m mm het Niet alleen Nederland heeft moeten vechten tegen de zee: ook Denemarken heeft zijn sporen van de strijd tegen het water. Bert Sitters volgt het water van het grillige Limfjord op zijn fiets. reizen@wegener.nl xx reizen 024-3650360 Pzc Zaterdag 6 september 2008 De Vikingen achterna De weidse vergezichten geven je als fietser een gevoel van ruimte en vrijheid. foto Bert Sitters De Langerak is het stuk Limfjord op z'n smalst: een soort fles senhals naar het Katte gat. Ideaal voor een ha venplaats vonden de Vikingen en zij stichtten Aalborg. De Deense stad van de aquavit komt bij de eerst kennismaking desolaat over door de rokende schoorstenen, maar de levendige binnenstad heeft sfeer en een paar prachtige re naissance gebouwen. Geniet hier van een terras, want buiten de wat grotere plaatsen zul je onderweg weinig uitspanningen tegenkomen. Een lunch aan een van de vele picknicktafels met uit zicht over een grillige kustlijn heeft echter ook zijn charmes. Dit zijn ook ideale plekje om 'jardbaer', te eten: aardbeien, die de boeren langs de weg te koop aanbieden. Fietsend naar het westen verbreedt het fjord zich snel. Je ervaart dat Denemarken niet zo vlak is als Ne derland, maar de meest heuveltjes komen niet boven de 50 meter uit. Het landschap verandert voortdu rend: zo fiets je pal langs het water en daarna weer door het wuivende graan of door natuurgebieden. De weidse heuvels met de vergezich ten geven je als fietser een gevoel van ruimte en vrijheid. Opmerke lijk zijn de dikke kerktorens in het landschap: niet midden in het dorp, maar op een heuvel buiten de kern. Regelmatig wijzen de pij len je over smalle paadjes. Het grit knispert onder je banden. Dit is het ware fietsen. Ga vooral eens overnachten in een 'kro'. Bij deze meestal traditionele herbergen stopten vroeger de postkoetsen. De Faerkro van Hvalpsund is gemoedelijk en fami liair. Ook de locatie aan de haven is er een om te genieten van de lange Deense avond bij daglicht. De volgende dag is het water van het Limfjord niet zo stil: een stevi ge westenwind zorgt voor blinken de witte koppen in het felle zon licht. 's Avonds is de wind gaan lig gen en biedt ook hier het strand een fabelachtig uitzicht over het fjord en de heuvels aan de over kant. De heldere Deense luchten zorgen voor scherpe contrasten. Zelfs bij een betrokken hemel is het niet somber. Tijdens het weg zakken van de zon smaakt de pitti ge 'bock' van het 'Fur Bryghus' uit stekend. Langs de fietsroute liggen nog meer streekbrouwerijtjes met een uitgebreid assortiment aan am bachtelijk gebrouwen biertjes. Bij Skive heb je de keuze: via een golvende kronkelweg om een land tong heen, of rechtstreeks via een fietspad over een voormalige spoor baan naar Glyngore. Het spoorweg- fietspad was een werkgelegen heidsproject en is nu een parade paardje onder de fietsroutes. De 'Harborge Tange' is een smalle strook moerasachtig land tussen de duinen achter de Noordzee in het bijna door land ingesloten wa ter. Er is geen ruimte voor een au toweg, maar wel voor een smal schelpen fietspaadje. De bonte vis serijhaven Thyboron maakt abrupt een einde aan de duinenrij en de landstrook. De toppen van natuurlijke heuvels bij Heltberg worden geaccentueerd door kunstmatige bultjes. Deze on geveer vier meter hoge grafheuvels dateren uit ongeveer 3.000 voor Christus. Van veel latere tijd zijn de door heide overwoekerde Vikin gengraven bij Hojstrup. Van de achtste tot de elfde eeuw beschik ten deze gevreesde krijgers over de beste scheepsbouwmeesters in die