reizen u (P ST Na 6 o jaar terug t Deze indrukwekkende man gaat een land bezoeken dat hij helemaal niet meer kent m m Ryanair vliegt vanaf oktober vanuit Weeze bij Düsseldorf naar elf nieuwe bestemmingen. Voor een paar tientjes naar Santander of Riga. Branko Eijssen, Will Gerritsen en Ivar Hoekstra namen alvast een kijkje. PZC Zaterdag 6 september 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Plotseling staat hij daar. Recht voor mijn neus op de open plek voor de stoel die ik heb weten te bemachti gen bij de nooduitgang. We zijn net vertrokken uit Kuala Lumpur en hebben nog een uur of twaalf voor de boeg. Ik kijk er niet naar uit. Op het eerste gezicht is er wei nig bijzonders aan de man. Een keurige persoon op leeftijd. Broek hoog boven de navel opgetrokken, aan elke arm twee tassen. Licht bezweet gelaat, schaars behaarde kop, grote bril, uitdagende, zelfverzekerde blik. Op luide toon spreekt hij mij aan. „)aha, ik spreek Nederlands hoor." Het klinkt als een zin uit een toneelstuk van Wim Schippers. 'Reeds', denk ik er achteraan. Ik leg uit dat mij dat helemaal niet ver baast in een vliegtuig van de KLM dat rechtstreeks naar Ne derland op weg is. Deze badinerende opmerking is het start sein voor een adembenemend betoog van de man die zo trots is op zijn Nederlandse taalvaardigheid. „laha, maar ik spreek Nederlands terwijl ik er al in geen 6o jaren ben ge weest." En dan, in één ruk door, komt zijn levensverhaal. De Duitsers waren nog maar net verdreven of de Russen stonden alweer voor de deur, in 1948. „Wegwezen", dacht ik. „Niet nog een oorlog." En van de ene dag op de andere verdween hij naar zijn nieuwe vaderland Australië. Sydney werd de woonplaats. Hij ging in de handel. Geen idee wat voor handel, want ik kan er niet tussenkomen. Op een feest je van de ambassade kwam hij zijn vrouw tegen. Liefde op de dansvloer. Ja, hij kon goed dansen, nog steeds wel, eigen lijk. Zijn vrouw is net naar achter verhuisd, ze ligt op een vrij rij tje van vier. „Een kleine stroke gehad, ze moet even rustig aan doen." De oorlog was trouwens geen beste tijd. „We aten grassoep en bouillon van boomschors," Zijn jonge toe hoorders, wij dus, moeten daar niet te licht over denken. Nu gaan ze eindelijk een keer terug naar de oude woonplaats Bilthoven. Even kijken waar hij geboren is, naar school ging, waar zijn ouders zijn begraven. Ja, hij stelt zich er veel van voor, van het weerzien met Holland. Ik laat hem maar. Opvallend is hoe kaarsrecht deze Austra lische Nederlander voor me blijft staan. Behangen met zware bagage geeft hij geen krimp. En zijn pu bliek groeit. Steeds meer Nederlandstaligen kijken geamuseerd toe. Door handig en hard werken is hij financieel onafhankelijk geworden. Zijn drie kinde ren zijn al lang miljonair. Hij lijkt een jaar of 65, maar blijkt 84 te zijn. Een wandelende reclame voor het leven. Hij heeft ook nog een paar behartens- waardige tips. Blijf altijd bij dezelfde vrouw, niet te veel eten en geen bier drinken, maar whisky. Maakt niet uit hoeveel. Hij oreert maar door. Met een gemak en een 'flux de bouche', waar zelfs de purser nog een puntje aan kan zui gen. Prachtig! Ineens besefik dat deze indrukwekkende man een land gaat bezoeken dat hij eigenlijk helemaal niet meer kent. Zal zijn rechtschapen stijl nog wel met open armen worden ontvangen. Of is hij voor de jeugd van Bilthoven een geriatrisch artefact dat alleen nog op het respect van de middelvinger mag rekenen? Ik krijg met hem te doen, moet ik hem niet