2i reizen leeft voort in Torquay rcf n Bij Engelse kustoorden denk je al snel aan vette fish chips en beschonken badgasten. Zo niet bij Torquay, ontdekte Esther Gotink. Misdaadschrijfster Agatha Christie bleef er niet voor niets haar hele leven plakken. reizen@wegener.nl jjjjjjj 024-3650360 PZC Zaterdag 6 september 2008 Agatha Christie mm '-JiU WXt'Më M - .'AA pSBggl§jj& Het standbeeld van Agatha Christie. Hoewel een van de mooi ste uitkijkpunten tijde lijk is vernield door kaalslag en een schut ting, blijft het uitzicht over de zee en kust bij Torquay de moeite waard. Dat dit de plek is waar evolutietheoreti cus Charles Darwin inspira tie vond om zijn Origin of Species te voltooien, kan ik me goed voorstellen. Ook kan ik me indenken waar om dit een creatieve voe dingsbodem was voor de tv-series Monty Python's Flying Circus en Fawlty To wers. Maar dood en onheil in het kalme, zoete Torquay? Hoe kon Agatha Christie uitgere kend hier haar pennen slijpen voor haar misdaadromans? „Agatha werd in 1890 geboren in Torquay en ging als kind niet naar school maar kreeg thuis les van gouvernantes", vertelt stadsgids en Christie-kenner Joan Nott, een in nemende dame die veel weg heeft van de karakteristieke personages in Christie's verhalen. „Ze was aan vankelijk erg verlegen en terugge trokken. Literatuur werd haar vlucht." Nott legt uit hoe Christie er toe kwam in dit pittoreske plaatsje moorden te beramen. „Ze bracht hier bijna haar hele le ven door. De omgeving en de men sen vormen onmiskenbaar het de cor van haar fictieve wereld. Toen Agatha tijdens de Eerste Wereld oorlog als verpleegster in een lo kaal ziekenhuis en een apo theek aan de slag ging, leerde ze alles over gifstoffen en medicamenten die la ter terugkeerden in haar sinistere plots." Een onuitputtelijke liefde voor Tor quay, literatuur en de medische we tenschap maakte Agatha Christie tot Engelands grootste misdaad schrijfster. En dat Torquay haar dankbaar is voor het verzinnen van zoveel moord en doodslag (Christie schreef 83 boeken in een wereldwijde oplage van 300 mil joen) is duidelijk: bijna alle musea en galeries hebben een plekje inge richt om haar te eren. Er is een offi ciële wandelroute, de Agatha Chris tie Mile, die strekt van het Grand Hotel, waar Christie haar eerste hu welijk vierde, tot het Imperial Ho tel, dat in haar boeken herhaalde lijk het toneel was van pompeuze balavonden en spannende intriges. Slenterend langs de kade voel ik de ziel van het verleden. Torquay is nog zo geruststellend Victoriaans. Tenminste, als ik de ogen sluit voor moderne winkelketens en dis cotheken. Ik beeld me in hoe de oude vrijster Miss Marple en de be snorde, Belgische detective Hercu- le Poirot hier rondneuzen om met hun ijzeren logica een moord op te lossen. Eens per jaar, in de week van 15 september, loop je ze hier werkelijk tegen het lijf tijdens het Agatha Christie Festival. Persona ges uit haar boek komen dan tot le VERENICD KONINKRIJK Torquay ven en er worden theateruitvoerin gen, tea party's en een murder mystery bal gehouden. Ik kuier langs de tuin waar het eni ge beeld van Agatha Christie ter wereld staat - gemaakt door de Ne derlandse kunstenares Carol van den Boom - en langs de fijne zand stranden, tot ik uitkom bij Torre Abbey. Deze 800 jaar oude abdij is na twee jaar ingrijpende renovaties net heropend, wat tien miljoen eu ro heeft gekost. Voor de Christie- fans is hier een replica van haar werkkamer te zien. Het huis van de schrijfster is enkele decennia ge leden met de grond gelijk gemaakt door een projectontwikkelaar. Nabij het station van Torquay ligt Kents Cavern, bijna twee miljoen jaar oud en daarmee Engelands oudste prehistorische grot. Ze is be zocht en bewonderd door Charles Darwin die hier zijn theorieën kwam onderzoeken en door Bea trix Potter die inspiratie zocht voor de grotwoning van haar kinder boekkarakter Vrouwtje Plooi. Ik ontdek adembenemende kamers, stalagmieten en andere geologi sche formaties. Beren hielden hier duizenden jaren geleden hun win terslaap en in één van de rotswan den zijn nog de schedels van een beer en haar jong te zien. „De grot is de locatie in Agatha's boek De Man met het Bruine Pak uit 1924." Nadat haar geologische interesse hier werd aangewakkerd, ging de schrijfster op expeditie naar het Midden-Oosten, waar ze haar tweede man - een archeoloog - leerde kennen. Torquay kreeg het Unesco-predikaat 'Geopark'. Daar mee is dit piepkleine plekje aan de zuidkust van Engeland één van vijf tig uitverkoren gebieden op de aardbol van geologisch wereldbe lang. Torquay viert Agatha Christie Festival 1 Het Agatha Christie Festival heeft plaats in de week van 15 septem ber, haar geboortedag. Christie zou dit jaar 118 zijn geworden. Voor meer informatie over de toneeluitvoeringen, boottochten, filmvertonin gen, tea party's, murder mystery bal, zandsculpturen, rondleidingen en Cluedo competitie, zie www.englishriviera.co.uk i Het Torquay Museum aan 529 Babbacombe Road (toegang 5 euro) heeft een Agatha Christie-expositie. Informatie over de Agatha Christie Mile is verkrijgbaar bij het toeristenbureau aan 5 Vaughan Parade, i Torquay ligt in het Zuid-Engelse graafschap Devon. Vanaf Londen biedt First Great Western rechtstreekse treinverbindingen naar Torquay, voor ongeveer 40 euro retour. De reis duurt drie uur. Vanuit Amsterdam zijn er vluchten naar Exeter, waarna de treinreis naar Torquay 35 minuten duurt (kosten omgerekend 13 euro). Zie www.nationalrail.co.uk 1 Torre Abbey is in juli heropend en nu alle dagen van de week open. De abdij ligt aan The King's Drive, toegang kost omgerekend 8,50 euro (kinderen tot 5 jaar gratis), www.torreabbey.co.uk 1 De prehistorische grot Kents Cavern ligt aan 898 llsham Road en is het hele jaar open. Toegang kost omgerekend 10 euro, www.kents-ca- vern.co.uk 1 Voor meer informatie over Torquay als Globaal Geopark zie www.englishrivierageopark.org.uk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107