wonenu 3 3 sr ■D Waarom verkassen Geraniumblad Heilige huisjes Verhuizen kan in een dag, maar wel ben je soms maanden bezig alle administratieve rompslomp te regelen. Sinds 1 september is er een nieuwe website die dit allemaal uit handen neemt, door Alice Plekkenpol De gemiddelde Nederlander verhuist eens in de vijftien jaar, dus zo'n vijf keer in een mensenleven. Toch staat ver huizen in de top drie van in grijpende stresservaringen. Ook in de periode erna blijft de roze wolk vaak uit. Vol gens wetenschapper Ad Vin- gerhoets heeft dit vooral te maken met heimwee, door Anja Sparidaans PZC j Zaterdag 6 september 2008 wonend>wegener.nl 024-3650509 TO O Z O rn Geraniums met mooie bloemen zijn er genoeg, maar zijn er ook geraniums met mooi blad? Met gera niums bedoel ik dan de ooievaarsbekken - winter harde tuinplanten - en niet de geraniums die je op de ven sterbank zet of in bloembakken plant. Het blad van die tuin- geraniums is niet bepaald lelijk, maar je kunt ook niet bewe ren dat het in de tuin een positieve bijdrage levert. Het is be haard, diep ingesneden en weinig opvallend. Daardoor zijn geraniums wel markante tuinplanten als ze in bloei staan, maar daarna is hun rol uitgespeeld, hoewel sommige ook nog aardige herfstkleuren vertonen. Toch bestaan er ooievaarsbekken die alleen al om hun blad een plaats in de border verdienen. Neem bijvoorbeeld de donkerbladige ooievaarsbekken die de laatste paar jaar sterk in opkomst zijn. Zo'n relatieve nieuwkomer is 'Stanhoe', een grijs behaarde geranium met bruin blad. Voordat u tot aanschaf overgaat, moet u wel bedenken dat deze plant uit Nieuw-Zeeland komt en bij ons niet betrouwbaar winter hard is. Hetzelfde geldt voor geranium 'Chocolate Candy'. Dit zijn twee ooievaarsbekken voor in de bloembak. Een geranium met chocoladekleurig blad die de winter be ter doorstaat, luistert naar de naam 'Welsh Guinness'. Mis schien is die naam grappig bedoeld en verwijst hij naar de bizarre kruising waarvan deze plant het re sultaat is: de ene ouder komt uit Nieuw-Zeeland, de andere uit het hooggebergte van Taiwan. De bloe men zijn wit en onbeduidend. Volkomen winter hard is de donkerbladige vorm van de inheemse beemdooievaarsbek: Geranium pratense Hocus Pocus. Geranium phaeum is een ooievaarsbek die het liefst in de schaduw groeit. De bloemen zijn vaak donker, wat in de schaduw niet bepaald een voordeel is. Maar er bestaan variëteiten die opvallen door hun blad, zoals Geranium phaeum Connie Broe met blad waarvan de nerven in geel tegen een groene omge ving staan afgetekend. Wie Connie Broe was, weet i»J*§ ik niet, maar ik heb het vermoeden dat het een zie kelijk type is geweest. De geranium met het mooiste blad van allemaal is Geranium renardii, uit de Kaukasus, een lage soort met bladeren die uit zeegroen vilt lijken te zijn ge knipt. Dit is een ooievaarsbek die van zon houdt en die door zijn geringe hoogte van 40 centimeter vooraan in de border kan staan. Geranium renardii bloeit niet rijk, maar de bloemen zijn naar verhouding groot, en wit met paarse aderen. Het loont de moeite een bloem van deze geranium van dichtbij te bekij ken. Ook van Geranium renardii zijn verschillende vormen te koop. 'Philippe Vapelle', een kruising met een ande re soort, Geranium platype- talum, heeft donkerder bloemen en minder mooi blad. 'Terre Franche', ook een kruising, bloeit welis waar rijk maar kan zich wat blad betreft ook niet meten met de gewone Ge ranium renardii. Geranium renardii. foto CPD u Ie hebt geluksvogels en pechvo gels. Die tweede categorie moet het doen met een simpel vogel- hokje-op-een-stokje. Sfeerloos, winderig en kat-onveilig. Die wil je niet. Dus hoop je een geluksvo gel te zijn. Zo'n vogel die door zijn 'baas' wordt verwend met een miniatuurvilla van luxe hout, roestvrij staal of zacht kunststof Vastgemaakt onder het bladerdak van een monu mentale beuk of hoog aan de achtergevel van het 'moeder huis': dat is wonen op stand. Voor de vogel die graag in nóg hogere sferen wil vertoeven, heeft www.nonplusultra.nl een aardig nieuwtje. Op die site staan huisjes, speciaal voor religieuze of spirituele vogels. Zowel de 'moskee' (foto rechts) als de 'bid- church' kosten 199 euro. Voor geïnteresseerden: de vroege herfst is de ideale periode voor inwijding van zo'n vogelkerkje. Verhuizen met H an Pot heeft zelf net een nieuw onderko men betrokken. „Ver huizen vind ik geen probleem, het is zelfs leuk af en toe een nieuwe start te maken. Alleen het wijzigen van het adres bij