reizen REISRRDRR. De Amsterdamse rondvaartboten hebben er een concurrent bij: een voormalige Amerikaanse schoolbus. Het metalen dak is vervangen door een dak van doorzichtig perspex dat bij mooi weer open schuift, merkte Willemijn Bos. ra Rustig zitten met de zee op de achtergrond Graadmeter m reizen@wegener.nl 2 5 024-3650360 PZC Zaterdag 6 september 2008 Amsterdam per schoolbus Het doorzichtige dak van de bus kan bij mooi weer open. foto Evert Elzinga markt zijn gespannen. Leuk is dat. Zo wordt de stad toch weer een beetje nieuw. Nieuw is in ieder ge val ook de parkeerplaats van Gas- san Diamonds, waar de bus blijkt te stoppen voor een bezoekje. Tja, in Turkije zijn het tapijthandels, in Spanje leerzaken en in Amsterdam diamantairs waar je tijdens een ex cursie naar binnen wordt geloodst. Vier buspassagiers, vrouwen uit Twente, vinden het maar niets. Ko men ze voor een dagje Amsterdam - niet voor diamanten - en wordt hun kostbare tijd op deze manier verspild. Ze weigeren naar binnen te gaan. Ik blijf ook in de bus zit ten. De grootste diamant staat im mers boven mijn hoofd te schitte ren? Uit een Twentse tas komt een 'partybox' tevoorschijn met Twix en mini-Marsjes. Terwijl de andere busgangers zich ongetwijfeld aan diamanten vergapen, verbroeder ik met de Tukkers. In de Wibautstraat is het informa tiebandje uitgepraat en komt er uit de oordopjes nog slechts een orgel concert. Jammer, want de Wibaut straat is lang en zelfs over deze straat is natuurlijk van alles te ver tellen. En waarom zoveel orgelcon cert op de Nassaukade en de Ro zengracht? Pas bij de Nieuwe Kerk komt het bandje weer op verhaal, maar vermeldt niet dat het huwe lijk van kroonprins Willem-Alexan- der met prinses Maxima in deze kerk is ingezegend. Dat zouden toe risten toch prachtig vinden? Bijna zou ik een greep naar de micro foon doen. De rit is kennelijk voor al bedoeld voor buitenlanders en die stappen, zo stel ik na afloop vast, in ieder geval met een tevre den grijns op hun gezicht op het Damrak weer uit. stad - maar voert juist in een grote boog om het centrum heen. We komen langs het wetenschapsmu seum voor kinderen, Nemo, dat als een groen schip het IJ in lijkt te ste ken, langs de Oosterkerk, waar in vroeger dagen regenwater werd op gevangen en verkocht, en langs de molen in Oost, die een stellingmo len blijkt te zijn: gebouwd op een verhoging, een stelling dus, waar door hij meer wind vangt. Dui zend keer langs gefietst maar nooit geweten. Ik heb Amsterdam nog nooit vanaf deze hoogte gezien: de hoogte van de vlaggen die boven de Dapper- SUB De rode toeristenbus vertrekt om de 45 minuten vanaf Dam rak 34, te beginnen om 9.30 uur. Verder kan er worden ingestapt bij Gassan Diamonds, de Heineken Experience, bij het Rijksmuseum/Van Gogh Mu seum en bij de Westerkerk. De rit duurt twee uur, een kaart je kost 20 euro. Voor kinderen van 4 tot 13 jaar is het 10 euro. Bel voor informatie en het reser veren van kaartjes naar Tours Tickets: 020-4204000. Info op www.touristbujBmsterdam.nl Via oordopjes hoor je de tekst, waarbij er keuze is uit vijftien talen, waar onder Japans, Turks, Arabisch en Chinees. Ik ben een Nederlander en dus hoor ik, kort nadat ik op het Damrak ben ingestapt: 'Amsterdam was ooit een dorpje aan de rivier de Amstel'. Juist, zo is het allemaal be gonnen. Ik wil wel eens weten wat er over onze eigen hoofdstad alle maal aan toeristen wordt verteld en getoond. De route loopt niet door het ge bied dat de ronddvaartboten be strijken - de grachten in de binnen De knalrode toeristenbus is weer eens wat anders dan Amsterdam vanuit een rondvaartboot, foto GPD Wekelijks vragen we lezers om hun mening. Ditmaal zijn we benieuwd naar de vraag: Hoe ontspant u zich het meest als u op vakantie bent? Om jezelf goed te ontspan nen, maken veel reizigers bewust plannen, zo blijkt uit de vele reacties die lezers via ReisRadar.nl gaven. In de Graad meter van deze week geven lezers aan hoe ze tot rust kunnen ko men op vakantie. „Al bij het zoeken van een bestem ming let ik er op of het een klein dorpje is. En dan kijk ik ook naar hoe bijvoorbeeld het dorpje ligt. Zodat ik 's ochtends een wande ling kan maken en zie hoe het le ven hier ontwaakt. Daar word ik heel blij van", legt K. van Wateren uit. Mensen kijken, blijkt een po pulaire bezigheid. „Het liefst ga ik in de namiddag even naar de bou levard om wat te drinken en rus tig te zitten. Het kabbelen van de zee op de achtergrond, de zon en het idee dat niets hoeft. Dus zoe ken we altijd een hotel uit in de buurt van de zee. Ik hoef echt niet de hele dag op het strand te liggen, maar de zee zelf daar word ik heel rustig van. Dus zoek ik hem vaak op", aldus T. Scholten. „Het meest ontspannende deel van mijn vakantie is lezen, boe ken lezen, heel veelhoeken lezen. Daarnaast de luxe van een hotel, steeds opgemaakte bedden, een schoongemaakte kamer en badka mer met schone handdoeken, ge weldig! En niet te hoeven koken, maar elke dag kunnen aanschui ven aan een vreemde tafel met soms nieuwe gerechten. Meestal geserveerd door heel vriendelijke en behulpzame mensen, fantas tisch. Dit geweldig groot genieten kan mij maanden van inspan nend leven doen vergeten", aldus mevrouw A. van Polanen. Er zijn ook talloze mensen die juist net zo druk willen zijn als normaal in het dagelijkse leven. „Ik kan heel moeilijk stil zitten. En ik ga dus vaak de bergen in. Om te wandelen. Het belangrijk ste is daarbij dat mijn hoofd iets totaal anders heeft om over na te denken dan op het werk. En de voldoening als ik boven ben, of een dier zie. Dat is voor mij het ul tieme gevoel. En dan ontspan ik enorm. Dan ga ik zitten en voel me bevoorrecht om hier te zijn", geeft mevrouw C. Waterreus aan. Een fraai uitzicht brengt ons tot rust. Dat blijkt uit de uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: Waarmee ontspant u zich op vakantie? Rustig ergens zitten met een mooi uitzicht 49% Lekkeractief buiten zijn 22% Een goed boek lezen 20% De hele dag niets doen 9% foto: GPD Een bijzondere ovenachting kan van alles zijn. Daarom is de redactie van ReisRadar benieuwd naar uw antwoord op de vraag: Zoekt u bij vakanties naar overnachtingsadressen Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ga naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Of stuur direct uw reactie naar graadmeter@reisradar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111