Meningen Festivals dichterbij met blogs Experts vinden de waarheid Tatoeage of tatouage, meervoud of enkelvoud Internet biedt veel mogelijkheden om festivals te verslaan. 14 I Zaterdag 6 september 2008 PZC De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Deskundigen gevraagd. Aan die op roep moest ik deze week een paar keer denken. 'Mister Mammoth', oftewel Dick Mol, had net een 400.000 jaar oude schedel van een steppemammoet opgegraven in de Auvergne. De deskundige was in Frankrijk, daar waar hij zijn moest. Mol is onderzoeker van het Na tuurhistorisch Museum in Rotter dam. De expert op het gebied van fossiele olifantachtigen noemt de schedel een 'missing link' in de evolutie van de mammoet. Mister Mammoth en zijn collega's twijfelen er niet aan dat het om de steppemammoet gaat. Zij zijn de deskundigen. De mammoet trouwens had mis schien nog kunnen leven. Er zijn wetenschappers die ervan over tuigd zijn dat de mammoet is uit gestorven als gevolg van de jagen de mens. Deskundigen moeten nu dus veel moeite doen om de ont brekende kennis over het beest op te vissen. Ze leggen vondsten als puzzelstukjes naast elkaar. Middelburger Jaap van de Boven- kamp belde naar de krant om door te geven dat hij een bijzonde re editie van de PZC aan de haak had geslagen. Hij is ook een des kundige, maar dan op het gebied van antieke landkaarten en pren ten. Hij runt antiquariaat Dat Nar renschip in Middelburg. Van de Bovenkamp dacht het eerste num mer van een van de voorlopers van de PZC te hebben, de Middel- burgsche Courant, van 3 mei 1758. Hij wilde het oude document aan bieden aan de PZC. Maar omdat oude kranten niet zijn specialisme is, liet hij het do cument voor de zekerheid nog eens beoordelen door een deskun dige op het gebied van oude kran ten. De man hielp hem en ons uit de droom. Het was een oude krant, dat stond vast, maar niet de oudste uitgave van de PZC. De speciale uitgave van de courant was vermoedelijk too of 150 jaar geleden gemaakt voor een jubi leum van de PZC. De deskundige was in Middelburg, waar hij zijn moest. Traditiegetrouw is er in Zee land in de nazomer heel wat op cultureel en sportief gebied te beleven. Na het Zeeland Nazomerfestival volgt van 12 tot 21 september Film by the Sea en begin oktober de Kustmara- thon. De PZC buit dit jaar nieuwe mogelijkheden uit die internet biedt om de evenementen op de voet te volgen. Tijdens de Ride for the Roses, de tocht voor de strijd tegen kanker, konden snel al filmpjes van de wie- lertocht op de site van de PZC be keken worden. De filmpjes gaven een impressie van de sfeer, het wedstrijdgevoel en de massaliteit van het evenement. Veel mensen mailden hun foto naar onze site. Bijna zeshonderd foto's telt het Ri de for the Roses-album inmiddels. Om Zeeland Nazomerfestival nog meer te laten leven, houdt festival directeur Ruud van Meijel dage lijks een weblog bij. Hij geeft een inkijkje in het leven van de organi sator. Van Meijel laat zijn emoties niet onbenoemd. Zijn weblog is te vinden via de site van de PZC. Bezoekers van het nazomerfestival kunnen niet alleen de recensie van een van de voorstellingen lezen, ze kunnen er hun eigen kritiek aan toevoegen. Een kijkersoordeel van de voorstellingen wordt uitge drukt in sterren. Het resultaat is da gelijks te vinden op de website. De noviteit slaat aan. Bezoekers waren bovendien behoorlijk com plimenteus. Hans Teeuwen bij voorbeeld kreeg van ruim 70 pro cent van de bezoekers de maxima le score van 5 sterren. Ook Marike Jager, een singer-songwriter, zat aan de bovenkant. Tachtig procent gaf haar óf vier of vijf sterren. Dat zelfde gold voor The Tribe Band. Een bezoeker reageerde op de web site dat het een legendarische avond is geweest. Het slechte weer deerde niet, omdat alle toeschou wers in de luwte mochten zitten. De bandleden nodigden de toe schouwers uit op het podium. 'De kennis van cinefielen wordt tijdens Film by the Sea regelmatig getest' 'Het was een cadeau', schrijft ze. De PZC had een eigen stek op het Abdijplein in Middelburg van waaruit verslaggevers en fotogra fen het nazomerfestival volgden en waar ook bezoekers direct hun reacties kwijt konden. Dezelfde aanpak krijgt een vervolg bij Film by the Sea. Festivaldirec teur Leo Hannewijk zal regelmatig zijn wederwaardigheden noteren in een eigen weblog. Dat blog is binnenkort te vinden op www.pzc.nl/filmbythesea. Naast Hannewijk houdt de PZC-kunstre- dacteur, Rolf Bosboom, een per soonlijk weblog bij. De kennis van cinefielen zal tij dens het filmfestival getest wor den. De winnaar kan vrijkaartjes winnen. Dit jaar worden naast de voorbeschouwingen ook filmtrai lers vertoond. Culturele en sportieve evenemen ten doen het goed op beeld. Als op 4 en 5 oktober de zesde editie van de Kustmarathon wordt ge houden, worden kijkers opnieuw opgeroepen om een foto op te stu ren. Vorig jaar puilde het fotoal bum met 355 lezersfoto's uit. Ze complementeerden het recht streeks verslag van de marathon. Geachte redactie, zo begint mevrouw T. Koning uit Goes haar e-mail aan de PZC. „Op pagina 9 van de woensdag krant staat mijns inziens een foutje", schrijft ze. Het gaat om het artikel Man verkoopt eigen huid met tatoeage. De maker van de tatoeage is de in Vlaanderen bekende kunstenaar Wim Delvoye. In alinea 5 van dat bewuste artikel staat: „Hij werd eerder bekend toen hij varkens tatoeëerde en zij daarmee in een levend kunstwerk veranderde." De Goese schrijft: „Moet dit niet zijn: 'Hij werd eerder bekend toen hij varkens tatoueerde en zij daarmee in een levend kunstwerk ver anderden'? De meervoudsvorm, dus. Of: 'en hen daarmee in een le vend kunstwerk veranderde.'" Mevrouw Koning is niet zeker van haar zaak. 'Misschien heb ik het mis', besluit ze. De PZC-redactie geeft haar in deze kwestie gelijk. De formulering zoals die in de krant stond, was fout. De aangedragen suggesties zijn beter. We houden echter wel vast aan de gebruikte spelling van het woord 'tatoeage'. Dat is de schrijfwijze die het Groene Boekje advi seert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14