Economie Slachtoffer fraude is gemakkelijke prooi 'Alitalia verder met buitenlandse partner' Waar kunnen Opel-rijders nu het beste terecht? Ook cliënten van failliet Easy Life tuinden er met open ogen in. Noodlijdende Italiaanse luchtvaartmaatschappij maakt deze maand keus. Een op drie koopt liefst Nederlands product 'Oud-commissaris aast op bladen Elsevier' W PZC Zaterdag 6 september 2008 1 7 door Sal Stam DEN HAAC - Weer is het raak. Niets vermoedende beleggers zijn in de val getrapt van een malafide inves teerder. Deze week kwam een om vangrijke fraude aan het licht in Helmond, waar het beleggingskan toor Easy Life na een inval zijn deuren moest sluiten. Advocaat Dion Bartels, die na mens gedupeerden optreedt, kan kort zijn over het profiel van zijn goedgelovige cliënten: „Ze kunnen gewoon geen nee zeggen." Bartels houdt kantoor in Zeist, waar tien man personeel een dagtaak heb ben aan het bijstaan van beleggers die vaak voor tienduizenden eu ro's het schip zijn ingegaan. Hij heeft al een slordige 1200 cliënten, en met de zaak Easy Life zijn er nog tientallen klanten bijgeko men. In totaal heeft het kantoor van Bartels nu de tanden gezet in zestien fraudezaken, waaronder ook de geruchtmakende rond Palm Invest en Golden Sun. Opmerkelijk is dat sommige cliën ten met meerdere louche investeer ders tegelijk in zee zijn gegaan. In geen van deze gevallen gaat het om ervaren beleggers, weet Bar tels. „Er zitten er bij die een erfe nis hebben gekregen, of iets willen doen met de overwaarde van hun huis." De slachtoffers zijn meestal tussen de veertig en vijftig jaar. Bartels: „Ze hebben vaak het ge voel dat ze de boot hebben gemist, bijvoorbeeld doordat ze niet gepro fiteerd hebben van de internethy pe. Met een forse investering ho pen ze alsnog goede sier te maken. Dit is mijn kans, denken ze dan." 'Voor fraudeurs is het niet moeilijk te achterhalen wie geld achter de hand heeft' Nederland is zeker niet het enige land waar beleggingsfraude veel voorkomt. Uit cijfers van de Vere nigde Naties blijkt dat in de grote Europese landen 7,7 procent van de bevolking ooit slachtoffer was van oplichting met financiële pro ducten. Vermoedelijk is het cijfer nog hoger, want uit schaamte mel den lang niet alle slachtoffers zich. Opmerkelijk is dat de gedupeer den doorgaans meer verstand heb ben van financiën dan niet-slacht- offèrs. Maar ze slagen er niet in op lichting te doorzien. „Misschien wel omdat ze denken dat ze het be ter weten", zegt de Tilburgse hoog leraar sociale psychologie John Rijsman. Voor fraudeurs is het niet zo moei lijk te achterhalen wie geld achter de hand heeft en dus een lucratief doelwit kan zijn. Ze kunnen zon der veel moeite de verkoopprijs van een huis en de overwaarde achterhalen. Vervolgens knopen ze een 'pseudovertrouwensrelatie' met iemand aan, zoals advocaat Bartels het noemt. Ze schermen met certificaten en diploma's, of doen zich voor als iemand die fi nanciële hulp nodig heeft. De vraag is wat er nu moet gebeu ren om oplichting tegen te gaan. Een recente Amerikaanse studie wijst uit dat het de moeite loont aan preventie te doen. Wie een cursus tegen fraude volgt zal min der gauw toehappen dan iemand die dat niet heeft gedaan. Ook de politiek ziet vooral heil in preventie. De Tweede Kamer vindt dat er een speciale hulplijn moet komen waar twijfelende con sumenten met hun vragen terecht kunnen. Oprekking van de be voegdheden van de financiële waakhond AFM valt bij de Kamer niet in goede aarde. ROME - Alitalia maakt eind deze maand bekend met welke buiten landse partner de Italiaanse lucht vaartmaatschappij een doorstart wil maken. Dat meldde gisteren de bewindvoerder die toezicht houdt op de faillissementsaan vraag die Alitalia vorige week heeft ingediend. Voor de noodlijdende maatschap pij is in augustus een reddingsplan opgesteld. Kern daarvan is dat Ali talia in twee stukken wordt ge knipt. De gezonde onderdelen ma ken een herstart met behulp van ROTTERDAM - Een op de drie Ne derlanders verkiest Nederlandse merken boven buitenlandse. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan advies- en accountantsfirma De- loitte gisteren de resultaten publi ceerde. Deloitte vroeg ruim 2600 mensen naar hun voorkeur bij arti kelen van gelijke prijs en kwaliteit. Circa 34 procent koopt liever het Nederlandse product, 64 procent maakt het niet uit en 2 procent pre fereert het buitenlandse merk. private investeerders. De ongezon de onderdelen worden geliqui deerd. Onder meer Air France-KLM en Lufthansa hebben eerder aangege ven interesse te hebben in het 'nieuwe' Alitalia. Het Franse dag blad La Tribune meldde gisteren dat de Nederlands-Franse combi natie de mogelijkheid zal worden gegeven binnen vijfjaar een meer derheidsbelang in Alitalia te ne men. Een woordvoerster van Air Fran ce-KLM wilde niet reageren op het bericht. Een poging van Air Fran ce-KLM om Alitalia over te nemen mislukte dit voorjaar, onder meer doordat vakbonden bezwaar maak ten. LONDEN - Strauss Zelnick, tussen 2005 en 2007 commissaris van Reed Elsevier wil samen met durf- investeerder Apollo bieden op de tijdschriftentak van Reed Elsevier. Dat meldde gisteren de Financial Times. Reed Elsevier zette begin dit jaar de uitgeverijpoot, met bla den als FEM Business en Elsevier, in de etalage. Het mediaconcern Bertelsmann en durfinvesteerders Bain Capital, CVC, TPG en Provi dence zouden ook in de race zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17