De zeekraal kleurt 20 1 Zaterdag 6 september 2008 PZC Zeekraal is kenmerkend voor zilte overgangsgebieden. foto Chiel Jacobusse ren, ook na elf jaar Zeeland. Zijn ouders na men hem al jong mee de natuur in. Op zijn 25ste werd hij leerling-terreinmedewer- ker van Natuurmonumenten. Nu, bijna twintig jaar later, is hij dus regiobeheerder in Zeeland. Minder in het veld, meer ach ter het bureau. Hij heeft kaarten van de Schouwse zuid kust meegenomen. De percelen die in nat te natuur omgezet zijn staan er genum merd aangegeven, evenals de landerijen die de komende jaren aan de beurt zijn. Op weg van Zierikzee naar de Heerenkeet zijn we langs bulldozers en draglines gere den. Een modderige bedoening nog, maar dat is een kwestie van tijd. Er worden oude kreken uitgegraven, vertelt Boon. Niet zomaar in het wilde weg, maar op ba sis van infrarode luchtopnamen. Zelfs als een watergang honderden jaren geleden is dichtgegooid, kun je dat met de speciale opnameapparatuur nog altijd zien. De landbouwer, die vanaf Zierikzee gezien net vóór plan Tureluur boert, heeft een groot protestbord op zijn land gezet: 'Stop de groene leugen'. Een beetje pijnlijk, net tegen het natuurgebied aan waar zo langza merhand vogelaars uit heel Europa naar toekomen. Arjan Boon laat het woord 'bele ving' diverse keren vallen. Van de nieuw aangelegde natuur kan volgens hem ieder een profijt hebben. Natuurliefhebbers, re creanten, Zierikzeeënaren. En boeren. De percelen langs de kust die in plan Tureluur worden opgenomen zijn verre van ideaal voor de landbouw, zegt hij. Zoute kwel heeft rijke oogsten daar altijd in de weg ge staan. De boeren hebben elders op Schou wen hoger gelegen en dus vaak betere grond gekregen. Het eerste deel van het plan is rond het jaar 2000 ingericht, Staatsbosbeheer heeft het er nu voor het zeggen. De rest, tot pal onder Zierikzee, volgt de komende jaren en valt onder Natuurmonumenten. Het uiteindelijke doel is een aaneengesloten, ro buust natuurgebied te creëren. Terug naar de tijd van voor de ramp van 1953, mis schien zelfs naar de tijd van de stoomgema len rond 1850. Met ruimte voor kustbroed- vogels als de tureluur en kluut. Een groot brak gebied, zo groot, dat er in veel Europe se landen met belangstelling naar het pro ject wordt gekeken. In deze nazomertijd kleurt de zeekraal rood. Vanaf de uitkijktoren zie je hele vel den. We kijken in noordelijke richting, met de wind mee, dat is gerieflijker. Na tuurgebied zo ver het oog reikt. De door gaande weg van Zierikzee naar Burgh-Haamstede loopt er dwars door heen. Ja, beaamt Boon, als die ooit nog eens verlegd kan worden... Anderzijds, veel Verkleurend zeekraal is in deze tijd van het jaar sfeerbepalend aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland. foto's Marijke Folkertsma taurant de Heerenkeet bij Moriaanshoofd. We zitten daar aan de rand van plan Ture luur, één van de grootste natuurontwikke lingsplannen van Europa. Het deel langs de zuidkust van Schouwen, westelijk vanaf Zierikzee, beslaat als het helemaal klaar is zo'n vijfhonderd hectare. De schapen houden het vandaag voor ge zien, ze liggen als verwaaide bollen wol te gen de dijk te schuilen. De koeien verstop pen zich in een pluk hoog opgeschoten riet. Drie lepelaars schrikken, als een witte bestelauto de onverharde weg naar een boerderij inslaat. Moeizame vliegers, tegen de wind in winnen ze hoogte, waarna ze zich snel uit het zicht laten blazen. Drie witte stipjes tegen het donkergrijs. Arjan Boon is regiobeheerder Schelde voor de vereniging Natuurmonumenten. Gebo ren Amsterdammer, dat is nog altijd te ho Valt mee, leek het. Marjon de Hond had het de avond tevoren wel grijs ingezien. Ook de buienradar gaf al le aanleiding om met nat rekening te houden. Maar in het echt drijft de wolk vaak over. Deze keer niet, op de Oosterscheldedijk bij de Heerenkeet. De wind is plotseling opge stoken en stuwt het water onheilspellend onze kant op. Het nieuwe Deltaplan komt niets te vroeg, zou je zo zeggen. Eerst was er nog enige schakering in het grijs. Nu niet meer. Het aanbod om met de auto naar de uitkijkpost te rijden slaan we af Niet van suiker, dat soort volkswijsheden. Na vijf minuten begint het te regenen. De storm komt van links. Aan die kant raken we doorweekt. Het doel is de houten uitkijktoren, een klein half uurtje wandelen vanaf café-res Een uitje op de dijk bij Moriaans hoofd, de zuidkust van Schouwen. Met een rijk uitzicht op het inmid dels gerealiseerde deel van Plan Tureluur. Je ziet er een inlaag, je ziet er uitgestrekte brakke natuurge bieden. Moerassig, goed voor de kustvogels. We kijken deze keer met de wind mee. Voor het spot ten van vogels moet je wel een buitje kunnen hebben. door Jan van Damme wandelroute uitkijktoren Heerenkeet OOSTERSCHELDE Karrenveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20