Schouwen-Duiveland mHFfm 17 DE KRACHT VAN SCHOUWEN- DUIVELAND: Horecabemiddeling Schouwen-Duiveland www.horecabemiddeling-schouwenduiveland.nl Gemeente Schouwen-Duiveland Zon. zee en strand Zon, zee en strand. De kracht van Schouwen- Duiveland zit hem duidelijk nog steeds in het toerisme. Weinig gemeenten in Nederland zul len een combinatie hebben van brede stranden, mooie duingebieden, his torische plaatsen, schitterende bos sen, mooie jachthavens, kilometers lange fietspaden door de natuur en wandelpaden door de duinen. door Ron Gregoor ZIERIKZEE - "En toch zullen we steeds weer en steeds meer aandacht moeten ge ven aan nieuwe initiatieven op dit ge bied", legt wethouder Ad Verseput uit. Nieuwe initiatieven om het prachtige ei land nog meer tot zijn recht te laten ko men. "Maar dat kan alleen in gezamenlijk heid", weet Verseput. "Overheid, belan genorganisaties en ondernemers moeten samenwerken, samen initiatieven nemen. De gemeente doet veel, maar ook de on dernemers en andere partners zullen iets moeten doen." Ad Verseput (VVD) is binnen het college van burgemeester en wethouders belast met de takenpakketten recreatie en toeris me, economische zaken, bijzondere wet ten, water, personeel en organisatie, infor matisering en automatisering, sport en kern takendiscussie. Zeker in een gemeen te waar water en dus het toerisme zo'n economische belangrijke rol spelen, zijn dit belangrijke portefeuilles. Zon, zee en strand, het blijft een mooie slogan. "De aanwezigheid van de zee en het strand met haar duinen, dat is een ge geven. Maar van de zon zijn we niet altijd zeker. Die laat het nogal eens afweten." De zee en het strand zijn voor een aantal mensen minder aantrekkelijk bij regenach tig weer. "Dat merken we de laatste jaren maar al te goed." Zoals in heel Zeeland is er ook op Schou wen-Duiveland een tendens dat er minder toeristen komen. Schouwen- Duiveland heeft echter nog wel als één van de weini ge gemeenten veel vaste gasten. Dat is een belangrijke basis. Daarbovenop neemt het aantal dagjesmensen steeds verder toe. Dat betekent meer overnachtingen en sei zoensverlenging. Verseput: "Vroeger was het zo dat de campings zes weken achter elkaar vol zaten, er was geen meter grond meer te huren. Tegenwoordig mag je blij zijn als de campings twee weken vol zit ten." Nog steeds zijn het de campings, die de toeristen op Schouwen- Duiveland op vangen: 75 procent van de recreatieonder nemers zijn campinghouders, 25 procent van de toeristenopvang gebeurt via pen sion, hotel of bungalowpark. Kwaliteit Om de toerist aan Schouwen- Duiveland te binden, moeten de ondernemers zich onderscheiden. "Er zijn twee factoren die de toerist trekken. De zon en de kwaliteit van het gebodene. Het weer heb je niet in de hand, maar de kwaliteit van de accom modaties wel." Het is Verseput opgevallen dat onderne mers, die zich speciaal richten op een doel groep, het goed doen. "Kamperen op de boerderij is een succes. Het aantal plaatsen wordt daar niet voor niets uitgebreid. Wij denken dat we ook een kwaliteitsslag kun nen maken in natuur- cultuur- en zorg- toerisme (weiness), met daarbij aandacht voor seizoensverlenging, toegankelijkheid, ook voor mensen met een functiebeper king en beleving. Voor detailhandel en horeca wordt jaarrond exploitatie steeds belangrijker." "Je ziet hier bijvoorbeeld heel veel fietsers en wandelaars. Ook buiten het seizoen. Dat is een bepaalde doelgroep. Daar moet je werk van maken. De gemeente doet dat. In de duinen en de bossen zijn wan delpaden. We leggen over het hele eiland fietspaden aan, we hebben een prima fiets padenstructuur dat natuurgebieden met el kaar verbindt, bijvoorbeeld van Zierikzee langs de kust en het plan Tureluur naar de Kop van Schouwen en de zee. Zoveel mogelijk door de duinen heen. Waar dat ecologisch niet verantwoord is, schieten we wat meer het binnenland in met de pa den. Maar je kunt het hele eiland per fiets bereiken." Duiken is ook zo'n kans voor Schouwen- Duiveland. Door de structuur en de lig ging van het eiland heeft de gemeente tal van mooie duikplaatsen. "Daar moet je je verblijfsrecreatie op aanpassen", zegt Ver seput. "Je moet ervoor zorgen dat die dui kers niet na een dag al weggaan, je moet ze iets bieden waardoor ze langer blijven. We hebben al een goede duikgids voor Schou wen- Duiveland. De ondernemer moet ervoor zorgen dat die doelgroep het hier naar zijn zin heeft, zodat hij langer blijft, maar ook weer terugkomt." 