leder zijn eigen wijk De tijd lijkt rijp voor wijken en woningen die aansluiten bij de leefstijl van hun bewoners. Op die manier krijgen consumenten meer invloed op hun eigen woning en wijk. Golfwijken en ecowijken zijn er al, maar wat te denken van wijken voor senioren, tweeverdieners of paardenliefhebbers, door Anja Sparidaans J t t wonen@wegener.nl 1, wonen 024-3650509 PZC Zaterdag 6 september 2008 Een sfeerimpressie van de paardenwoonwijk in Emmeloord. niorenwijk, waarin het draait om veiligheid en onderlinge verbon denheid. Plus een gemeenschap die mikt op mensen die van een landelijke leefstijl houden, waarin groen en natuur de kernwaarden zijn. Tot nu toe zijn er weinig leefstijl- wijken in Nederland gerealiseerd. Volgens Van Mierlo is de politiek een remmende factor. „In Neder land wordt al decennia gebouwd volgens het model van de plurifor me wijken. Dat blijkt heel lastig te doorbreken. Bovendien is men in ons land bang dat leefstijl onge wenste concentraties van bijvoor beeld allochtonen zou bevorde ren." Een onderzoek van het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum naar de toepassing van leef stijlbenadering in wijken (2004) be vestigt dit. Het gebruik van het be grip leefstijl in de ruimtelijke orde ning leidt volgens Forum tot 'een lastig dilemma'. „Wat is het ver- Golfresidentie Een exclusieve woonaccommoda- tie met een bijbehorende 18 ho les golfbaan plus club in Oronten. De 450 woningen liggen in een parkachtige omgeving. De resi dentie zou voldoen aan de toene mende vraag golfsport te kunnen beoefenen in de nabije omge ving. Maar ook veiligheid en wo nen in harmonie met de natuurlij ke omgeving plus de mogelijk heid tot sociale contacten zijn voor de bewoners van belang. www.golfresidentiedronten.nl schil tussen leefstijl en cultuur? Mogen 'tolerante socialisers' en 'ge haaste middenklassers' wel bij el kaar wonen, maar mensen met een niet-Nederlandse achtergrond, van wie een deel ook eenzelfde Paardenwijk Projectontwikkelaar Indio Co heeft een plan voor een 'paarden woonwijk' in Emmeloord. De be woners van cottage-achtige wo ningen kunnen hier dicht bij hun paard wonen. In de wijk komen gemeenschappelijke stallen en extra parkeerplekken voor paar dentrailers. „Het idee is ontstaan vanuit de vraag van paardenlief hebbers die dagelijks naar de ma nege of boerderij gaan. Ook van uit de doelgroep die groter wil len wonen met dezelfde hobby blijkt behoefte te zijn", aldus de ontwikkelaar. Inmiddels hebben zich ruim vierhonderd belangstel lenden gemeld voor een woning in de 'paardenwijk'. www.wonenbijjepaard.nl In Amerika zijn ze al 'gewoon': gemeenschappen waar men sen met gelijke leefstijl bij el kaar wonen. Er zijn veel voor beelden van wijken voor se nioren, al dan niet overgoten met een nostalgische jaren vijftig-sfeer. Er zijn ook communities voor men sen die een vliegbrevet hebben of van watersport houden. En, voor liefhebbers van Walt Disney, wij ken die op een filmset lijken. „In deze communities gaat het niet om het wonen op zich, maar om a way of life. Het huis is bij zaak", zegt Yvonne van Mier lo van projectontwikkelaar AM. „Opvallend is dat er veel gezamenlijke voorzieningen zijn in deze wijken. Van fitnesscen tra tot winkelcentra en van horeca tot recreatievoorzieningen. Boven dien zijn er vaak strenge regels afge sproken, zowel protocollen voor toelating als gedragsregels." Vol gens Van Mierlo is ook in Neder land de tijd rijp voor wonen in een gemeenschap met een eigen identi teit. „Mensen staan open voor een leefomgeving met een totaalbele ving." AM investeert veel in onderzoek om woonwensen van Nederlan ders te achterhalen. „Wij merken dat traditioneel marktonderzoek niet meer voldoet. Mensen kiezen er bewust voor in een bepaalde be leving te wonen. Dus moet je ach terhalen welke emotie belangrijk is en wat de consument werkelijk raakt." Om achter dieperliggende behoef tes van consumenten te komen, schakelt AM vaak trendwatchers in. Die kunnen maatschappelijke trends vertalen naar toekomstige woonwensen. Op basis van dit on derzoek heeft AM al een aantal ideeën ontwikkeld voor leefstijlwij- ken. Bij Hoek van Holland is een visie ontwikkeld voor een woonge bied rondom de nieuwe badplaats Kaap de Goede Hoek. Ook ligt er een plan op de plank voor een se in Kaap de Goede Hoek staat ruimte centraal. foto's GPD soort leefstijl heeft, niet?" Toch is volgens Van Mierlo de ont wikkeling naar leefstijlwijken niet meer tegen te houden. „Dat komt doordat de toekomstige wooncon sument geëmancipeerd is. Hij kan zijn eigen vraag steeds beter verta len in een woning en een wijk en heeft meer financiële armslag." P>"vi Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Wie het milieu wil sparen, kiest voor tijdloos meubel Een tijdloos meubel kopen dat lan ger in de smaak valt, spaart het mi lieu. Dat vindt Milieu Centraal. Men sen kijken meestal of het materiaal afbreekbaar is en ecologisch verant woord. „Maar", stelt Milieu Cen traal, „vooral de energie die nodig is voor productie en transport van meubels, belast het milieu." Het gaat om 8 procent van de indi recte energie die Nederlandse huis houdens gebruiken. Naar schatting gooien Europeanen jaarlijks 12 mil joen kasten, 21 miljoen stoelen en 18,4 miljoen matrassen weg. Liever andere baan dan verhuizen voor het werk Veel Nederlanders vinden dat ze er te lang over doen om heen en weer te reizen tussen hun woonplaats en de plek waar zij werken. Een meer derheid van hen (71 procent) zoekt echter liever een andere baan dich ter bij huis dan dat ze verhuizen naar een andere woning die dichter bij het werk ligt. Nog geen twee op de tien geven de voorkeur aan ver huizen. Dat blijkt uit een peiling die Vereniging Eigen Huis onlangs hield. Zelfs als werkgevers de verhuisver- goeding fors verhogen, zijn mensen nauwelijks bereid te verkassen. Jennifer Hoffman op zoek naar talentvolle woonstylist Net 5 brengt vanaf komende maand Topstylist - home edition op televi sie. In het nieuwe woonprogramma gaan elftalenten op het gebied van woonstyling de strijd met elkaar aan terwijl ze samen in één huis wonen. Degene die als beste woonstylist en dus als winnaar uit het huis komt, krijgt een 'droombaan' bij het woon- magazine VT Wonen. Bovendien krijgt hij of zij het geld uit de jack pot uitgekeerd. Jennifer Hoffman presenteert Topstylist - home edi tion, dat vanaf zondag 26 oktober om 19.30 uur wordt uitgezonden. Jennifer Hoffman presenteert Top stylist - home edition, foto SBS/Elvin redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 125