Volop plannen voor Grevelingen (Master)- plannen S chouwen-Duiveland Gemeente A f Schouwen-Duiveland Ad Verseput: 'Kwaliteit van recreatie mag niet in gevaar komen.' Een nieuwe activiteit op het eiland Schouwen-Duiveland zou wel eens een getij dencentrale kunnen zijn. Er zijn plannen om een dergelij ke centrale te vestigen in de Brou- wersdam. Energiebedrijf Delta wil in Zeeland stroom opwekken door eb- en vloedstromen om te zetten in elektriciteit. door Ron Gregoor BRUINISSE - Het in 1971 van de Noordzee afgesloten Grevelingenmeer moet daarvoor zijn getijden weer terug krijgen. Delta vindt daarbij steun van Rijkswaterstaat. Die ziet het weer gedeel telijk open maken van de Brouwersdam tussen Noordzee en Grevelingenmeer als een mogelijke oplossing om de waterkwa liteit in de Grevelingen te verbeteren. Zo'n honderd turbines met een diameter van 3,5 meter zouden de energie van de waterstromen kunnen omzetten in stroom. Het meest voor de hand liggend is om caissons van het noordelijk deel van de dam te vervangen door caissons met door- laatkleppen met turbines. Honderd turbi nes van een halve tot één megawatt kun nen dan gemiddeld ruim acht uur per dag op vollast draaien. De totale jaarproductie zou daarmee 150 tot 300 gigawattuur worden, gelijk aan het verbruik van veer tig tot tachtigduizend huishoudens. Er is overleg gaande tussen de overheden in het gebied, de provincies Zeeland en Zuid- Holland, de gemeenten Schouwen- Duiveland en Goedereede, Rijkswaters taat en Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. Op zich staat het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland niet afkerig ten op zichte van de plannen van Delta. "Maar", zegt wethouder Ad Verseput, "de kwali teit van de recreatie mag daardoor niet in gevaar komen. Zeker ook omdat het Gre velingenmeer voor ons, maar ook voor de andere partners in het dagelijks bestuur van Grevelingen, van groot belang is. Overi gens werken we in dat verband heel goed samen, de twee provincies, de twee ge meenten, het schap, maar ook onderne mers. We zitten wat dat betreft allemaal op dezelfde golflengte." Brouwersdam In opdracht van het Natuur- en Recre atieschap De Grevelingen is in 2006 een toekomstvisie "Zicht op de Grevelingen (ZOG)" opgesteld. Er is een uitvoerings organisatie Zicht op de Grevelingen opge zet om de visie te realiseren. Een onder deel van Zicht op de Grevelingen is de "Economische Visie Brouwersdam" die begin 2008 door de gemeenten Goederee de en Schouwen-Duiveland is vastgesteld en door beide provincies, maar ook onder nemers in de regio, is onderschreven. De Economische Visie Brouwersdam is de JLV Beveiligingsdienst Een veilig gevoel! eerste stap in de uitwerking van diverse projecten voor de Brouwersdam en daar mee versterking van dit gebied als destina- tie van allure. Een ambitieuze visie die er uiteindelijk toe moet leiden dat het gebied een watersport paradijs bij uitstek wordt. "Er liggen hier nogal wat mogelijkheden", aldus Ad Ver seput. Wat is er zoal mogelijk rond de Brouwers dam? "Een samenhangend gebied om te wonen, te verblijven en te recreëren", zeggen de plannenmakers. "Door de rela tie tussen Grevelingen en Voordelta, via openingen in de dam, ontstaat een grote meerwaarde voor de natuur." Duurzaam De investeringen op en rond de dam zul len gericht zijn op een duurzame ontwik keling van recreatie, natuur en energie winning. De getij dencentrale van Delta speelt hierin een grote rol. Niet alleen wordt op een milieuvriendelijke wijze stroom opgewekt, de centrale zal een toe ristische trekpleister van jewelste worden. In Zicht op de Grevelingen is ook een prominente plaats ingeruimd voor de na tuurwaarden rond de dam. Door een ver binding van de Voordelta met de Greve- *4> Objectbeveiliging