53 media m Microsoft presenteerde deze week de nieuwe versie van webbrowser Explorer. Herman Stil vraagt zich af of de 'pornoknop' het tanende marktaandeel van de softwaregigant kan gaan redden? PZC Zaterdag 6 september 2008 Nieuwe slag in browseroorlog Voetbalclub Ajax heeft zijn eigen webbrow ser, zo'n intemetpro- gramma waarmee je het web kunt bezoe ken. Of de club dat weet, is twijfelachtig, maar heus, je kunt met Ajax het web op. Of met Jeroen van der Boom, of met Bolle tje. De internetsoftware van het Neder landse Swoot heeft geen eigen ui terlijk. Gebruikers kunnen hun ei gen draai aan het programma ge ven. Een Ajaxfan maakt dus een Ajaxbrowser en deelt die op de website van Swoot met anderen. Ook bedrijven hebben dat gedaan. De browser als reclamezuil. Die mogelijkheid heeft Microsoft nog niet in zijn nieuwe versie van Internet Explorer opgenomen. Wie weet in volgende versies, want 's werelds grootste software- maker kijkt nadrukkelijk naar de mogelijkheden die de concurrentie in haar browsers biedt, om die ver volgens in Explorer te verwerken. Dat is opvallend. Want als je 73 pro cent van alle browsers in de wereld levert, zouden concurrenten toch vooral naar jou moeten kijken. Explorer is allang niet meer onge naakbaar. Vijfjaar geleden was het marktaandeel van het programma in Europa 95 procent, inmiddels is dat percentage in dit werelddeel ge daald tot 65 procent. Schuldige is Firefox, de anarchistische browser van de Mozilla Foundation. Firefox is de ultieme wraak van Netscape. Dat was ooit de populairste web browser, maar werd in de jaren negentig genade loos door Microsoft uit de markt gedrukt, nadat Explorer onlosmake lijk werd ingebouwd in Windows. Tien jaar geleden gaf moeder AOL de broncode van Netscape uit ar ren moede vrij, waarna de ideële Mozilla Foundation de browser ver der ontwikkelde. Sindsdien zet Fi refox de toon met inmiddels een marktaandeel van ruim 19 procent. Tussen juli 2007 en 2008 steeg het aantal gebruikers met eenderde. Niet in Nederland: hier gebruikt nog steeds ruim 80 procent van de internetters Explorer. Onlangs is versie 3 van Firefox uit gekomen, die claimt de snelste en meest gebruiksvriendelijke brow ser te zijn, hetgeen door tests wordt onderschreven. Firefox is vrijwel onbeperkt uit te breiden en aan te passen aan de wensen van de gebruiker, met alle functies die Explorer 8 nu gaat bieden en vele functies die Microsoft niet heeft. Ook het uiterlijk kan worden aan gepast. Alleen een Ajaxschilletje ontbreekt. Nog. Wie de gebruikspercentages van de overige browsers bekijkt, ziet verder niet zoveel serieuze alterna tieven voor Firefox of Explorer. Het Noorse Opera scoort met 3 - procent nog het best. Apple's huisbrowser Safari scoort net 2 procent. No- tabene: Firefox en Opera zijn ook voor de Mac geschikt. Microsoft stopte de ontwikkeling van de Ap- pleversie van Explorer twee jaar ge leden. Voor de fijnproevers zijn er heel wat meer smaken. Zoals het Britse Maxthon, een soort doorontwikke ling van Explorer. Dat heeft weer het voordeel dat websites die hele maal om marktleider Explorer ge bouwd zijn, toch worden weergege ven. Firefox heeft daar vaak moeite mee. Ook Hydra ('het Zwitsers zakmes van het web') schurkt tegen Explo rer aan, maar is wel weer voorzien van allerlei handigheidjes zoals een ingebouwde vertaler. Dat soort za ken zijn ook in Firefox in te bou wen, maar dan moet de gebruiker ze zelf installeren. Firefox zelfheeft een verre neef in de alternatieve browser Flock, die met dezelfde broncode is ontwikkeld. V Flock richt zich daarbij vooral op sociale activiteiten op het web door met allerlei handigheidjes als een soort centraal station alle Flickrs, Twitters en Myspacen sa men te brengen. Helemaal nieuw is de browser die internetreus Google de afgelopen week lanceerde. 