tijd. De grillige inhammen tussen het heuvelland vormden een uitste kende uitvalsbasis en ook een schuilplaats tijdens stormen. Te snel komt Aalborg weer in zicht. Je kunt natuurlijk hier de brug oversteken, maar ook de ron de om het Limfjord volledig ma ken door even door te fietsen naar het einde van de flessenhals om bij het plaatsje Hals met het pontje over te steken. Een leuke afsluiter in Aalborg is een bezoek aan het Lindholm Hoje museum, iets ten noorden van de stad bij het vlieg veld, dat het leven van de Vikingen boeiend in beeld brengt. redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Tweede Zwitserse bestemming Landai Het aanbod van wintervakantiebe- stemmingen bij Landal is uitgebreid met Landal Walensee. Het resort, gelegen aan het gelijknamige meer in de Ostschweiz tussen Zurich en Chur, biedt toegang tot het skige bied Flumserberg. Met deze toevoe ging biedt Landal nu wintervakan- ties in tien skiregio's in Oostenrijk, Tsjechië, Duitsland, België en Zwit serland. Walensee telt 153 luxe ac commodaties: penthouses, apparte menten, hotelkamers en villa's. Wandelen in de herfst op Kanaaleiland Guernsey Van 20 tot 28 september is er weer de traditionele herfstwandelweek op het (Britse) Kanaaleiland Guern sey. De week staat dit jaar in het te ken van het verleden en biedt veer tig verschillende wandelingen, zoals een Victor Hugo-wandeling. Het ei land beschikt over een fijnmazig net werk van rustige weggetjes, klifpa den en mooie stranden. De kosten zijn 4 euro per wandeling. Bij meer dan vier wandelingen zijn de overi ge routes gratis. Info: www.landalski11fe.nl a Transavia verlaagt toeslag voor brandstofkosten Als gevolg van het huidige prijsni veau van olie heeft Transavia.com de brandstoftoeslag verlaagd. Er wordt hierbij uitgegaan van vier zo nes. Gemiddeld gaat de brandstof toeslag omlaag met 3,50 euro per passagier per enkele reis. Deze winter biedt Transavia.com twee nieuwe bestemmingen in Lapland aan: Rovaniemi en Kuusa- mo in het noorden van Finland. Transavia.com voert deze vluchten uit voor touroperator Voigt Travel. Info: www.visitguernsey.com Goedkoop in het openbaar vervoer door Londen Card Londen is een stuk voordeliger dank zij de Visitor Oyster Card. De kaart biedt goedkoop openbaar vervoer. Oyster berekent de goedkoopste prijs voor je ritjes op één dag. Een voorbeeld: een enkele reis per me tro kost 3 pond contant maar maxi maal 2 pond met de Oyster Card. Er zijn in Londen drieduizend verkoop punten waar je op eenvoudige wijze het bedrag op de Oyster Card aan kunt vullen. Het geld dat op de Oyster Card staat, blijft altijd geldig. Info: www.transavia.com Info: www.visitbritainshop.nl LIMFJORD JUTLAND MORS Thyboron Glyngore Hjarbaek De Limfjord fietsroute staat in de Bikeline-gids en op de fietskaarten 'Vestjylland' en 'Nordjylland' van de Deense fietsersbond Dansk Cyklist Forbund. Voor meer informatie: www.fietsvakantiewinkel.nl De CityNightLine rijdt van Amster dam naar Odense. In Odense over stappen in een Intercity naar Aal borg. Informatie: www.treinreiswin- kel.nl Er is ook een Cycletours fiets- bus van Nederland naar Hjarbeck aan het Limfjord. Zie: www.cycle- tours.nl Langs de route liggen veel cam pings, hotels en gastenverblijven. Ze staan in de Bikeline-gids.Op di verse plaatsen zijn fietsen te huur. Meer over Denemarken op www.vi- sitdenmark.nl en www.visitden- mark.nl/fietsen of via telefoon 071-5211544. NOORDZEE 50 km NOORD-JUTLAND NOORDZEE I Aalborg 1 5 y;:i'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109