Weekendje Zeeland openwaterzwemmers Battle of the sexes tussen Sluis en Knokke O f Kenianen en Ethiopiërs op recordjacht in Tilburg HSV opent eigen begraafplaats Sneller parcours moet leiden tot records bij Tilburg Ten Miles. Wedstrijden in Wilhelminadorp en Vlissingen. Vrouwen vertrekken zeventien minuten voor de mannen in triatlon. 36 Woensdag 3 september 2008 PZC Creg van Hest zal in zijn woonplaats Tilburg waarschijnlijk voorbijgelopen worden door Kenianen en Ethiopiërs. foto Vincent Jannink/ANP TILBURG - Het worden zondag Afri kaanse onderonsjes bij de strijd om de medailles bij de Tilburg Ten Miles. Dat verwacht althans de or ganisatie. Bij de mannen zal het, tvaar verwachting, gaan tussen drie Kenianen: Wesley Langat, Mo ses Mosop en Wilson Kipsang. Langat won vorig jaar (46.11) en dit jaar wordt, gezien het nieuwe, snellere parcours, stiekem gehoopt op een tijd in de 45 minuten. Het wereldrecord van Haile Gebrselas- sie (44.24) heeft Tilburg ook al op haar naam staan. Moses Mosop werd vorig jaar ge klopt door Langat en Kipsang wordt ook geacht bij de voorste lo pers te eindigen. „En dan hadden er nog een dozijn of meer Kenia nen aan het deelnemersveld kun nen worden toegevoegd, zo veel 'aanmeldingen waren er", laat de organisatie weten. Verder wordt een aardig duel Ne- derland-België verwacht. Voor de zuiderburen komen onder ande ren Stefan van de Broek, Hans Janssens en Willem van Hoof aan de start. Greg van Hest, Martin Lauret en Hugo van den Broek zijn de be- kendste namen uit eigen land. Van Hest is al een paar weken op stage in zijn favoriete Franse dorp Font Romeu in de Pyreneeën en liet vanuit daar weten een poging te doen het Nederlands record van Kamiel Maase, eerder lange tijd in het bezit van Van Hest, terug te veroveren. Bij de vrouwen is het volgens de organisatie 'heel mager', wanneer het gaat over de Nederlandse top. Een snelle tijd op de tien kilome ter kan bijvoorbeeld komen van Mestawat Tufa uit Ethiopië. Ook hier zou het kunnen dat het par- coursrecord wordt verbeterd, nu 30.59 van Lornah Kiplagat. Tufa's landgenote Bezunesh Bekele wordt als haar belangrijkste con currente gezien. Uit Kenia starten onder anderen Paulina Wangui en Christine Chepkonga. De Bel gische Peking-ganger Nathalie de Vos komt ook naar Tilburg. Nadja Wijenberg, Selma Borst en Ilse Pol zullen verwachting gaan uitmaken wie de snelste Neder landse wordt. Tim Pleijte en Michel Schrier zijn twee sterke Zeeuwse atleten die in Tilburg aan de start staan. Pleijte presteerde afgelopen weekend sterk, toen hij in Westenschouwen bij zijn debuut op de halve mara thon op de tweede plaats eindig de. door René van Stee GOES - Openwaterzwemmers uit Zeeland, België en de rest van Ne derland maken dit weekeinde mas saal hun opwachting in de provin cie. Zij doen zaterdag in Wilhelmi nadorp mee aan de 35e editie van de Ganzetrek in het Kanaal Goes-Goese Sas. Een dag later staat in Vlissingen de 37e Kanaalra ce in het Kanaal door Walcheren op het programma. Beide klassie kers tellen mee voor het klasse ment om de Zeelandbeker. In dit kader zijn al wedstrijden gezwom men in Sluis, Breskens en Middel burg. Traditiegetrouw tekent zwem- en poloclub De Ganze uit Goes voor de organisatie van de Ganzetrek. Vooralsnog staat de teller op 513 starts op achttien onderdelen. Dit betekent dat er dik driehon derdvijftig deelnemers zullen zijn. Op de langste afstanden zwem men zij in een rechte baan met NV Komend weekeinde vallen de meeste beslissingen in de strijd om de Zeelandbeker. De Ganze en De Stormvogel organiseren wedstrijden. een lengte van een kilometer. Het eerste onderdeel begint om 11.15 uur, de laatste zwemmers gaan om 16.45 