Binnenland Dwang bij hulp Antillianen TMF stopt actie na woede Ideële organisaties zijn in, politieke partijen en kerken uit Gevoelige dossiers jagen Zeeuwse leden niet weg Binnen negen jaar alle probleemjongeren aan het werk of op school. Intercity ontruimd na bommelding Filmpjes van scholieren die uit klas worden gestuurd niet beloond. Een gloednieuwe BMW 3-Serie? O AutoTrack.nl Explosieve groei van natuur- en milieuclubs afgelopen kwart eeuw. Vogelbescherming en ZMF handhaven hun positie. PZC Woensdag 3 september 2008 7 DEN HAAC - Over negen jaar moe ten alle in Nederland wonende An tillianen op school zitten, aan het werk zijn of in een hulpverlenings traject zijn opgenomen. Dat wil de Taskforce Antilliaanse Nederlan ders. In Nederland wonen dertigdui zend Antillianen. Veel van hen stoppen voortijdig met school, be landen in de criminaliteit of wor den op jonge leeftijd zwanger, al dus de werkgroep die in januari door het kabinet is ingesteld. Zo'n ruim tienduizend Antillianen zijn bovendien niet geregistreerd en daardoor bereikt hulp lang niet ie dereen. Om deze problemen op te lossen, moeten volgens de Taskforce struc tureel groeps- en individuele bege leiders zoals gezinscoaches worden ingezet. Nu zijn er alleen korte pro jecten. Culturele activiteiten en sport kunnen worden gebruikt om zo veel mogelijk Antilliaanse Nederlanders te bereiken. Antilliaanse vrijwilligers kunnen helpen de niet-geregistreerden op te sporen. Politie en Openbaar Mi nisterie moeten er daarnaast - des noods met 'drang en dwang' - voor zorgen dat alle probleemge vallen hulp accepteren. Overheden moeten zich daarbij vooral richten op diegenen die zich na 1995 in Nederland hebben gevestigd, meent de Taskforce. Omdat deze groep voornamelijk uit kansarmen zonder opleiding of werk bestaat, doen zich bij hen de grootste pro blemen voor. Antillianen die voor die periode naar Nederland ver huisden, waren veelal wel opge leid. De nadruk in de aanpak moet vol gens de Taskforce vooral liggen op zes grote steden Rotterdam, Am sterdam, Den Haag, Tilburg, Alme lo* Minister Vogelaar wil het budget voor de aanpak van Antilliaanse probleemjongeren verruimen op advies van de Taskforce Antilliaanse Nederlanders. re en Dordrecht. Daar woont 70 procent van de Antilliaanse Neder landers. Volgens de Taskforce kost de aan pak van probleemgevallen jaarlijks 9 miljoen euro, ruim 4 miljoen meer dan het bedrag dat nu inci denteel beschikbaar is. Minister Ella Vogelaar van Integra tie omarmt het advies. Zij wil het benodigde geld beschikbaar stel len. Samen met minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie kondigde Vogelaar in februari aan dat crimi nele Antilliaanse jongeren onge wenst worden verklaard. De Tweede Kamer wil nog verder gaan en jonge Antillianen zonder baan of opleiding de toegang tot Nederland ontzeggen. DEN HAAC - Muziekzender TMF past een geruchtmakende onder- wijsactie aan na boosheid van Tweede Kamerleden en de CNV Onderwijsbond. Dat meldde een woordvoerster van het tv-station gisteren. Scholieren werd eerder opgeroe pen filmpjes te sturen naar de web site www.kijkditnou.nl. In die pro ducties moest te zien zijn hoe me descholieren de klas uit werden ge stuurd door leraren. TMF wilde zo in kaart brengen hoe vaak leerlin gen de klas uit moeten. Terecht of onterecht. De maker van het film pje met de meeste stemmen werd een 'vette laptop' in het vooruit zicht gesteld. Door een 'communicatiefout' kan volgens de woordvoerster het beeld zijn ontstaan dat leerlingen wordt opgeroepen leraren te treite ren om zo uiteindelijk voor een draagbare computer in aanmer king te komen. Dat was niet de be doeling. Filmpjes kunnen daarom niet meer worden ingestuurd en de laptop is niet langer te winnen. TMF blijft wel benieuwd hoe vaak het uit de klas sturen gebeurt. ZALTBOMMEL - Bij het treinstation Zaltbommel is gistermiddag de intercity tussen Amsterdam en Heerlen stilgezet en ontruimd