'Tedere recreatieondernemer moet voor zichzelf bezien wat zijn doelgroep is. En daar naar handelen. Dan zul je zien dat de toeristen niet alleen terugkomen, maar hier ook langer blijven." De overheid doet er in ieder geval alles aan om de gemeente, het eiland, zo aantrekke lijk mogelijk te houden. Natuur en cul tuurhistorie staan daarbij centraal. Zee en meer Schouwen- Duiveland heeft de toerist heel veel te bieden. Van Noordzee tot Greve- lingenmeer, van oude stadjes als Zierikzee en Brouwershaven tot modern uitgaans centrum als Renesse en 'rustplaats voor het gezin' Burgh- Haamstede. Stranden, dui nen, bossen, landbouwgronden, vissers plaatsjes, jachthavens. Kortom, Schou wen- Duiveland is misschien wel de meest complete gemeente op het gebied van toe ristische mogelijkheden van Nederland. En wat belangrijk is: het eiland is volstrekt in evenwicht als het gaat om ecologie en economie. De uitwerking van het plan Tureluur moet ervoor zorgen dat de na tuur in al zijn glorie wordt hersteld. In 1991 presenteerde de Zeeuwse milieufe deratie het natuurontwikkelingsproject. Aanleiding tot het plan was de afname van de schorren en het intergetijdengebied door de bouw van de Stormvloedkering, de Philipsdam en de Oesterdam. Hierdoor is de Oosterschelde kleiner geworden. Voor het plan Tureluur werden rond de Oosterschelde 44 gebieden geselecteerd, waarin men goede mogelijkheden zag voor natuurontwikkeling. Buitendijks wil Tureluur proberen de afname in het aantal schorren te compenseren en de duinen te ontwikkelen. Binnendijks wil men met behulp van bulldozers en verhoging van het waterpeil moerassen creëren. Het gaat dan zowel om zoute moerassen in de lager gelegen gebieden als zoete moerassen op hogere locaties. De tureluur is gekozen als symbool van het natuurontwikkelingsplan voor de Ooster schelde. Het is een vogel die het hele jaar door in en rond de Oosterschelde te vin den is. Differentiatie is belangrijk voor het toerisme. Hoe meer er te doen is, hoe meer mensen Schouwen- Duiveland bezoeken. Goede stranden heeft de gemeente onder andere bij Westerschouwen, Haam stede en Renesse. Daarnaast is de Brou- wersdam een uniek strandgebied. Er zijn drie strandgedeelten met de Blauwe Vlag op Schouwen- Duiveland. De gemeente blijft investeren in het 21 kilometer lange strand, waar mogelijk met Europees geld. Zo wordt in 2009 en 2010 geïnvesteerd in veiligheid van duinovergangen en strand. Zierikzee en Brouwershaven zijn eeuwen oude steden, waar veel historische gebou wen te zien zijn. Jachthavens zijn er in Bruinisse, bij Zonnemaire en Brouwersha ven en aan het Grevelingenmeer. Er zijn drie jachthavens met een Blauwe Vlag, uitstekende kwaliteit dus. Schouwen-Duiveland trekt veel toeristen uit eigen land: West- Brabant en de regio Rotterdam. Zoals de hele Nederlandse kust weten de Duitsers in grote getale het eiland te vinden. En de laatste jaren komen er opvallend veel Belgen op bezoek. Ad Verseput weet wel waarom. "We hebben op culinair gebied heel veel te bieden. Verse kreeft, verse mosselen, andere vis soorten worden dagelijks vers aangeleverd. We hebben de grootste wijngaard van Ne derland in Dreischor. De horeca speelt daar op in. Voor Belgen een goede reden om de gemeente te bezoeken en te genie ten van de zilte zaligheden van Schouwen- Duiveland." FF Management Jarko Fiereris Piet Fierens 0650 8373)1 7 0111 415840 f *^-ys Kitesurfen een nieuwe sterk opkomende watersport waarvan Schouwen-Duinveland kan profiteren. Foto: het fotoburo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93