al die bedrijven, in stanties en clubs is zo tijdrovend. Het kost veel tijd alle adressen van scholen, verenigingen, tijdschriften en dergelijke te verzamelen. Vooral met een gezin tikt het snel aan. Zo kwamen wij op het idee voor Verhuisvriend.nl, onze website. Al in 2006 inventariseerden Han Pot, Bert Yland en Rogier Verde- gem of er behoefte aan een dergelij ke site bestaat, en wat klanten dan precies zouden willen. „Er bestaan al langer verhuissites met lijstjes om aan te vinken (zoals de verhuis- service van TNT Post, red.), maar geen enkele zoals onze site. Wij ge ven niet uitsluitend tips, wij ne men vooral werk uit handen. De klant vult in ongeveer een uur tijd het verhuisboekje op de site in en wij zorgen ervoor dat alle adreswij zigingen worden doorgevoerd. In dat verhuisboekje geven ze onder meer aan of ze een andere energie leverancier willen en zo ja, per wanneer, welke abonnementen naar het nieuwe adres moeten, wel ke verenigingen aangeschreven moeten worden, enzovoorts. Wij voeren dat vervolgens uit en hou den daarbij ook het tijdspad in de gaten. Sommige instanties willen namelijk een verhuisbericht vier weken van tevoren, anderen drie maanden voor de verhuisdatum. Verhuizende mensen kunnen bij ons alle denkbare contacten en contracten online informeren over hun verhuizing." Verhuisvriend.nl rekent daarvoor een eenmalig tarief van 19,95 euro. Deels om kosten te dekken, maar ook om grappenmakers buiten de deur te houden. Inmiddels zijn ve le honderden bedrijven, clubs en instanties aangesloten bij de websi te. Het is echter niet de bedoeling dat er commercieel wordt gewerkt, adressen van klanten worden dus niet doorverkocht aan bedrijven. Wel kunnen bedrijven aanbiedin gen doen aan klanten van Verhuis vriend.nl, maar dat loopt dan via de website. Privacy speelt een gro te rol: de klant geeft alleen die gege vens door die strikt noodzakelijk zijn en die hij zelf kwijt wil. De website kent drie elementen: het eerder genoemde 'verhuisboek je' waarmee je alle administratie re gelt; een webshop waar je voor het zelf verhuizen verhuisdozen, nop penfolie, verhuiskaarten en andere benodigdheden kunt bestellen en een verhuisforum waar gebruikers onderling tips uitwisselen. De site werkt met simpele tabjes met trefwoorden als huis (alles dat aan het huis vastzit, zoals energie), persoon (krant, huisarts, sport club), en omgeving (informatie over lokale leveranciers van ver- huisrelevante diensten als klusbe- 1 drijven, interieurwinkels, schilders en tijdelijke woonruimte). Han Pot weet dat vooral jonge ge zinnen en alleenwonenden regel matig verkassen, gemiddeld een keer in de zeven jaar. „Jaarlijks ver huizen in Nederland 1,7 miljoen personen, dat is 10 procent van de totale bevolking. Aangezien verhui zen al jarenlang in de top drie van stressveroorzakers staat, moet er voor onze site zeker een markt zijn. Wij willen hét platform wor den voor verhuizende mensen." www.verhuisvriend.nl IJKt Reageren? redactie.wonen@wegener.nl D e verbouwing is klaar, de laatste hand aan het interieur is gelegd en zelfs de resterende dozen zijn uitgepakt. Tijd om van het nieuwe huis te gaan genieten. Maar in plaats daar van volgt nogal eens een periode van apathie en gebrek aan eetlust. Of zelfs slapeloosheid en huil buien. Meestal is deze verhuisblues binnen een paar maanden over, maar de verschijnselen kunnen ook langer aanhouden. Volgens professor Ad Vingerhoets van de Universiteit Tilburg heeft dit alles te maken met heimwee. Als sociaal wetenschapper en des kundige op het gebied van stress en emoties, houdt hij zich al ruim tien jaar bezig met dit onderwerp. „Heimwee bestaat niet", stelt hij. Hij doelt hiermee op het ontbre ken van dit verschijnsel in de offi ciële, psychiatrische diagnostiek. „Daarin wordt enkel gesproken over aanpassingsstoornissen en reactieve depressie. Het gevolg is dat men dus niet weet hoe heim wee te meten is en wat eraan te doen valt." Volgens Vingerhoets denken huis artsen in de meeste gevallen aan een depressie, omdat de verschijn selen overeenkomen. „Dus schrij ven ze bijvoorbeeld antidepressiva voor. Maar de beste remedie is nog steeds: teruggaan naar de vertrouw de plek. Er bestaat geen medicijn of een andere therapie." Vingerhoets stelt dat verhuizen lang niet altijd heimwee, maar wel onvermijdelijk stress oplevert. „Ver anderingen, zowel positief als nega tief leveren altijd spanningen op. De mens is nou eenmaal een ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 122