waarschuwen? Maar plots beent hij vastberaden weg. „Even kijken of het goed gaat met m'n vrouw. laha, bijna 60 jaar getrouwd hoor." En daar gaat hij. Blijmoedig en vastberaden. Na de landing vind ik hem niet meer terug. Die middag staat BNR nieuwsradio aan. Bericht uit Biltho ven. Een lokale sloopspecialist heeft in het centrum een ge bouw opgeblazen dat plaats moet maken voor nieuwe appar tementen. Door een berekeningsfoutje ging het mis. Brok stukken spatten in de rondte. Gewonden en schade... De man uit Sydney, schrik ik. Hij zal toch niet??? Ik weet alles van hem, behalve z'n naam. Het nieuws meldt 32 gewon den. Ik maak me ernstige zorgen. r, i - •"1 r 'xMi&f+lskt •••Tf Weg voor een paar tientjes Voor weinig geld vlieg je naar het Italiaanse Ancona dat zich wondermooi tussen heuvels, bergen en zee heeft neergevlijd. De historische, circa 100.000 inwoners tellende havenstad Ancona - in 390 v. Chr. door Griekse kolonisten gesticht - is hoofdstad van de Marche, een provincie in Midden-Italië aan de Adriatische kust. Een leuke stad, ook al loopt Ancona niet over van toeristische bezienswaardigheden (en van toe risten). Toch kan de liefhebber zich vergapen aan schoonheden als de twaalfde-eeuwse Ciria- co-kathedraal in Romaanse stijl, Gotische ker ken en paleizen. Gezellig druk is de haven, met veerdiensten naar onder meer het Kroatische Split. Zuid waarts begint het ruige gebergte van Monte Conero dat hoog boven de zee uittorent en spectaculaire uitzichten biedt op de Adriatico. Langs de kustlijn houden zich aangename, kleine strandjes schuil. Met een huurauto dient Ancona als uitvalsba sis voor een verkenningstocht door de binnen landen: heuvels, gebergte (de Apennijnen zijn nooit ver weg), natuurparken, indrukwek- 1 Ryanair vliegt de komende maanden op een flink aantal nieuwe bestemmingen. Voor Nederlandse reizigers zijn de vertrekplaatsen Brussel en Weeze (Düsseldorf) het meest interessant. 1 Vanaf Brussel wordt er gevol gen op Bologna, Fez, Gdansk, Grenoble, Lyon, Manchester, Montpellier, Marrakesh, Riga, Tanger, Turijn en Wroclaw. 1 Vanaf Düsseldorf (Weeze) zijn de nieuwe bestemmingen: Ancona, Birmingham, Dublin, Faro, Gothenburg, Manches ter, Riga, Santander, Berlijn (Schönefeld) Tenerife (Tenerif- fa Süd) en Oslo (Torp). kende kloven en druipsteengrotten. Het im mense Frasassi-grottencomplex met een gan genstelsel van 35 kilometer lang is een trekker. Een gedeelte van slechts 1,5 kilometer is open voor bezoekers, met onder meer Europa's grootste grotgewelf, waarin de kathedraal van Milaan makkelijk zou kunnen worden gehuis vest. Lekkerbekken kunnen terecht in Acqualagna, alwaar een ambachtelijk fabriekje witte truf fels verwerkt. Je kunt mee op truffeljacht, met honden speuren naar de kostbare delica tesse. Stedenschoon vind je in het vestingstadje Ur- bino, een pareltje uit de Renaissance, waar sinds de tweede helft van de vijftiende eeuw niet zo gek veel is veranderd. Ook de Marche is alleraardigst, omdat het ge bied nog niet door de massatoerist is gean nexeerd. Wie echter een dwingende behoefte heeft, rijdt in een dik uur naar het noorden en stort zich in het vakantievertier van Rimi- Meer informatie op www.ryanair.com FRANKRIJK ITALIË y/% V SERVIË Ancona BULGARIJE SPANJE PORTUGAL GRIEKENLAND DENEMARKEN VER. KONINKRIJK Riga LITOUWEN LETLAND DUITSLAND Weeze TSJECHIË POLEN Birmingham BELGIE SLOWAKIJE mm, HONGARIJE 1 ROEMENIË Santander jjÉBliWlr "v* ZWEDEN ESTLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 104