reportage Voor aanmeren en de rest. Otherfucker Wêêb ■IBlI'Ji iuuiui-Mdrest.nl De Zeeuwse mossel is weer prima Zeeuwse mosselen hebben dit jaar voldoende vleesgewicht en zijn lekker mals. Ze zijn uitgegroeid tot een ware delicatesse, terwijl mosselen in alweer lang vervlogen tijden voed sel was voor de arme mensen. Anno 2008 mogen de heerlijke verse mos selen zich verheugen in een toene mende populariteit. Na de traditio nele opening van het mosselseizoen in Yerseke is het schelpdiertje weer gereed voor consumptie. De Zeeuw se mosselen zijn weer overal te koop, maar desondanks pakken zich don kere wolken samen rond de mossel sector. Jurisprudentie van de Raad van State laat zien dat de meer dan honderd jaar oude mosselcultuur aan banden dreigt te worden gelegd. Nu al is de helft van de Waddenzee voor de mosselkwekers verboden terrein ten faveure van de vogels. door Henk van de Voorde YERSEKE - „Er is vreugde en tegelijker tijd ontieglijke wanhoop. Ondanks het vakmanschap van de Zeeuwse kwekers staat de sector al sinds 1990 onder span ning. De Nederlandse mossel is onder druk komen te staan. Stond Nederland eerst nog op de derde plaats van mossel- producerende landen, nu staan we achtste a negende. 'Natuurbeschermingsorganisa ties hebben onlangs voor de Raad van Sta te een voorlopig verbod voor de najaars visserij op mosselzaad geëist. Maar zonder vergunning kunnen de kwekers niet over leven. Zonder grondstof is er geen mossel- kweek. Zonder mosselzaad is er geen pro duct. We hebben helaas te maken met fa lend overheidsbeleid en falende wetgeving in combinatie met milieuorganisaties die tot het gaatje gaan", aldus Ton Verbree, voorzitter van de producentenorganisatie van de Nederlandse mosselcultuur. De echte problemen voor de mosselbranche, in verband met overgangsregelingen, en dergelijke, zullen vanaf 2010 in concreto opdoemen. Voorlopig blijft de consument genieten van de heerlijke verse Zeeuwse mosselen. De eerste keuringen in de vei ling van Yerseke waren onverdeeld posi tief. Veilingmeester Nico van Zantvoort stelde bij de opening van het mosselsei- Bemonsteren van Zeeuwse mosselen in Yerseke. zoen: „De kwaliteit van de Zeeuwse mos selen ziet er goed uit. De bemonsteringen zijn uiteraard maar een indicatie van wat er op de percelen ligt, maar de kwaliteit ziet er veelbelovend uit. De mosselen van de Oosterschelde hebben daarbij een stapje voor op die van de Waddenzee die nog iets moeten bekomen in kleur. De aanvoer zal vergelijkbaar zijn met die van vorig jaar, zo rond de veertig miljoen kilo." Echt Zeeuws Alle mosselen die in Nederland worden verhandeld, verwateren in de Oosterschel de, waardoor er gesproken wordt over Zeeuwse mosselen. Het feit dat bijna alle mosselen worden opgekweekt uit mossel zaad uit de Waddenzee doet daar niets aan af. Aan het verwateren in de Oosterschei- dus alle voorkomende werkzaamheden aan zeil- en motorjachten zoals: Osmosebehandelingen Teakdekken Renovaties Schilderwerk Tuigerij Timmer- en polyesterwerk Verkoop, inbouw en onderhoud van motoren Motorenservice op locatie Botenlift tot 40 ton Stalling (verwarmd) Veerhaven 3 4485 PL Kats tel +31 (0)113 600270 fax +31 (0)113 600356 mail nautic@vdrest.nl Sluisplateau 31 4424 BK Wemeldinge tel +31 (0)113 622093 fax +31 (0)113 622872 mail wemeldinge@vdrest.nl de ontleent de mossel het kwaliteitspredi- caat 'Zeeuws'. Het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit ver wierp de bezwaren van milieuverenigin gen twee jaar geleden tegen het opvissen van twaalf miljoen kilo mosselzaad. De door de minister van LNV verleende ver gunning is door een uitspraak van de Raad van State van 27 februari 2008 echter voorlopig vernietigd in afwachting van een betere onderbouwing door de minis ter van LNV. Omdat er nog wetenschap pelijk onderzoek plaatsvindt, concludeerde de Raad van State dat niet met zekerheid gesteld kan worden dat de mosselzaadvis serij geen negatieve effecten veroorzaakt. Als alternatief voor de sluimerende proble matiek in het kader van de traditionele mosselen van de zeebodem, is men bezig met innovaties in de mosselsector zoals drijvende mosselzaadinvanginstallaties (MZI). Het invangen van mosselzaad aan touwen is een gangbare praktijk in de mosselhangcultuur en ook in de Franse bouchotcultuur. In de Oosterschelde blijkt bijvoorbeeld hangcultuur vooral nabij de Krammersluizen bij uitstek