u vraag antwoord De tuin is ons huis. We planten er tegenwoordig complete bankstellen en buitenkeukens in en zelfs schemerlampen. Maar praktische spullen als vuilcontainers, speelgoed en droogmolens verstoren de 'tuinkamer'. Hoe houd je die een beetje uit het zicht? door Elisabeth Vogelzang De rode pioenrozen in mijn tuin zijn bruin. De roze en witte hebben nergens last van. Waarom zwarte draden spannen in struiken of bomen? Vogels verwonden zich daaraan. m wonen@wegener.nl 39 wonen ,=1024-3650509 pZC Zaterdag 6 september 2008 Verstoppertje in de tuin n bijna elke tuin kom je ze te gen: waslijn of droogmolen, vuilcontainer, konijnenhok en als het even kan een grote trampoline. Nuttig, onmis baar of ter ontspanning of ver maak. Maar om nou te zeggen dat ze mooi zijn, nee dat niet. De grasmaaier, de kruiwagen en an der klein tuingereedschap passen nog wel in een schuurtje. Maar daar is vaak voor grote spullen geen plaats en een droogmolen sleep je ook niet na elke droog- beurt naar binnen. Tijd voor ver stoppertje spelen in de tuin. Want opruimen moet, zegt op- ruimadviseur Klazien Tempelaar van Homerun in Meppel. „Voor buiten gelden dezelfde regels als voor binnen", betoogt Tempe laar. „De tuin moet net zo goed op geruimd zijn als je kamer. Als er veel rondslingert, verstoort dat je blik. Rommel voor je ogen geeft rommel in je hoofd." Tempelaar adviseert daarom de tuin in 'kamers' in te delen en de spullen uit het zicht in een van die 'vertrekken' te concentreren. „Je kunt dat letterlijk doen door ka merschermen van ijzerdraad met klimop of rozen te plaatsen." Zo maak je bijvoorbeeld een speelka mer voor de kinderen. Speelattribu- ten als schommel en zandbak ont trek je simpel aan het oog door ze achter een muurtje te zetten. „Koop een zandbak met een dek sel. Alle speelgoed in de bak, dek sel erop en het is direct opge ruimd", tipt Tempelaar. „Of stop al les aan het eind van de dag in een plastic bak met deksel. Dit kunnen kinderen al heel snel zelf Help ze eerst een handje, zodat het een goe de gewoonte wordt." Dan die trampolines. Overal zie je ze staan. Ze zijn razend populair bij kinderen, maar niet bepaald een parel voor de tuin. Het 'spring- ding' staat hoog op de poten en heeft rondom een hoog veiligheids net. Wil je 'm wat meer uit het oog, stop 'm in de grond. Graaf een gat dat net iets groter is dan de omtrek van de trampoline. Plaats het frame op stenen en zet de boel waterpas. De springmat moet zo'n 30 centimeter boven de grond zwe ven. Mooi weggewerkt en nog een stuk veiliger ook. Voor de droogmolen heeft Braban- tia een flexibele opbergversie, ge naamd Wallfix. Je hebt er wel een muur voor nodig. De opklapbare Wallfix heeft in uitgeklapte toe stand een doorsnee van 1.84 meter. Er kan 20 kilo wasgoed op. Inge klapt blijft een muurplaat van 13 bij 45 centimeter over. Opgeruimd staat netjes. Stoelkussens, de tuinslang of de heggenschaar kun je mooi kwijt in een tuinkast of-koffer. Praktisch en het staat nog leuk ook. Zo'n bui- tenkast is in veel bouwmarkten ver krijgbaar als bouwpakket, maar je Stickers geven een afvalcontainer een vrolijker aanblik. foto CPO kunt natuurlijk ook zelf iets beden ken. Tempelaar: „Een oud kastje dat je in huis over hebt, kan prima dienst doen." fjrf Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Gepimpte vuilcontainer Vuilcontainers heb je liever niet te prominent in het zicht. Houtmark ten verkopen containerkasten, maar je kunt de bakken ook be plakken met speciale stickers. Koeien in een weiland of een gei nig kattenmotief. Vrolijk, en de container valt daardoor nog meer op in een groene omgeving. Cover Art uit Winterswijk verkoopt con tainerstickers via internet. Het vinyl plakbehang bedekt het groot ste deel van de bak met een foto motief op ware grootte, van klim op, beuk of clematis. Zet de contai ner voor een vergelijkbare achter grond in de tuin en weg is hijl www.coverart.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Ik hoop dat er een redmiddel is, an ders worden ze geruimd'. Deze on heilstijding, opgetekend door lezer J. Helmond, vraagt om snel ingrij pen. Wat is er aan de hand? Is er nog tijd om die vraag te stellen? J. Helmond heeft pioenrozen in zijn tuin. De roze en witte zijn fijn, de ro de niet. 'Een zielige bos bruine sten gels met bruine bladeren'. Ik mail Romke van de Kaa de info over het 'schoonmoederboeket'. Een spoed bericht terug: Romke zegt een mi croscoop en materiaal van de zieke plant nodig te hebben voor een goe de diagnose. Zal best, maar niét 'als elke seconde telt'. Dan maar uit de losse pols: „De roos lijdt waarschijn lijk aan Botrytis paeoniae, een schim melziekte die veel pioenrozen treft. Snoei aangetaste stengels weg tot het gezonde gedeelte. Verwijder in het najaar alle dode stengels en het afgestorven blad. Spuit met spuit- zwavel als in het voorjaar de nieuwe scheuten boven de grond komen." De familie De Weert las onlangs in deze rubriek een tip van onze tuin- deskundige Romke van de Kaa. Om te voorkomen dat vogels de bessen opeten, adviseerde Romke zwarte draden in een vuurdoorn te span nen. Een slechte tip, vindt mevrouw De Weert. 'Mijn man en ik hebben 35 jaar lang een vogelasiel gerund en weten daardoor dat veel vogels er zo zeer in verstrikt kunnen raken, dat ze afgemaakt moeten worden'. Nadat ook een andere lezer een soortgelijke opmerking maakte, heb ben we de kwestie aan Romke voor gelegd. „In mijn lange ervaring is het nooit voorgekomen dat een vo gel in draden van zwart garen ver strikt raakte. Dat lijkt mij technisch gezien ook onmogelijk." Romke ver moedt dat sommige lezers het ga ren verwarren met de zwarte netten waarmee aalbessen en aardbeien te gen vogels worden beschermd. „Die eisen inderdaad talrijke slachtoffers, vooral onder merels en lijsters."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 127