Sportieve gemeente De Tien S chouwen-Duiv eland Gemeente Schouwen-Duiveland Aandacht voor het platteland Jack Asselbergs: 'De tien aangesloten gemeenten zijn samen net zo groot als de provincie Zuid-Holland.' Foto: het fotoburo De diverse kabinetten hebben de afgelopen decennia vooral aan dacht gehad voor de grote gemeen ten. En dan met name die in de randstad. Dat moet maar eens veran deren. De problemen op het platte land zijn ook groot. De tien grootste plattelandsgemeenten van ons land, waaronder Schouwen- Duiveland, slaan de handen ineen. Met als geza menlijk doel: de problemen die er zijn op het platteland moeten door iedereen serieus worden genomen en worden aangepakt. door Ron Gregoor ZIERIKZEE - Van Sluis tot Aa en Hunze in Oost- Drenthe, van Opsterland in Friesland tot Bronckhorst in Gelderland, ze hebben allemaal hetzelfde probleem: de gemeenten vergrijzen en ontgroenen, de leefbaarheid in de kleine kernen wordt steeds minder omdat de weinige jongeren de stad opzoeken, de landbouw zit in de problemen, er moeten nieuwe economi sche impulsen komen om dat op te van gen. "Onze problemen zijn anders van aard dan die in de grotere steden, maar ze zijn daarom niet minder groot", zegt bur gemeester Jack Asselbergs van Schouwen- Duiveland, een van-de initiatiefnemers van P10, het nieuwe samenwerkingsverband van de tien grootste plattelandsgemeenten van Nederland. De burgemeester van het Gelderse Bronckhorst nam het initiatief, hij nodigde een aantal collega's van plattelandsge meenten uit om eens te praten over de problemen, waarmee zij te maken krijgen. "En dat zijn er veel", zegt Asselbergs, die ook bij dat eerste gesprek zat. "Kijk maar eens wat er op ons afkomt. Want ga maar eens na: de bevolking in het algemeen, maar vooral op het platteland, vergrijst. Dat komt omdat steeds meer jongeren zich vestigen in de steden. Gevolg is dat de middenstand het moeilijk krijgt. Winkels verdwijnen omdat ze het hoofd niet boven water kunnen houden. Scholen komen onder druk te staan wegens steeds minder leerlingen. Boerenbedrijven kunnen het hoofd ook al moeilijk boven water houden, er moet nodig nieuwe bedrijvigheid op het platte land komen. Maar waar kies je nu voor: toerisme? Of economische bedrijvigheid als bedrijventerreintjes? "We hebben te maken met een functieverandering van het platteland." De problemen zijn te groot voor de gemeenten, om die alleen op te lossen. Randstadkabinet De tien grote plattelandsgemeenten vin den dat 'Den Haag' niet genoeg oog heeft voor hun problemen. Zij niet alleen, trou wens, want al jaren hoor je niet anders dan dat we te maken hebben met 'randstadka binetten'. "En natuurlijk hebben de vier grote gemeenten problemen. En de wat minder grote gemeenten hebben die ook. Ik snap ook wel dat de grote steden veel aandacht krijgen. De meeste Kamerleden komen toch uit de randstad. Maar er wordt wel hèèl weinig aandacht besteed aan het platteland. Dat willen wij verande ren. We gaan lobbyen, we gaan met zijn allen proberen de aandacht op onze pro blemen te vestigen", aldus Asselbergs. De P10 is officieel opgericht op 19 mei. Het is de bedoeling dat de problematiek van het platteland onder de aandacht wordt gebracht van de politiek in ons land, maar ook in Europees verband zal er over dit soort kwesties gesproken moeten wor den. Het speelt natuurlijk niet alleen in Nederland. De P10 is niet zomaar een willekeurige club van plattelandsgemeenten. Deze tien gemeenten hebben het grootste aantal vierkante kilometers aan landoppervlakte van Nederland, ze hebben geen van allen één echte grote kern en bij alle gemeenten staat de plattelandsontwikkeling centraal. "Met onze gezamenlijke oppervlakte van 280.000 ha zijn wij net zo groot als de he le provincie Zuid- Holland." Aanvullen Kennis uitwisselen met elkaar, samenwer ken waar mogelijk en gezamenlijk de aan dacht vestigen op een groot aantal ontwik kelingen op het platteland. "Dat hebben we afgesproken", legt Asselbergs uit. "We kunnen veel van elkaar leren. Als stel een gemeente als Aa en