'Google Chrome' moet het onder meer makkelijker maken om webapplicaties te draaien. Ook maakt de software het surfen op internet sneller, al dus het bedrijf. De eerste reacties van gebruikers van de bèta-versie zijn positief. Chrome is vooral snel. SI ww.mozilla.com/firefox/ www.opera.com www.maxthon.com www.flock.com hydrabrowser.com www.swoot.nl www.google.com/chrome Reageren? redactie.media@wegener.nl Pornoknop Belangrijkste nieuwe mogelijk heid van Internet Explorer 8 is een knopje waarmee anoniem gesurft kan worden. Inprivate noemt Microsoft de instelling, maar de webwereld heeft met 'pornoknop' al een handzamer aanduiding bedacht, omdat zo ook het bezoek aan sekssites verdonkeremaand kan worden. - Door de keuzeknop wordt het voor Google lastiger internetge bruikers te volgen en hen te bombarderen met adverten ties, afhankelijk van hun surfge drag. Nadeel van de instelling is wel dat de gebruiker zich tel kens opnieuw moet inloggen. Andere vernieuwingen sprin gen minder in het oog. Micro soft claimt dat webpagina's sneller worden geladen en dat de veiligheidsinstellingen zijn aangehaald. De werking van de 'terug'-knop is verbeterd en bij weblinks kan een vooruitblik op de achterliggende site wor den gegeven. www.microsoft.com/windows/ internetexplorer/beta/ Komkommertijd is nog niet voorbij in de keuken De komkommertijd in de media zit er al weer bijna op. Gelukkig duurt de komkommertijd in de keuken ge woon voort. Op onderstaande site vind je verschillende komkommer recepten uit zo'n beetje alle delen van de wereld. Van koude komkom mersoep tot komkommercappuci- no, van komkommercrostini en kom kommerroosjes tot komkommersal sa. www.kookjij.nl/komkommer Voor verloren fotocamera's en 'weesfoto's' Soms stuit je op een site waar je spontaan van gaat glimlachen. lfoundyourcamera.net is er zo een. De initiatiefnemers van deze site wil len verloren camera's en 'weesfo to's' herenigen met hun rechtmati ge eigenaar. Op deze site staan fo to's afkomstig van gevonden came ra's. Als de mensen op de foto's her kend worden, bemiddelt Ifoundyour- camera bij de hereniging. www.ifoundyourcamera.net Steffie legt geduldig uit hoe alles werkt Steffie is een roodharige mevrouw met een eigen website. Via Stef- fie.nl legt zij schijnbaar eenvoudige alledaagse zaken uit aan mensen met een verstandelijke beperking, kinderen of mensen die moeite heb ben met lezen en schrijven. Bijvoor beeld hoe je een treinkaartje koopt via een kaartautomaat of hoe inter- netbankieren werkt. Oefenen kan ook. H www.steffie.nl Voor de fans die niet naar Madonna's concert gingen Madonna stond deze week met haar Sticky Sweet tour in de Amster dam Arena. De kaartjes waren be perkt beschikbaar. En duur. Er moe ten dus genoeg fans hebben zitten balen, omdat ze er niet bij konden zijn. Misschien maakt de zeer uitge breide Engelse fanpagina Madonnali- cious het een beetje goed. Met con certfoto's, de setlist en recensies uit de kranten en van fans. El madonnalicious.typepad.com redactie.media@wegener.nl 024-3650570 ¥f Ml Leuke, interessante en spraakmakende websites of digitale televisiekanalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 143