Buitengebied donkerrood Karrenvelden vormen nu een bron van rijke natuur ram namen PZC Zaterdag 6 september 2008 21 Blasiushoeve Heiligen stellen je vaak voor raad sels. De Blasiushoeve in Heinkens- zand ligt mooi aan de rand van het dorp. Een grote, goed onderhou den schuur, half riet half pannen en een heel steil dak. Daarnaast een herenhuis met een bijzondere gevel, grote ramen en een voordeur met statige inkomst aan de slecht zichtbare noordkant. De hele voor zijde van het huis was van de eige naar - een rijke Fransman, baron de Cattoir - die meerdere hoeves had in de regio. Hij inde en ont ving in de mooie kamer zijn pacht gelden en liet zich bedienen door de boerin die met man en kinde ren als pachters de achterkant van het huis bewoonden. Blasius was omstreeks 300 na Chr. bisschop in Armenië en werd ont hoofd. Tijdens zijn gevangenschap deed hij wonderen; hij liet bijvoor beeld bij een jongetje dat haast ge stikt was, de visgraat uit zijn keel vliegen. Sindsdien is hij de heilige van alle keelziekten. Wat dat alles met de hoeve te maken heeft? Mond- en klauwzeer bij de koeien, die toch genazen? D'r is nergens iets bekend. Het waarschijnlijkst is nog, dat de hoeve de naam van de rooms katholieke kerk te Heinkens- zand heeft overgenomen. Want die is ook naar Blasius genoemd. Dichtbij de hoeve op weg naar 's Heerenhoek staat een mooie boer derij met een beeldje van de heilige Donatus in de eindgevel. Da's al bijna 2000 jaar een echte boerderij- heilige. Donatus was een Romeins officier die het Bliksemlegioen (le gio fulminatrix) aanvoerde. Hij wordt altijd afgebeeld met een stel bliksemschichten in zijn hand. Sinds zijn dood - hij was christen - wordt hij bij ons en in het Duitse Rijnland vereerd als beschermer van boerderijen en kerken tegen blikseminslagen en overvallen van rovers, boeven en dieven. Gerard Smallegange Plan Tureluur Plan Tureluur is een natuurontwikkelings plan rond de Oosterschelde, langs de kusten van Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Be veland, Tholen en Sint Philipsland. Het plan werd in 1991 gepresenteerd; doel is om voor een belangrijk deel het verlies aan na tuur als gevolg van de deltawerken te com penseren. In totaal omvat het plan 44 projecten, veelal binnendijks: schorren, duingebieden, dijkta- luds, zoutbrakke inlagen, zoetbrakke veen- moerassen, brakzoute moerasgebieden. Ongeveer driekwart van Plan Tureluur is uit gevoerd. Het deel van Plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen-Duiveland beslaat ruim vijf honderd hectare. Het waterpeil wordt er ver hoogd en oude kreken en karrenvelden wor den hersteld. In het gebied treft men tureluur, visdiefje, grote stern, meeuw en gans, lepelaar, kluut, plevier. Verder veel zoutminnende planten: zeekraal, schorrekruid, stomp kweldergras en zilte rus. Het gebied is alleen toegankelijk via de zee dijk en doorgaande wegen. door Tineke Smits Vroeger waren de mensen bang dat de malariamug zich er verstopte en dat de karrenvelden een 'natte en slijmeri ge' bron van de Zeeuwse moerasziekte wa ren. Tegenwoordig worden ze op waarde ge schat en nemen ze in natuurgebieden zelfs een belangrijke plaats in. Zo ook in het Natio naal Park Oosterschelde bij Zierikzee, waar het natuurontwikkelingsplan Tureluur wordt uitgevoerd. Een karrenveld is een gebied achter een dijk, waar vroeger klei werd afgegraven. De klei werd gebruikt voor aanleg en onderhoud van een dijk. Na het afgraven ontstond een nat, ziltig gebied, omdat het overtollige kwel water daar terechtkwam. Daardoor willen ziltminnende planten er goed groeien. Ook de Noordse woelmuis bouwt er graag zijn nestje. Veel soorten weide- en watervogels komen af op dit type natuur, bijvoorbeeld kluten en tureluurs, die er broeden. Een kar renveld draagt bij aan een grote diversiteit in flora en fauna. Door het zoutige water groeit er veel zeekraal, dat vooral in de nazomer mooi in bloei staat. In de gebieden liggen lange greppels op 10 a 15 centimeter van elkaar. Daar werd destijds de klei uitgehaald. Ertussen lopen damme tjes, waar de karren overheen reden om de klei af te voeren. Achterin een karrenveld ligt een afwateringssloot. Omdat er op verschillende plekken gegraven werd, is de bodem nu ongelijk en erg drassig. Een door dijken ingesloten karrenveld wordt een inlaag genoemd. Inlaag staat voor een be paalde manier van bedijking: de binnenste dijk vangt het water op als de buitenste dijk mocht breken. „Een efficiënte manier van dij ken bouwen", zegt Arjan Boon van Natuur monumenten. „Ik wil niet zeggen dat ze het tot nu toe verkeerd deden, maar ik denk toch dat deze manier effectiever is. En het is mooier dan rechttoe rechtaan een lange, strakke dijk." In het kader van Plan Tureluur worden in de omgeving van Zierikzee nog nieuwe natuurgebieden ingericht. toeristen vinden de route door het natuur- kustgebied ook een prachtige toegangs poort van het eiland. Boon is enthousiast over de rupia, een wa terplant die aangeeft dat het brakke sys teem goed functioneert. Zilte rus en zilte schijnspurrie, het zijn planten die zich mel den in overgangsgebieden. De man van Natuurmonumenten heeft nog een pijl op zijn boog. In het verleden is wel gebleken dat harde kustverdediging in de vorm van langs een liniaal getrokken dijken bepaald niet zaligmakend is. De zuidkust van Schouwen is daarvan met al le inlagen een sprekend voorbeeld. Over gangsgebieden maken de kuststrook vol gens hem beter bestand tegen hoog water. Boon verheugt zich op de aanleg van de na tuurgebieden in de directe omgeving van Zierikzee. Hij vindt het een uitdaging om te proberen stad en kwetsbare natuur met elkaar in evenwicht te brengen. Een jaar of vier, schat hij, dan is plan Tureluur daar ook rond. Tot die tijd komen vogelaars rich ting de Heerenkeet. Je hoort ze als ze in hun auto's de wildroosters passeren. Bel gen, een Duits echtpaar, met kijkers in de aanslag. Er vliegt weinig. Straks, zegt de na- tuurman, miegeit het van de brandganzen, rotganzen, plevieren, kluten. Eeri karrenveld, pal achter de Oosterscheldedijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21