zo stressvol is Gratis waardebepaling voor uw woning? 'Hij ziet er goed uit én zit goed' Minder flexibele mensen lopen meeste risico wonen@wegener.nl S wonen 1024-3650509 PZC Zaterdag 6 september 2008 een muisklik 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl De komende weken brengen wij in deze rubriek bekende, tijdloze meubelstukken - de '(neo)klassie- kers' op woongebied - voor het voetlicht. ontwerp Group Chair EA 124 ontwerper(S) Charles en Ray Eames eigenaar Henk te Boekhorst wanneer gekocht In 2002. Een meubelzaak in Nijmegen had deze nette tweedehandse met verchroomd frame en zwarte bekleding (Hopsak) waarom gekocht Het indus triële design, de prachtig zicht bare constructie en de functio naliteit van de Group Chair EA 124 spreken Te Boekhorst aan. Simpeler gezegd: „Hij ziet er goed uit én zit goed. Boven dien kun je de stoel prima com bineren met tal van interieur stijlen. Hij staat vrij in onze woonkamer en wordt behoor lijk intensief gebruikt. Niet da gelijks, maar het is absoluut geen museumstuk waar je al leen naar mag kijken. Nadeel is de hoge aankoopprijs." prijs Nieuw circa 2.150 euro te koop bij Vitra (dealers zie www.vitra.com/nl-nl). Vitra heeft een licentie om Eames- ontwerpen te produceren. Charles Eames (1907-1978) was een Amerikaanse ontwerper en ar chitect. Hij studeerde architectuur aan de Washington University in St. Louis. In 1930 opende hij zijn eigen bureau. Vanaf 1939 stortte hij zich op meubeldesign. Op de Cranbrook Academy of Arts ont moette hij zijn latere echtgenote Ray Kaiser (1912-1988). In 1941 begonnen zij een eigen studio. Hun doel: goed design bereikbaar maken voor iedereen. Met zitmeu- bilair waarin ze tal van nieuwe technieken toepasten, maakten Charles en Ray Eames naam. woontedier. Vertrouwde manieren van handelen en gedragingen bie den plotseling in een nieuwe situa tie en/of omgeving geen oplossing meer." Wie verhuist, staat volgens hem voor twee taken: breken met en los laten van de oude omgeving en in- tegreren met en zich aanpassen aan de nieuwe situatie. „Verhuizen staat niet voor niets op de lijst van ingrijpende stresservaringen die vaak voorafgaan aan ziek worden." Niet iedereen blijkt overigens even gevoelig voor verhuisblues of heim wee. „Het meeste risico lopen men sen die minder flexibel zijn, sterk vasthouden aan bepaalde patronen en die alles graag onder controle hebben." Volgens Vingerhoets is niet onder zocht of vrouwen er vaker last van hebben dan mannen. „Maar vrou wen zijn wel vaker, al dan niet vrij willig, verhuisd omdat ze met hun partner meegingen toen die een an dere baan in een heel ander deel van het land of in het buitenland kreeg." Ook allochtonen vormen volgens hem een risicogroep. „Ze hebben vaker last van psychische en vage li chamelijke klachten. Maar hulpver leners leggen geen enkele link met heimwee. Dat lijkt me juist bij de ze groep toch wel op zijn plaats." Volgens Vinger hoets wordt heim wee in onze maat schappij als een teken van zwak te gezien en is het ta boe erover te praten. „Zeker als je er in de ogen van de omge ving qua huis en buurt op vooruit bent gegaan. Maar echt heimwee treedt nou eenmaal ook op als men de situa tie op zich heel plezierig en leuk vindt." Hij pleit ervoor dit onderwerp be spreekbaar te maken. „Door je ge- voelens te uiten, kun je heimwee herken nen en erkennen als normaal ver schijnsel. Pas dan kun je er greep op krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 123