Buitenland Illegalen overspoelen 'einde van België' Gevluchte inwoners New Orleans N?an mogen nog niet terug naar huis met Hugo Chavez eist excuses van Nederland w* verkoopt ihuid tatoeage Meer asielzoekers pogen via Oostende naar Engeland te reizen. Wervelstorm blijkt slechts 'schoonmoeder van alle stormen'. PZC Woensdag 3 september 2008 9 door onze correspondent Pascale Thewissen OOSTENDE - Deze ochtend heeft hij twee illegalen uit zijn oplegger gevist. „Ik heb hen beleefd doch dringend gevraagd mijn vrachtwa gen te verlaten", zegt de Duitse trucker met een vette grijns. „Je wilt niet weten wat ik met hen doe. Illegalen zijn een plaag. Elke verstekeling die in mijn truck En geland bereikt, levert een geldboe te van 2000 pond en een hoop pa pieren rompslomp op." De vrachtwagenchauffeur uit Bay- reuth staat op het punt in te checken op de veerboot naar Enge land, terwijl Britse opsporingsamb tenaren zijn oplegger met kooldi oxide-meters onderzoeken. Vanaf volgende maand worden hierbij ook speurhonden ingezet. Alleen al in de eerste helft van dit jaar zijn in de haven van Oostende meer dan achthonderd illegalen opgepakt. Meer dan in heel 2007 en bijna evenveel als in 2003, een recordjaar. De reden voor de spec- Asielbeleid rammelt De behandeling van asielzoe kers in de EU rammelt. De landen in Zuid-Europa moe ten veel asielzoekers opvangen, zonder echte hulp van andere landen. Niet alle EU-landen houden zich aan de plicht om vingerafdrukken te nemen, zo dat dubbele aanvragen nog voorkomen. 'Asielhoppen' is nog steeds mogelijk. De cijfers over de aanvragen zijn onbetrouwbaar. Sommige landen registreren bijvoorbeeld een heel gezin als één geval, terwijl andere landen elk ge zinslid apart registreren. Europarlementslid Kathalijne Buitenweg (Groenlinks) wil snel verbeteringen. Zij wil dat landen als Malta en Grieken land meer geld krijgen om de vele aanvragers op te vangen. PRETORIA - De Venezolaanse presi dent Hugo Chavez eist excuses van Nederland en andere voorma lige koloniale machten in Afrika en Zuid-Amerika wegens 'de erg ste genocide in de geschiedenis'. Hij deed dat gisteren tijdens een persconferentie met zijn Zuid-Afri kaanse collega Thabo Mbeki in Pre toria. Chavez: „De landen die deze geno cide geleid hebben, hebben nog niet om vergeving gevraagd en sommigen zijn zelfs boos omdat we dit nog steeds niet zijn verge ten." Hij refereerde hiermee aan kolonisatie door Europese groot machten en de slavernij. Nederland heeft koloniën gehad op beide continenten. Zo had Ne derland in Afrika onder meer Goudkust (in het huidige Ghana) en een vestiging in Zuid-Afrika; en in Zuid-Amerika Suriname en Ne- derlands-Brazilië. taculaire toename is de strengere aanpak in Nederland en Frankrijk. Daar worden 'illegalen op door reis' vastgezet in gesloten centra en gedwongen uitgewezen. In Bel gië krijgen zij in de meeste geval len alleen het bevel om binnen vijf dagen het land te verlaten. Wat zelden gebeurt. Maar er is meer. „Oostende is een ideale biotoop voor illegalen die de oversteek naar Groot-Brittan- nië willen maken", zegt commissa ris Rudi Bollaerts van de scheep- vaartpolitie in Oostende. „Zeker in de zomer, als de stad bevolkt is met duizenden toeristen die een gemakkelijk doelwit vormen voor dieven en oplichters. Ook de ha ven zeifis aantrekkelijk. Hij is om geven door bossen waarin mensen zich kunnen verschuilen." De voorbije jaren heeft Oostende NEW ORLEANS - Ook al bleef New Orleans in de nacht van maandag op dinsdag een ramp zoals drie jaar geleden bespaard, de voor wer velstorm Gustav gevluchte inwo ners van de stad mochten gisteren niet terugkeren. Burgemeester Ray Nagin zei dat het daarvoor nog te vroeg was omdat de stad voor een groot deel zonder elektriciteit zit. Ook het rioolstelsel is beschadigd. Volgens Nagin zal het niet langer dan een paar dagen duren voor de bewoners, die zondag weg moes ten, terug naar huis mogen. Gustav heeft New Orleans slechts geschampt. De schade bleef groten deels beperkt tot wat ondergelo pen straten en stroomuitval. De grootste angst dat de dijken het alles in de strijd gegooid om illega len te ontmoedigen. Sloop- en kraakpanden in de stad zijn afge broken of dichtgemetseld. De toe gangswegen naar de haven zijn be veiligd met zware ijzeren hekken en infraroodcamera's. De vrachtau to's worden nagekeken met hart- 'Elke