i9 reizen Riga: parel met één minpuntje Lezersactie: 3 dagen Drenthe.» 89, Inhoud Lezersactie HOTE £44 reizen@wegener.nl |gj§| 024-3650360 PZC Zaterdag 6 september 2008 De tweede stad van Engeland is niet de meest romantische plek op aarde. Ook is Santander? Was dat niet een van de banken die ABN-Amro overnam? Klopt, maar het qua architectuur geen hoogvlieger. Maar de tijden zijn veranderd, en hoe! Santander is ook een bruisende stad met alom prachtstranden. Velen kunnen het rijtje opdreunen: Estland, Letland, Litouwen... Na de val van het IJzeren Gordijn, is vooral Riga, de hoofdstad van Letland, populair.. Santander, havenplaats aan de Spaan se noordkust, is een opwindende stad met een druk uitgaansleven, mooie winkels waaraan shopaholics zich verlekkeren en een levendige, flaneerklare promenade (Paseo de Pereda). En in de zee kun je perfect surfen. Ofschoon in 1941 een enorme brand een groot deel van het mid deleeuwse stadshart in de as legde, is Santander aangenaam voor het oog geble ven met paleizen, renaissancistische ker ken, de kathedraal en het oude hoofdkwar tier van Banco Santander. Nog meer dan de stad wordt zijn, dankzij het gematigde klimaat, groene omgeving ge prezen. Ie kunt de strook laagland langs de kust verkennen en mooie zandstranden ontdekken, of buurten in het bergachtige binnenland. Een half uurtje rijden en je bent in Altamira, met de beroemde grotte keningen uit de oude steentijd. Een kwar tiertje verder ligt Comillas met het sprook jespaleis, ontworpen door Gaudi. Nog een reden om de omgeving van Santander te verkennen: de naburige dorpjes herbergen goedkope, maar prima restaurantjes. Denk er wel aan een Spaans taalgidsje mee te nemen. Santander is nog niet door de toeristenhordes onder de voet gelopen: men spreekt er geen woord Engels. Reisgids Lonely Planet heeft gelijk: ga het nieuwe Birmingham met eigen ogen zien. Natuurlijk, Londen blijft een geweldige stad. Maar de cultuurliefheb ber moet zeker ook naar Birmingham, zo'n 150 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad. Iets buiten het centrum ligt de Custard Factory. Hier is de metamorfose van industriestad naar creatieve stad het best zichtbaar. Kunstenaars hebben op dit oude fabrieksterrein hun ateliers en exposi tieruimten, er zitten mediabedrijfjes en ve le andere artistieke talenten. Brugge mag dan in toeristische folders aan spraak maken op de titel 'Het Venetië van het Noorden', Birmingham heeft er het meeste recht op, het telt zelfs meer kanalen dan het Italiaanse Venetië. Op een tweetal plekken langs het water is veel geld vrijge maakt voor grote projecten. Brindleyplace en The Mailbox zijn exponenten van het nieuwe hippe Birmingham. Je kunt er ex clusief winkelen, eten en drinken en ner gens bruist het nachtleven meer dan hier. Ook de architectuurliefhebber kan in Bir mingham spectaculaire plaatjes schieten. Wie voor St. Martin's Church gaat staan, ziet op de achtergrond het ultramoderne Selfridges, bestaande uit 15.000 metalen ronde platen met een blauwgrijze gloed. Faro Algarve strandvakantie. Jaarlijks komen er vijf miljoen toeristen uit West en Noord-Europa. De bezoekers van Faro komen hoofd zakelijk voor het zonnige, aangena me klimaat en de weidse zandstran den langs de 200 kilometer lange kustlijn en de indrukwekkende door de zee ge beeldhouwde rotspartijen die de badgast beschutting bieden. De Algarve grossiert in stranden. Je kunt kiezen uit stranden met een zee die het kalmpjes aan doet of die de zwemmer juist trakteert op hoge golven. Er zijn totaal verlaten stranden, milieu vriendelijke stranden, wandelstranden, stranden