na een bommel ding. Die bleek vals te zijn. Bomverkenners trof fen niets aan. Nadat de enkele honderden passa giers de trein hadden verlaten, is de trein op een zijspoor gezet voor het onderzoek. Het treinver keer tussen Den Bosch en Geldermalsen werd drie uur stilgelegd, foto William Hoogteyling/ANP Keihard nieuwe auios verplijkm doe ie op... DEN HAAC - Natuur- en milieu clubs en internationale hulporgani saties hebben hun ledental in de afgelopen vijfentwintig jaar explo sief zien stijgen. Ook verenigingen die opkomen voor de belangen van consumen ten groeiden hard. Dat blijkt uit het rapport 'Maatschappelijke orga nisaties in beeld' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), dat gisteren verscheen. Natuur- en milieuorganisaties kre gen er 444 procent meer leden bij. Het ledenbestand van politieke partijen PvdA, CDA en WD werd Onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau legt bloot dat steeds minder mensen lid zijn van politieke partijen en le vensbeschouwelijke organisaties. juist gehalveerd. Ook bij vrou wenorganisaties en kerken liepen de afgelopen jaren leden weg. Hoe wel niet naar verklaringen is ge zocht, vermoedt onderzoeker Es ther van den Berg dat de oorzaak van die dalingen moet worden ge zien in het licht van het 'eind van de verzuiling'. „Vrouwenorganisaties, kerken en politieke partijen zijn bij uitstek or ganisaties waarvan je op basis van je levensbeschouwing lid van werd", aldus Van den Berg. „Ideële organisaties werken juist niet op die basis." De onderzoekster denkt dat die organisaties juist profiteren van het einde van de verzuiling. De ideële clubs groeien veel har der dan andere organisaties. Van den Berg ziet dat tij voorlopig ook niet keren. Volgens haar spelen die organisaties in op de wens van de burger om 'op een lichtvoetiger manier' actief te zijn. „Ze willen niet meer verplicht iedere week naar een bijeenkomst toe. Een har de kern van vrijwilligers stuurt nu een grotere groep aan. Denk bij voorbeeld aan twintig- tot dertig duizend collectanten die jaarlijks langs de deuren gaan." De huidige tijd, waarin het moeilijk is men sen te binden, leent zich daar ook voor, zegt Van den Berg. Daarom door Marcel Modde GOES - Gevoelige kwesties als de ontpoldering langs de Westerschel- de en mosselzaadvisserij in de Waddenzee hebben nauwelijks hun weerslag op het ledenaantal. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) zag de achterban de afgelo pen drie jaar licht slinken en telt maken organisaties ook steeds va ker gebruik van internet om leden of donateurs te bereiken. Zo heeft mensenrechtenorganisa tie Amnesty International een net werk dat via e-mail mensen op roept een actie te ondersteunen. Voor het rapport keek het SCP nu 925 individuele (betalende) le den, 25 minder dan in 2005. Woordvoerder Janneke Donkers heeft niet de indruk dat die afna me valt toe te schrijven aan beide discussies. Het aantal deelorganisa ties dat is aangesloten bij de federa tie, blijft stabiel op 25, aldus Don kers. De Vogelbescherming Nederland lijdt zo mogelijk nog minder on der de twee 'Zeeuwse dossiers', vertelt woordvoerder Hans Peet- ers. De organisatie lift mee op de naar ruim 130 maatschappelijke or ganisaties met vijftigduizend of meer leden of donateurs. In 2006 hadden die samen vijftig miljoen leden of donateurs, veertien mil joen meer dan in 1980. De toena me is ten dele veroorzaakt door de bevolkingsgroei. successtroom zoals die door het SCP in beeld is gebracht. Het aan tal leden is ten opzichte van twin tig jaar geleden bijna verdubbeld tot 144.000 nu. Ook in Zeeland wint de Vogelbescherming op het ledenfront nog steeds terrein. Wel iswaar zegden vorig jaar 215 Zeeuwen hun lidmaatschap op, daar stonden 392 nieuw aanmel dingen tegenover. Dit jaar lijkt de club er eveneens positief uit te schieten met 169 opzeggingen te gen 255 aanmeldingen tot dusver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7