geschikt te zijn voor zaadinvang en veel minder voor op kweek tot consumptiemossel. Maar ook in de Waddenzee zijn al op een aantal locaties goede resultaten behaald, onder andere in het Malzwin. Voorwaarde voor zaadin vang is de aanwezigheid van voldoende larven. Uit de hangcultuur is bekend dat er weinig broedval is in de westelijk gelegen bouwdokken bij Neeltje Jans en in de be schutte locaties in voormalige veerhavens, terwijl er nabij de Krammersluizen wel een goed broedval aan touwen optreedt. Verondersteld wordt dat de larven bij gro te aantallen consumptiemosselen door de ze mosselen worden opgegeten en dat er een zekere waterbeweging nodig is om larvenverspreiding te realiseren. Noodklok Hans van Geesbergen secretaris-penning meester van de Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, luidde al een aantal keren de noodklok: „Voor el- Foto: Willem Mieras ke mosselzaadvisserij moet een vergunning aangevraagd worden. De Europese Vogel en Habitatrichtlijnen worden in ons land veel strikter geïnterpreteerd dan in andere Europese landen. Het gevaar bestaat dan ook dat de Zeeuwse mossel zal worden verdrongen door de Ierse, Spaanse of Griekse mossel. Bezwaarprocedures heb ben er de laatste jaren voor gezorgd dat er vertraagd op mosselzaad mocht worden uitgevaren, met alle nadelige financiële ge volgen van dien. Een groot deel van het mosselzaad wordt al gauw door allerlei bo- demdieren opgegeten. De mosselkwekers zijn dan te laat. Mosselen zijn onderdeel van het Zeeuwse culturele erfgoed. Als je kijkt naar oude foto's zie je dat mosselen bij het leven horen. Vroeger kochten de arme mensen deze schelpdieren bij de mosselboer omdat ze goedkoop en tegelij kertijd gezond waren. Later werden de mosselen (via lekvrije verpakkingen) ook verkrijgbaar in de supermarkten. In het al gemeen is de bejegening van boeren, vis sers en mosselkwekers door natuurorgani saties onevenredig zwaar, terwijl deze mensen toch van groot belang zijn voor de voedselvoorziening. De wateren waarin wordt gevist en gekweekt hebben met in begrip van deze functies de status van na tuurgebied gekregen. Na meer dan hon derdjaar vissen en kweken van mosselen is er nog steeds sprake van een prachtig na tuurgebied." In Yerseke is de enige mosselveiling ter wereld gevestigd. De producentenorgani satie is de collectieve belangenbehartiger van de mosselkwekers. Met de mossel- branche zijn in totaal ongeveer 3500 ba nen gemoeid. Voor de lokale en provin ciale economie is deze sector dan ook van immens belang. ir Kairos Jeroen van Oyen In 1985 was ik student, nog zonder OV-jaarkaart. Dus stond ik op een zonnige maandagmorgen te liften'iets wat bij mijn weten volledig verdwe nen is. Net buiten Haarlem stopte binnen enkele minuten een donkerblauwe Ford, en ik nam plaats naast een driftig heerschap. Hij was in het bezit van het summum aan toenmalige technologie: een '27mc-bakkie'. In plat Amsterdams brulde hij zijn spitsvondige observaties in een spreekijzer: 'Ja, ik rij nu onder de Spaarne-brug door, da's een ding dat zeker is, OFER'. Gevolgd door een partij ruis waarin iets van een antwoord piepte en kraakte. Deze truckersvrijheid in een middenklasser werd wreed verstoord door een dame die het bestond met haar BMW de Ford in te halen. Drie middelvingers en twee snij-acties later waren de man-vrouw verhoudingen weer hersteld. Ik moest aan dit voorval terugdenken toen ik de zinsnede: 'De hel, dat zijn de anderen', van de Franse schrijver J.P. Sartre tegenkwam. Met zo'n wereld beeld is het gedrag van mijn gulle liftgever snel verklaarbaar, en een aantal huidige ontwikkelingen wellicht ook. Dat zou je haast denken, ware het niet dat deze zin voorkomt in een toneelstuk en daarin wordt uitgesproken door een dode De uitspraak getuigt van een doorleefde slachtofferrol. Maar ook van een satanisch genoegen om eigen initiatief terzijde te schuiven en elkaar het leven zuur te maken. Allemaal spottend en metaforisch bedoeld natuurlijk. De werkelijke boodschap is dat hemel en hel al hier op aarde worden gemaakt. Leven is het lef hebben om de dood uit te dagen. KAO communicatie Molenwater 105,4331 SG Middelburg, T. 0118 615048 E. kairos@kao.nl www.kao.nl Aanhangwagen nodig? 'CCfi anttrkeu/ tt /•eparrh'e vtrUuvr Mechanisatie Schouwen-Duiveland Verseputseweg 3, Kerkwerve 0111 412455 O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85