in natuurreservaten en rivier strandjes. Golfliefhebbers moeten wel even controle ren wat de inhalige bagagebazen van Rya- nair in rekening brengen voor het meene men van een golftas, want de Algarve staat bekend om zijn schitterende golfbanen. Eu ropa's meest gekiekte hole is die van de Campo Royal in Vale de Lobo, waar de spe ler het golfballetje over enkele kliffen heen moet mikken. Helaas vergeten strandgan- gers en golfers vaak de stad zelf aan te doen. Faro is een vriendelijke, kleinschalige provinciehoofdplaats, voorzien van een ge zellige haven, kathedraal en prachtige huis jes met de typische schoorstenen uit de Moorse tijd. Vanuit Faro strekt zich het lagunegebied Ria Formosa uit, een natuurreservaat van 170 vierkante kilometer, een aaneenrijging van eilanden en schiereilanden, vastge knoopt aan een lagune, met pijnboom- en kurkbossen, zoutmoerassen, slikken en schorren. En natuurlijk ook stranden. Iedereen kende de drie Baltische staten van naam, maar je zag ze nooit, omdat tot 1991 het IJzeren Gordijn er voor hing. Dat verloren terrein haalt het trio ra zendsnel in. Riga staat wat populariteit be treft inmiddels bovenaan. De hoofdstad van Letland aan de Oostzee is een pareltje. Een beetje Praag, een vleugje Wenen en een toefje Stockholm. De smalle steegjes, pleintjes, barokke kerken en houten hui zen in het middeleeuwse centrum maken van Riga een sfeervolle stad. Alles is beloop- baar en je sluit de stad al snel in je armen. Vooral liefhebbers van opera en muziek kunnen hun lol op, want voor een luttel be drag zijn er iedere avond voorstellingen. Ook met de musea (het Bezettingsmu seum over de wandaden van de Duitse en Russische bezetter jegens de Letten is een must) ben je wel een weekendje zoet. Let terlijk, want er is ook een heerlijke chocola defabriek waar je mag kijken en proeven. Letland is voor West-Europese begrippen goedkoop. Een halve liter bier kost 1,50 eu ro en met een beetje geluk kun je voor 7 eu ro eten. Toch kleeft er een maar aan Riga. Net als Praag en Boedapest is de stad een tweede Bangkok aan het worden met zijn sekstoerisme. Als de avond valt, proberen de proppers je naar de striptenten te lok ken. Ze lokken collega-toeristen die je nou net niet wil tegenkomen: Britse jongeman nen op zuip/seks/vrijgezellentocht. Jam mer. Als Riga die valkuil had ontlopen, kreeg het een 9. Nu blijft het een 8. Ook niet slecht. Eg* Hartstocht in Hoogeveen arrangement: 2x een overnachting 2x uitgebreid ontbijtbuffet 2x een uitstekend driegangen diner Cultureel Informatiepakket Prijs 01/11 - 22/12'08, €99,-p.p. Prijs 23/8 - 31/10 '08, 109,- p.p. Aankomst op do, vr. of za 10,- p.p. korting Normale prijs 129,- p.p Prijs is exclusief toeristenbelasting 0,75 p.p.p.n. en reserveringskosten a 2,50 p.p. Aanbieding is te boeken o.b.v. beschikbaarheid en alleen tele fonisch te reserveren onder vermelding van Wegener lezersactie' Mathijsenstraat 1 7909 AP HOOGEVEEN T: 0528 26 33 03 W: www.hethotel.nl OSÈViEH Hotel Hoogeveen is rustig gelegen aan een vijver- en bospartij en vlakbij het modieuze stads centrum van de stad Hoogeveen. Deze culturele hoofdstad is centraal gelegen ten opzichte van natuurgebieden, zoals het Nationaal Park Dwingelderveld en vele bezienswaardigheden. Hotel Hoogeveen beschikt over 40 nette hotelkamers, het restaurant "De Rozentuin", een bras serie en een terraspartij aan de hotelvijver. Actief bezig zijn kan in het bowlingcentrum met een gezellige bar en op de 11 tennisbanen naast het hotel. Kijk voor meer informatie op www.hefhotel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105