Teambuilding met handcomputer of mobieltje Innovatief vleeskuikensysteem klaar voor de markt Pieken in de Delta «Syntens 06 Foto: André Kort Met een aantal games en tochten via pda, gsm en gps geeft Fo rest Hill een heel nieuwe dimensie aan de begrippen toeristische excur sie, bedrijfsuitje en familiereünie. Sa men met Syntensadviseur Robert Bakker wordt nu gekeken hoe deze games beter te promoten zijn. Forest Hill uit Kerkwerve heeft een breed assortiment aan traditionele buitensportac tiviteiten op het strand, in het bos of in de polder. Scholen, bedrijven, families en vriendengroepen maken daar al een jaar of twaalf enthousiast gebruik van. Maar op richter André Kort wil meer. ,,Ik kan na tuurlijk nog. tien mountainbikes erbij ko pen, maar liever breid ik mijn werkgebied uit en maak ik gebruik van moderne tech nologie om nieuwe doelgroepen te trek ken." Innovatieve games Kort had al enkele gps-tochten voor mountainbikes en wandelaars. Om dat aanbod uit te breiden, liet hij met enkele collega-ondernemers software ontwikke len voor tochten met een pda (handcom puter) met gps. Inmiddels heeft Forest Hill pda-tochten in Zierikzee, Renesse en het bos van Westerschouwen. Daarnaast is Forest Hill sinds kort distribu teur voor zuidwest Nederland van La Mosca, een Belgisch bedrijf dat games voor smartphones ontwikkelt. Kort; „De ze games hebben het voordeel dat ze vrij gemakkelijk op een stad af te stemmen zijn, door invoering van de stadsplatte grond. De pda-tochten zijn veel arbeidsintensie ver; dan moeten we voor elk gebied nieu we vragen en routes invoeren." Zo kan het spel The Target gespeeld worden in Zierikzee, Goes, Middelburg, Breda en Dordrecht. In de laatste drie steden kan ook Codecrackers gespeeld worden. An dere steden volgen binnenkort. Nieuwe sites Er is belangstelling voor deze diensten, maar de promotie liet te wensen over. Syntensadviseur Robert Bakker: „André heeft veel tijd en geld geïnvesteerd in de ontwikkeling, maar de omzet uit zijn ga mes en pda-tochten was nog beperkt. Ter wijl die innovaties een mooie aanvulling zijn op zijn buitensportactiviteiten en veel potentie hebben." Via een Innovatie Actieplan zijn kansen en speerpunten bepaald om het succes van de innovatie bij Forest Hill te vergroten. Het assortiment is verbreed en er zijn nieuwe sites ontwikkeld die de verschillende con cepten promoten. De samenwerking met de collega-bedrijven is geactiveerd om kennis en ervaringen uit te wisselen. Ook is samenwerking gezocht met recreatie ondernemers die hun gasten eenvoudige gps-tochten kunnen aanbieden. „Het zal even duren voordat de sites bekendheid krijgen, maar de eerste boekingen zijn bin nen", zegt Kort. „Van de winter gaan we verder met het invoeren van gegevens voor de pda-tochten om zo het aanbod uit te breiden, ook richting Brabant want niet iedereen wil naar Schouwen-Duiveland komen." mvw.pdacityevents.nl wwv.jhevents. nl mvw.uitjeaanzee.nl www.syntens.nl Het innovatietraject bij Forest Hill is uitgevoerd in het kader van het project Pieken in de Delta Kusttoerisme. Dit project heeft tot doel innovatie in toerisme te stimuleren door inzet van techno logie en samenwerking tussen toeristische ondernemers en leveranciers te stimuleren. Het project is mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de provincie Zeeland, de provincie Brabant en het ministerie van Economische Zaken. Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl Een eierschaal kraakt, er komt een vochtig, geel kopje uit. Met een enorme krachtsinspanning weet het kippenkuiken zich uit de schaal te werken. En dan valt het pardoes om laag in een zachte ondergrond van vers zaagsel. Bram en Corina Bevelander in Sint Anna- land krijgen tegenwoordig broedeieren van 18 dagen oud, in plaats van eendags- kuikens, en komen de kuikens in het Pa- tiosysteem uit het ei. Diervriendelijker, energiezuiniger en milieuvriendelijker, Bram Bevelander is zeer lovend over de Patio. „In het traditionele systeem liggen de eieren drie dagen in de uitkomstkast", vertelt Bevelander. "De kuikens die op dag 18 uit het ei kruipen, liggen nog drie dagen te wachten op de andere kuikens voordat ze water en voedsel krijgen. Dat overleven ze op hun reserves, maar het is niet zo diervriendelijk. Bovendien gaan ze dan op transport, met alle stress van dien." Zonder stress Vencomatic, innovatief ontwikkelaar van pluimveesystemen uit Eersel, heeft de Pa tio ontwikkeld. Bram en Corina Bevelan der hebben het afgelopen anderhalf jaar het systeem in de praktijk getoetst. Nu is dit innovatieve systeem klaar voor de markt. Bevelander; "De Patio bestaat uit etages van veertig centimeter waar wij trays met 150 eieren tussen schuiven. Als een ei uitkomt, valt het kuiken iets lager op schoon zaagsel. Daar vindt het voedsel en water en kan het lekker scharrelen. Het hoeft niet meer op transport, maar kan rus tig groeien. Na drie weken gaan de kui kens naar de volgende stal waar ze op nieuw vers zaagsel hebben en meer ruim te. Daar groeien ze op tot ze klaar zijn voor de slacht." Innovatief traject Toen Bram Bevelander overwoog om met Vencomatic in zee te gaan, liep hij tegen een aantal vragen op. Een kennis uit een visserijbedrijf adviseerde hem om contact te zoeken met Willy Reijniers, innovatie adviseur bij Syntens. "Ik had nog nooit van Syntens gehoord, maar Willy heeft ons uitstekend ondersteund." Reijniers heeft gesprekken gehouden en de belangen en risico's benoemd voor bei de partijen. "Het was een innovatief traject waarbij za ken duidelijk gesteld moesten worden", zegt Reijniers. „Er waren geen vergelij kende cijfers, er moest geïnvesteerd wor den en er was natuurlijk het risico dat de ontwikkeling niet zo positief zou uitpak ken." Maar de resultaten zijn uitermate positief. Omdat de kuikens niet de volle levenscyclus in dezelfde stal verblijven, is de opbouw van ammoniak aanzienlijk ge reduceerd. Ook het energieverbruik is tors gedaald. "In de Patio wekken wij veel minder warmte op omdat het oppervlak kleiner is", zegt Bevelander. "Pas als de kuikens groter worden, gaan ze naar een groter verblijf. Maar dan hebben ze min der warmte nodig. Bovendien werken we met een warmtewisselaar op het ventilatie systeem. Deze hergebruikt de warmte die uit de Patio komt, we hoeven maar enke le graden bij te stoken." Brede belangstelling De Patio heeft een rendement van 97 pro cent op uitgekomen eieren, 3 procent meer dan gebruikelijk. "Pluimveehouders kunnen door Patio met een concurrerende investering een forse kwaliteitsslag maken op het gebied van diervriendelijkheid en milieu. Ook vanuit het buitenland is grote belangstelling. Wie weet dat ik binnenkort daar zit om de invoering van het systeem te ondersteunen." wrnv. vencomatic.com wmv.syntens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 82