spullen van kwaliteit waar ze lang mee kun nen doen. Ze willen waar voor hun geld. En de Zeeuw is absoluut in voor innovatieve producten, wil het beste en nieuwste." Judith Dingemanse, directeur Snowbase in Terneuzen: „Zeeland en in het bijzonder Ter neuzen biedt voor ons het beste van twee landen. Als je een straal van tachtig kilometer om Terneu zen trekt, bereik je een verzorgings gebied met 1,5 miljoen mensen. Bovendien was deze regio nog een witte vlek voor skipistes: de dichtstbijzijnden zitten in Zoeter- meer en Landgraaf Verder is Snowbase een aanvulling voor de dagrecreatie in Zeeland. Naast Neeltje Jans en het Arsenaal in Vlissingen heeft Terneuzen nu ook een grote attractie." De winkel in Colijnsplaat Suzanne Zagers, marketing en pr Roem van Yerseke, winnaar van de Prijs Creatief Onderne merschap: „Het leuke van onze bedrijfstak is dat we met typisch Zeeuwse producten werken. Onze afzetmarkt concentreert zich op België, Nederland, Frankrijk en Duitsland. Wat dat betreft is het wel makkelijk om dicht bij de grens te zitten. De Belgen en de Zeeuwen hebben toch een beetje dezelfde cultuur. Ze weten wat lek ker is. Voor ons is het ook logi scher om hier te zitten dan ergens in de Randstad. Onze productie begint immers aan het water." Marianne van der Heijde, met haar man Gillis eigenaar van een winkel in Colijnsplaat: „Onze winkel staat te koop, omdat mijn man de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Gelukkig heb ben we hartstikke veel plezier in ons werk. Zolang de gezondheid het toestaat, kunnen we nog wel even door. Mensen die de zaak wil len overnemen, moeten geen acht tot vijf-mentaliteit hebben. Als ie mands vriezer 's avonds kapot gaat, komt mijn man 'm repare ren. Ja, ook een op klein dorp kun je een goed inkomen hebben aan zo'n winkel. 'Als je je vak maar ver staat', zegt m'n man altijd." Ineens staat Zeeland in de middenmoot van de economische top 40 van regio's in Nederland. Gaat het ineens zo goed? Of is er iets anders aan de hand? door Nadia Berkelder Zeeland scoort onvermin derd lager op economi sche kracht en groei, con cludeerde de Rabobank vorig jaar nog. „De kwetsbare eco nomische structuur vernieuwt wei nig door een lager investeringsni veau en nieuwe bedrijvigheid. Dit leidt weer tot een relatief beperkte groei van de omzet en de werkgele genheid." Zeeuws-Vlaanderen ein digde in 2007 op plaats 39 in de economische top 40 van regio's. Overig Zeeland deed het met plaats 36 maar net ietsje beter. Een jaar later lijkt ineens alles an ders: Zeeuws Vlaanderen stijgt met stip in de economische hitlijst naar nummer achttien. Overig Zee land maakt ook een grote sprong voorwaarts, al is het een iets klei nere, naar plaats 21. Economisch gezien laat Zeeland nu regio's als Delft, het Gooi, Haarlem en zelfs Twente achter zich. Alleen de stij ging van Delfzijl en IJmond is nog spectaculairder. Delfzijl sprintte van de laatste naar de derde plaats. Rogier Aalders, econoom van de Rabobank, bekent het meteen: dit jaar is een andere methode ge bruikt om de ranglijst samen te stellen. „We hebben de werkelijke cijfers van alle klanten van de Ra bobank gebruikt, geheel anoniem overigens. Vorig jaar was de rang lijst gebaseerd op gegevens van de Kamer van Koophandel en enquê tes onder ondernemers." „Daarnaast denk ik dat Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen het wel beter hebben gedaan dan de vorige ja- Economische ontwikkeling heeft veel te maken met de kenmerken van het gebied waar bedrijven ge vestigd zijn, vindt Gert-Jan Hos- pers, docent economie aan de Uni versiteit TWente. Hij is op 17 sep tember één van de inleiders van het Prinsjesdagdebat 2008 dat de Brabants Zeeuwse Werkgeversvere niging, de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop samen houden. „Het debat gaat over de economie van Zeeland, maar het is nadrukke- Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Begin oktober we ten Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen of zij mogen fuseren van de Nederland se Mededingingsautoriteit. Maar voor de bewaker van de vrije markt beslist, staat gedeputeerde George van Heukelom in Den Haag op de stoep om te waarschu wen dat zonder fusie de patiënten van beide ziekenhuizen zullen weglopen, concurrentie of niet. Dat zegde de dagelijks provinciebe stuurder gisteren toe aan de com missie Welzijn. Een kwart, en vol gens Van Heukelom door de aan houdende negatieve berichten in middels meer, patiënten gaan niet meer naar hun eigen ziekenhuizen in Goes en Vlissingen maar zoe ken hun heil elders. De uittocht schaadt de toch al armlastige zie kenhuizen financieel, jaagt dokters weg en demotiveert medewerkers, waarschuwden alle partijen giste ren. De commissie besprak de randvoorwaarden voor de provin ciale toetsing van de gronden waar op de fusieziekenhuizen hun Hoofdkoers, een centraal zieken huis in Goes en een kort-verblijf- ziekenhuis met spoedplein in Mid delburg, baseren. Die toetsing is ge reed als het NMa-besluit valt, zei Van Heukelom toe. Vestiging in Goes Roem van Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2