S chouwen-Duiv eland 21 c van der weijde Gemeente A f Schouwen-Duiveland Rustig uitgaan in Renesse In het hoogseizoen zijn in het cen trum van Renesse iedere avond toch heel veel jongeren op stap. Ooit zorgde die toestroom van jonge stap pers voor veel overlast. Dat is al lang voorbij. De gemeenschap heeft het probleem behoorlijk onder de knie. door Ron Gregoor RENESSE - "We hebben het onder con trole", zegt burgemeester Jack Asselbergs van Schouwen- Duiveland. "Natuurlijk gebeurt er nog wel eens wat, maar zeker niet meer dan in welk uitgangscentrum dan ook. Met zulke grote aantallen gaat er altijd wel wat mis." De gemeenschap heeft het jongerenpro- bleem van Renesse, zoals dat vroeger ge noemd werd, onder controle. Wie tien jaar geleden het woord Renesse hoorde, dacht aan kratten stapelen, vechtpartijen, onlusten waar jongeren bij betrokken wa ren, grote braspartijen. Daar hoor je wei nig meer van. Terwijl er toch nog steeds heel veel jongelui richting Renesse trek ken in de zomervakantie. "Bijna iedere avond is het in het hoogseizoen overvol in het doip, zegt Asselbergs". De gemeente, "maar die niet alleen, je kunt het beste spreken van de gemeen schap", legt de burgemeester uit, heeft het probleem goed aangepakt. Asselbergs: "Voor je zo'n probleem gaat oplossen moet je weten waar je het precies over hebt. Wat is er aan de hand, wie hebben er allemaal mee te maken, wie veroorzaken de problemen, waar komen die vandaan, wat is de rol van de gemeente. Als je dat in kaart hebt, kun je aan het werk." In Renesse kwamen ze er al snel achter dat het probleem alleen op te lossen was, in sa menwerking met bijvoorbeeld de horeca, de campingbeheerders, de ondernemers, de taxibedrijven, de politie en de gemeen te. Die hele club ging bij elkaar zitten om te kijken hoe het probleem kon worden aangepakt. "Het grote probleem was dat na sluitingstijd, vroeger was dat nog twee uur, alle jongeren tegelijk op straat kwa men te staan. Ze moesten allemaal tegelijk terug naar de camping. Er waren hier twee taxibedrijven. We zijn eens een nacht gaan kijken en zagen dat ze met z'n zessen in een taxi kropen, er moest eerst worden be taald. Dat duurde allemaal veel te lang. De stroom volk kon niet weg. Met alle gevol gen vandien: ruzie, vechtpartijen, vernie lingen. We zijn toen met de taxibedrijven aan tafel gaan zitten om te kijken of het vervoer van en naar de camping niet wat sneller kon." Transferium De komst van het transferium in 1997 bleek de grootste rol te spelen bij het op lossen van het vervoersprobleem. "Een gouden vondst. Overdag brachten grote bussen bezoekers van het transferium van en naar het strand, 's Avonds ging dat dicht en reed er niets meer. We zijn toen in 1998 met elkaar op het idee gekomen om die bussen ook 's avonds te laten rijden. Vanaf negen, tien uur reden ze langs de campings om de jongeren op te halen. Na Er wordt wat afgefeest in Renesse. sluitingstijd brachten ze die weer terug. Er was ineens veel meer vervoerscapaciteit. Daarmee was je af van de opeenhoping van jongeren in het centrum. Dat systeem werkt nog steeds prima." Maar daarmee was het probleem nog niet onder controle. Een lik-op-stuk beleid was een tweede stap. Iedereen die wat uithaalde, werd me teen meegenomen naar het politiebureau en onmiddellijk geverbaliseerd. "Op het politiebureau kwam een pinautomaat, waar de geverbaliseerden meteen konden afrekenen. Er gebeurt meer. Er is nachte lijk toezicht op straat, maar ook op het strand wordt gesurveilleerd door een Be veiligingsbedrijf De politie beschikt over een voertuig dat makkelijk over het strand kan rijden. Veel campings hebben beveili gingsbedrijven ingeschakeld om een oogje in het zeil te houden Ondernemers hebben het initiatief geno men tot het vormen van zogeheten sus- teams. "Er zijn altijd groepen jongelui, die toch naar de camping willen lopen als ze op stap geweest zijn. Op initiatief van vooral de horeca- en de recreatieonderne mers zijn die sus-teams gevormd. Die lo pen 's nachts rond, volgen groepen en sig naleren als er iets aan de hand is. In eerste instantie zullen ze proberen de zaak te sus sen. Lukt dat niet, dan kunnen ze snel de politie inschakelen." Er is verder een convenant gesloten met allerlei partijen waaronder de camping houders, waarin zij beloven erop toe te zien dat het overmatig drankgebruik op de campings wordt teruggedrongen. Het zo geheten kratjes stapelen komt in de mees te gevallen niet meer voor. Ook wordt ge werkt met een polsbandjessysteem om de controle op leeftijd bij alcoholvertrekking makkelijker te maken Duitse agenten Speciaal voor de Duitse toeristen werken al vele jaren er in Renesse met Pinksteren en in het hoogseizoen Duitse politie-agen- ten. "Dat werkt goed", zegt Asselbergs. "Vaak hebben Duitse jongeren meer re spect voor politie uit hun eigen land. "Re nesse is een van de weinige plaatsen in ons land waar buitenlandse agenten werkzaam zijn." Iedere dinsdag is er overleg tussen ieder een, die ook maar iets met de veiligheid in Renesse te maken heelt. Het zogenaamde praktisch Renesse overleg bespreekt dan de incidenten, de gang van zaken de afge lopen week, mogelijke problemen voor de komende week. "Daar leren alle partijen veel van. Zo wordt permanent geprobeerd de hele situatie steeds meer beheersbaar te houden." Foto: Marijke Folkertsma in de afgelopen jaren gemaakte afspraken kunnen daarin worden geborgd. Renesse trekt een zware wissel op het po- litie-apparaat. In de zomer is er meer poli tiesterkte op het dorp, mede door inzet van ervaren agenten van andere plaatsen in Zeeland. In de rest van de gemeente is er daardoor minder politie, de prioriteiten liggen nu eenmaal aan de kust. In voorko mend geval komt er ook politie-assistentie van elders. Maar een ideale situatie is het allerminst. Want ook voor de politie bestaat er meer dan alleen Renesse. Ook een grotere woonkern als Zierikzee vereist de aan dacht. In Zierikzee is onlangs het conve nant Veilig Ondernemen getekend. Assel bergs: "Dat betekent dat we er alles aan gaan doen om het aantal winkeldiefstallen terug te brengen. De horeca moet wat doen aan de overlast, de gemeente ver plicht zich het probleem van de hangjon geren aan te pakken, wij zorgen voor goe de verlichting op de openbare weg, de po litie voor toezicht. Ook dit is een voor beeld van integraal veiligheidsbeleid, sa menwerking van alle verantwoordelijke partijen. hotel cate restaurant brouwerijstraat 1 noordgouwe tsl miunuoi fnvom o www. hotel van der wei jde.nl De sluitingstijd van café's in Renesse is sinds 2008 definitief drie uur 's nachts. Vanaf half drie worden er geen mensen meer in de horecagelegenheden toe gelaten. Een volgende stap is de realisatie van een convenant Veilig uitgaan, een duidelijke wens van het gemeentebestuur. De Zoeken naar parkeerplekje in Renesse. Foto: Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97