Portiersdiensten •4> Receptiediensten •^Mobiele Surveillance ^Alarmopvolging Sleutelbeheer Telecommunicatiewagen JLV Beveiligingsdienst Varremarkt 11 4301 ER Zierikzee tel: 0111 -691386 fax: 0111-691859 www.jlv.beveiligingsdiemt.nl Email: info@jlv.beveiligingsdienst.nl lingen winnen beide wateren aan waarde. Er ontstaat een groot deltanatuurgebied op de grens van Noordzee en zeeann met kenmerkende ondiepten en uitwisselings mogelijkheden naar beide kanten van de dam. De waarde van dit gebied wordt ge borgd door een zorgvuldig gekozen balans De gemeente Schouwen- Duive- land zit niet stil. Een greep uit de plannen, waar de gemeente mee bezig is. 1. Masterplan Zierikzee. Voor de cen trumkern van de gemeente wordt onder zocht hoe de stad zich in de komende ja ren moet ontwikkelen. Zo is er een mas terplan herinrichting binnenstad in de maak, er komt een detailhandel structuur visie en een nieuw verkeerscirculatieplan voor de binnenstad, waarin onder meer aandacht is voor parkeren. 2. Businesspark Zierikzee. In Zierikzee wordt een hoogwaardig bedrijvenpark ge realiseerd. In totaal heeft het terrein een oppervlakte van 14 hectare, de helft daar van wordt bebouwd, de andere helft is landschappelijke inpassing. Het terrein is onderverdeeld ion een kantorengedeelte en een industrieel deel. Syntens is de eer ste bewoner van het kantorengebied. Me dio volgend jaar zal de rest van het terrein worden uitgegeven. 3. Masterplan Bruinisse. De jachthaven wordt met 800 ligplaatsen uitgebreid Daarnaast wordt bekeken hoe de leefbaar heid in het dorp kan worden verbeterd. tussen de Europese natuurrichtlijnen en de recreatieve functies op en rond de dam. Er zijn mogelijkheden waar de gemeente naar wil kijken maar daarbij zijn de wil en de investeringen van de ondernemers noodzakelijk. Ook wil Schouwen-Duive land graag met de provincies kijken naar Het bedrijventerrein is onlangs met 3,4 hectare uitgebreid. Foto: het fotoburo bronnen van subsidies op provinciaal, na tionaal en misschien ook Europees gebied. Recreatief biedt het gebied dus gigantische mogelijkheden. Ad Verseput ziet het alle maal wel zitten. "We werken in die club rond de Grevelingen heel goed samen. Nogmaals, we zitten daar op één lijn." op te wekken uit de eb en vloed bewegin gen aan de Brouwersdam. 4. Innovation Island. 'Wonen als drager voor de lokale economie' is het kernbegrip bij dit project. Wonen in de prachtige na tuurlijke omgeving dus. In de eerste fase van het project zijn zes pilotstudies uitge werkt voor locaties waarin potentie een innovatief woonmilieu gerealiseerd kan worden. Het concept wordt nu uitge werkt in twee gebiedsvisies: een voor Scharrendijke, Brouwershaven en het tus senliggende gebied en een voor het gebied Noordgouwe en Schuddebeurs. 5. Plan Tureluur. Schouwen- Duiveland moet binnen dit natuurgebied zoveel mo gelijk in de oude glorie hersteld worden. Natuurgebieden zijn ontwikkeld en wor den uitgebreid zodat gebied dat verloren is gegaan door ontwikkelingen als de bouw van de stormvloedkering en de dammen en verbindingswegen met het vasteland, terug wordt gewonnen. 7. Tienpuntenplan voor de ontwikkeling van de Brouwersdam. Samen met anderen heeft de gemeente een plan om van het gebied een samenhangend geheel, wonen, verblijven, recreëren, te maken. 8. De visie Buitengebied in ontwikkeling geeft ruimte om ook in het landelijk ge bied activiteiten te ondernemen, anders dan landbouw. Het doel is versterking van de economische vitaliteit en het multi functionele karakter van het landelijk ge bied. 9. De strandvisie en het bestemmingsplan voor het strand. Zie elders in dit nummer. 6. Ontwikkelingen rond het Grevelingenmeer. Er is een studie naar de mo gelijkheid om elektriciteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95