Buitengebied Nieuwe raadkaart Op zoek naar de echte kaai Ik lag op de grond en mijn paard was al weg PZC Zaterdag 6 september 2008 1 9 Vanaf vandaag een nieuwe serie kaarten uit de collectie van Hans Lin- denbergh. De komende zes weken spelen bruggen een hoofdrol in de af beeldingen. De gebruikelijke vraag blijft natuurlijk: in welke plaats is de ze foto genomen. Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met donderdag li september gestuurd wor den naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax: 0113 - 315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van en goede oplossing worden drie waardebonnen verloot. heer van der Weel had een advoca tenkantoor en was na de bevrij ding van Middelburg in 1944 waar nemend burgemeester. Verderop staat de woning van de familie Jeronimus. Albert Jeronimus, eige naar van verschillende graanpak- huizen, was ook lid van de ge meenteraad, aanvankelijk voor de 'bezuinigingspartij', later de WD. P. Baan uit Middelburg schrijft: „achter de bomen aan de water kant was het tijdens de Tweede Wereldoorlog volgebouwd met houten noodwinkels en horecaza ken". G. den Hollander vraagt of de man op de kar molenaar G. Nijpjes is, terwijl P. Rotte denkt dat de man misschien Van Wallen burg heet. P. Verhage uit Goes tot slot: „Het is Middelburg, dat kan niet mis sen, 'k zag 't van un eintje. Zo puur Walchers als het maar kan; de man met kar, de klederdracht, de wagen en de aanspanning van het paard!" De waardebonnen gaan naar: W. Danielse, Middelburg; M. Jacobse, Middelburg; W. Koster, Vlissingen Kees Baan uit Middelburg schrijft: „Mijn grootvader kocht het hoek pand begin 20ste eeuw en vestigde er zijn kruidenierswinkel. Num mer 1 was de winkeldeur, num mer 3 de bovenwoning. Duidelijk is te zien dat het tweede kleinere pand geen eigen voordeur heeft, maar dat deze als een soort twee lingdeur in het hoekpand zit. Tot na de tweede helft van de 20ste eeuw hebben mijn oom en neef de winkel voortgezet. Na de bevrij ding hebben wij, vader, moeder en vier broers, enige tijd in de bo venwoning gewoond. I3eide pan den zijn nu samengetrokken en de enige ingang draagt de nummers 1, 3, en 5". Ook W. G. Koster uit Vlissingen ziet de Londensekaai: „na de man op de kar zit het pand van Boone, handelaar in bouwmaterialen, met magazijnen aan de overkant op de Korendijk. Daar zit nu de firma Van Westen. Het pand van de fa milie Boone heeft een poort naar de Sint Barbaragang. Op dit deel van de Londensekaai woonde ook de familie A. J. van der Weel. De door Annemarie Zevenbergen De raadkaart van afgelopen week bleek lastig, omdat de foto, waarop Rouaan- sche Kaai staat, in de ogen van de meeste inzenders de Londensekaai toont. Vaste inzen der C. F. Stevense ging zo ver dat hij op de fiets ter plaatse diep gaand onderzoek instelde en zich door de beeldbank van het Zeeuws Documentatiecentrum heenwerkte om de kaart te vin den. Hij schrijft; „de Londensekaai gaat ongeveer halverwege de foto, ter hoogte van de Nieuwstraat, over in de Bierkaai om dan na de Bellinkstraat verder te gaan onder de naam Rouaansekaai. Drie kaaien op één kaart dus". Stevense: „De Londensekaai dankt zijn naam aan de vele buitenland se handelsbetrekkingen die Middel burg in de 16e eeuw met verschil lende landen onderhield. Zo was de Londensekaai de aanlegplaats van Engelse schepen en de Rouaansekaai verwijst naar Franse schepen met wijn". De PZC volgt in Buitengebied wekelijks een echte ringrijfamilie: het gezin Langebeeke uit Middelburg. De familie rijdt bij de afdeling Gapinge. door Nadia Berkelder Ie-ie-ie-ie!, piept Katinka als een ander paard in de box haar kont raakt. Het klei ne witte ponytje van Cornell Langebeeke bijt de grote trekpaarden soms letterlijk van zich af. De Langebeeke's grinniken. Zo kennen ze Katinka. In de baan is het paardje een stuk minder fel. Katinka's galop lijkt wel in slowmotion te gaan. Haar hoge leeftijd, 26 jaar, heeft daar niets mee te maken, zegt Cor nell. Dit is gewoon de manier waarop ze loopt en dat is altijd al zo geweest. Voor het ringen steken is het trage tempo niet lastig. „Ik kan erop vertrouwen dat ze doorloopt, en dat is het belangrijkste." Vandaag is de dag dat Kees senior, de vader van Cornell en Kees Langebeeke zijn enige wedstrijd in het jaar rijdt. „Met het rijden gaat het goed", lacht hij. „Met het ringsteken niet zo. Maar of ik nou twintig, vijftien of acht ringen heb, ik doe nog mee." Zoon Kees is blij dat het goed gaat. Vorig jaar is zijn va der nog van Isolde, het trekpaard van de fami lie, gevallen. Dit jaar rijdt hij op Emily, een pony die speciaal voor hem is geselecteerd op haar makkelijke karakter. Ook Emily is geen hardloper van nature. Kees senior moedigt haar fanatiek aan in het begin van de baan. Echt helpen doet het niet. De pony zet zich wel in beweging, maar suk kelt onder de ring door, nét in galop: raak. Zoon Kees heeft minder moeite met snel heid. Isolde heeft er, na een wat traag begin van de dag, zin in. Braaf galoppeert ze over het zand. Om meteen daarna- gezellig naast Katinka - weer een dutje te doen. Pony's kunnen tot op hoge leeftijd mee. „Zo lang ze niks mankeert, blijf ik met haar rij den", zegt Cornell. „Maar als het niet meer gaat, weet ik niet of ik zelf nog wel doorga met ringrijden." Op een trekpaard rijden, wil ze in ieder geval niet. „Ik heb drie of vier keer een spier in mijn lies gescheurd, ook een keer toen ik op de vorige Belg van Kees reed. Ik rij nooit meer op een trekpaard. Als je rechtop blijft zitten heb je nergens last van, ook niet zonder zadel, maar met ringrij den moet je helemaal scheef hangen. En bles sures kan ik niet gebruiken, met mijn werk op de manege." Liesblessures komen veel voor bij ringrijders. Valpartijen zijn zeldza mer. „Ik ben één keer gevallen", zegt Kees ju nior. „Dat was in Groningen. Ik had een zweepje met zo'n kwastje eraan. Dat kwastje draaide zich om het touw van de baan en zat vast. Ik ging er hééél langzaam af Ik lag op de grond en mijn paard was al weg. Ik heb die dag nog wel gewonnen, want ik mocht die beurt over doen." Het Langebeeke trio is weer aan de beurt. Kees helpt zijn vader op Emily. Soepel zwaait Langebeeke senior zijn been over Emily heen. Cornell gaat eerst. Raak. Kees senior volgt. Helaas. Dan zet Isol de de sokken er weer in. Het zand stuift op. De lans raakt de bus. „Hè mis!", roept Kees.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19