Hunte als economi sche kans het toerisme ziet, hebben wij als toeristische gemeente bij uitstek de know how. Eu andersom zullen er veel andere gemeenten zijn, die ons van dienst kunnen zijn over bijvoorbeeld landbouwproble matiek." Zaken, die hoog op de agenda staan zijn: Demografische ontwikkelingen, de relatie tussen een plattelandsgemeente en het ge meentefonds, recreatie en toerisme, func tieveranderingen op het platteland, nieu we economische kansen in de buitenge bieden, veiligheid in het landelijk gebied "we hebben het dan over bijvoorbeeld aanrijtijden"), leefbaarheid in de kernen en natuur- en waterbeheer en duurzaamheid. Financieel gezien hebben plattelandsge meenten het niet gemakkelijk. Asselbergs: "Een grote gemeente met veel kleine ker nen is altijd in het nadeel. Je moet dan ei- gelijk in iedere kern je basisvoorzieningen hebben. In grote gemeenten als de onze liggen de kernen te ver van elkaar om van eikaars voorzieningen te kunnen profite ren. We kunnen iemand uit Bruinisse moeilijk in Haamstede laten sporten, die afstand is gewoon te groot. Daar heb je ge woon veel geld voor nodig. Maar wij krij gen net zo veel als een gemeente met evenveel inwoners, die maar één kern heeft. En dan heb ik het niet eens over po litie. Je moet in iedere kern een minimale bezetting hebben." Al die zaken moeten serieus bestudeerd worden, en niet alleen op het niveau van de gemeenten zelf. De problematiek zou aangekaart moeten worden bij het kabinet. Net zo goed als de regering extra's vrij maakt voor het grote stedenbeleid, zou dat ook voor het platteland moeten gebeuren. De steun van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) heeft de PI0 in ieder geval. "Daar hebben we al uitvoerig overleg gehad en die steunt ons voor de volle honderd procent. We willen serieus genomen worden." Schouwen- Duiveland is een sportieve gemeente. Het eiland telt 130 ver enigingen, waarvan de leden de meest uiteenlopende sporten beoefenen. Logisch dat Schouwen- Duiveland een woordje meespreekt tijdens de ko mende Senior Games 2009, die in Zeeland worden gehouden. door Ron Gregoor ZIERIKZEE - De Senior Games is een soort Olympische Spelen voor sporters vanaf vijftig jaar. Aan de 'games' doen ou dere sporters uit de hele wereld mee, steeds in leeftijdscategorieën die vijf jaar verspringen. In 2009 worden de wedstrij den gehouden in Zeeland. Dat gebeurt van 7 tot en met 12 september. Aan de wedstrijden nemen naar verwachting meer dan vijfduizend sporten deel. De hoofdnummers in die tweede week van september volgend jaar zijn: atletiek, badminton, biljarten, bridge, dammen, golf, handboogschieten, hippische sport, hockey, judo/kata, petanque, schaken, schieten, tafeltennis, tennis, triatlon voet bal, volleybal, wielrennen, zeilen en zwemmen. Daarnaast zijn er zes de monstratiesporten: bow len, darts, koersbal, kolf bal, turnen en wandelen. Op Schouwen- Duive land worden er vijf spor ten beoefend: atletiek, zeilen, golf, bridge en mountainbiking "De entourage voor deze sporten in onze gemeente is perfect", zegt wethouder Ad Verseput. "Zeilen kan natuurlijk op het Grevelingenmeer. We hebben mooie en goede golfbanen in Haamstede en Bruinis se. We hebben prima terrein voor moun tainbiking Kortom, ik weet zeker dat de games hier een succes worden." De gemeenten, die deel uit maken van de P10 zijn: Aa en Hunze in Oost- Drenthe, 27.927 ha. 25.578 inwoners, 35 kernen. Opsterland in Friesland, 22.507 ha. 29.728 inwoners, 16 kernen Ooststellingwerf Friesland, 22.650 ha. 26.221 inwoners en 13 kernen. Westerveld in Drenthe, 28.300 ha. 19.338 inwoners, 26 kernen Borger- Odoorn in Drenthe, 27.800 ha. 26.297 inwoners, 25 kernen. Berkelland in Gelderland, 26043 ha. 45.226 inwoners, 11 kernen Bronckhorst in Gelderland, 28.640 ha. 37.817 inwoners, 43 kernen. Schouwen- Duiveland in Zeeland, 30.134 ha., 34.435 inwoners, 17 kernen. Hulst in Zeeland, 25.000 ha., 27.946 inwoners, 15 kernen Sluis in Zeeland, 30.843 ha. 24.313 inwoners, 16 kernen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99