verstekeling die in mijn truck Engeland bereikt, levert een geldboete op' slag-detectoren. Het effect is gering. „Illegalen zijn erg inventief', zegt Bollaerts. „Op een bepaalde plek in de haven gaat het alarm af Daar treffen we dan drie illegalen aan die zijn opgeof ferd. Ondertussen kan een andere groep zich elders in de haven snel zouden begeven, werd niet bewaar heid. Elders in de staat Louisiana richtte Gustav, die boven land fors aan kracht verloor, meer schade aan. Daken werden van huizen gerukt, bomen waaiden om en wegen lie pen onder. Een veerboot zonk en meer dan een miljoen huizen kwa men zonder stroom te zitten. In het zuidoosten van de Amerikaan se staat is met man en macht ge werkt om te voorkomen dat een dijk het zou begeven. Er vielen acht doden. De olie-industrie langs de kust en in de Golf van Mexico heeft voor zover bekend geen schade van be tekenis opgelopen. Nagin zei dat Gustav 'slechts de schoonmoeder, of het lelijke zusje, van alle stormen' is gebleken. Toen de storm de Verenigde Sta ten nog niet had bereikt, had hij het over 'de moeder van alle stor verstoppen in vrachtwagens die klaarstaan voor inscheping." Langs het hele haventraject zijn sporen te zien van waaghalzerij: doorgeknipt prikkeldraad, omgebo gen hekwerk. Elke nacht ontspint zich hier een kat-en-muisspel tus sen politie en vluchtelingen die het Kanaal willen oversteken. Opvallend, zegt Bollaerts, is de ge wijzigde samenstelling van de groe pen illegalen die als verstekeling naar Engeland proberen te komen. „Vroeger waren het hele gezinnen - veelal Turken, Albanezen en Roe menen - die via mensenhande laars een enkeltje boekten naar een beter bestaan." Tegenwoordig komen ze uit Noord-Afrika en het Midden-Oosten. „Zij zijn vooral ac tief in het westelijk havengebied. In het oostelijk deel zijn het de In diërs en Albanezen. Meestal jonge men'. In het Caribisch gebied kost te de wervelstorm aan zeker 94 mensen het leven. Gustav bereikte de VS als een or kaan in de categorie 2, met wind stoten tot 177 kilometer per uur, en zwakte gisteren boven land ten slotte af tot een tropische storm met windstoten van maximaal 96 kilometer per uur. Drie jaar gele den trof Katrina New Orleans als een orkaan in de categorie 5. Ook de orkaan Hanna is gisteren boven het zuidoosten van de Baha ma's tot een tropische storm afge zwakt. Dat meldde het Amerikaan se National Hurricane Center. Hanna, die maandag nog tot de vierde orkaan van het seizoen uit groeide, bevond zich gisteren bij het Great Inagua Island. Uit bereke ningen blijkt dat Hanna in noord westelijke richting draait en daar na afstevent op de Amerikaanse staten Florida en South Carolina. mannen, die desnoods hun leven op het spel zetten. Ze hebben niks te verliezen." Van juni tot medio augustus dit jaar werd de strijd opgevoerd. Bij de zogenoemde Mistral-acties pak te de politie 187 illegalen op. Man nen van tussen de twintig en der tig jaar oud. Het gros was al eens opgepakt bij een poging om als verstekeling aan boord te gaan van een veerboot. Eén had het al acht tien keer eerder geprobeerd. Twee anderen hadden er al twee jaar op zitten in Nederlandse asielcentra. Het effect van dit soort acties is tij delijk, geeft Bollaerts toe. Het is ook inherent aan de ligging van Oostende, zegt de commissaris. „Dit is het einde van België. Hier stopt de trein. Voor velen is er geen weg terug. Ze zien maar één uitweg, dat is de zee." L«T foto Jan van de Vel/GPD BRUSSEL - De 31-jarige Tim Steinier heeft een tatoeage die zijn rug vol ledig bedekt, verkocht voor 150.000 euro. De nieuwe eigenaar mag de man met zijn tatoeage vier weken per jaar laten opdraven voor exposi ties. Als de Zwitser Steinier is overle den, wordt zijn huid afgestroopt voor de nieuwe eigenaar van het kunstwerk. Dat heeft de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren gemeld. De maker van de tatoeage is de Vlaamse kunstenaar Wim Del- voye. Hij werd eerder bekend toen hij varkens tatoeëerde en zij daar mee in een levend kunstwerk ver anderde. In 2000 maakte hij de 'strontma chine' Cloaca, een tien meter lang apparaat dat het menselijk spijsver teringsstelsel voorstelde, inclusic uitwerpselen. Een Britse opsporingsambtenaar loopt met een scanner langs vrachtwagens die in Oostende klaar staan voor de oversteek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9