uur het water in. De Stormvogel is de organisator van de Kanaalrace. Mede afhanke lijk van inschrijvingen vanuit Bel gië gaan er iets meer zwemmers van start dan in Wilhelminadorp. In totaal zijn er in Vlissingen twin tig programma-onderdelen. De eerste start is om elf uur, ter wijl ook hier om 16.45 de laatste zwemmers aan hun race begin nen. De wedstrijd wordt gezwom men tussen de Sloe- en Keersluis brug, bij de oude kade van PZEM aan de oostkant van het Kanaal door Walcheren. Puntentelling Zeelandbeker Afhankelijk van de tussenstanden in het klassement vallen komend weekeinde de beslissingen over de eindzeges in de Zeelandbeker. Niek de Ridder (De Bruinvis) leidt bij de mannen op de vrije slag. Wellicht wordt hij nog ingehaald door Charles Potin (Luctor). Op de vrije slag bij de vrouwen staat Mieke van Dort (De Stormvogel) op de eerste plaats. Carmen de Ridder (De Bruinvis) is haar eerste achtervolgster. Op de schoolslag bij de mannen is Alex Eversdijk (De Bruinvis) normaal gezien niet meer te achterhalen voor de con currentie. Eline Nijskens (ZC Koe wacht) staat er verreweg het beste voor bij de vrouwen. De eerste Zeeuwse zwemmer op een onderdeel verdient 300 punten per kilometer. De volgende zwemmers krijgen 300 punten min het aantal se conden achterstand per kilometer op de winnaar. Voorbeeld 1: De winnaar zwemt 25.30 minuten op de 2000 meter. De tweede Zeeuw doet er een halve minuut langer over. Per kilometer bete kent dit vijftien seconden achterstand. Het aantal punten dat de nummer twee per kilometer krijgt is dan 285 (300 min 15). Voorbeeld 2: De winnaar zwemt 7.30 minuten op de 500 meter. Hij ver dient daarmee 150 punten (300 gedeeld door 2). De tweede Zeeuw doet er vijftien seconden langer over. Omgerekend naar een kilometer zou dit een achterstand van dertig seconden betekenen. Per kilometer zou hij dan 270 punten (300 min 30) krijgen. Omdat er vijfhonderd meter is ge zwommen, zijn dit er 135 (270 gedeeld door 2). HAMBURG - Voetbal is een zaak van leven of dood, dus opent de Duit se voetbalclub Hamburger SV een eigen begraafplaats voor trouwe aanhangers. Het idee komt van de tuinman van de nabijgelegen Altona be graafplaats, waar je op wedstrijdda gen het voetbalpubliek kan horen juichen. Die merkte op dat HSV-fans vaak om grafpercelen vroegen zo dicht mogelijk bij het stadion. Het resultaat is een apart stuk grond dat gemarkeerd is met betonnen doelpalen, verdeeld in drie segmenten: de tribune, het ereterras en de VIP-ruimte. Voor de ruim vijfhonderd HSV-graven hoeft niet extra be taald te worden. De bijgeleverde officiële HSV- doodskist is daarentegen niet goed koop: 2350 euro. Een blauw-witte crematie-urn kost 390 euro. Ter versiering zijn ook rouwkransen in de clubkleuren of in de vorm van een voetbalschoen beschik baar. HSV is de eerste Europese club die een 'eigen' begraafplaats heeft. Al leen Boca Juniors in Argentinië ging de Hamburgse club voor. Het verspreiden van de as van een overledene in een voetbalstadion, zoals in Engeland wel eens ge beurt, is verboden in Duitsland. door Karei Pleunis GOES - Ze zijn vandaag tussen Sluis en Knokke aan de tiende uit gave van de Zwintriatlon toe. Dat is geen officieel jubileum, maar de sportdienst van de gemeente Knokke, organisator van het evene ment, verbindt aan dat tweede lus trum wel het predikaat 'verjaar dag-' Om die reden heeft de triatlon een bijzonder karakter. Zo is in het pro gramma voor het eerst een zoge naamde 'battle of the sexes' inge bouwd. Triatletes met capaciteiten zullen zeventien minuten voor de beste mannen vertrekken. Het ver leden heeft geleerd dat er tussen "ffe beste mannen en de beste vrou wen op de olympische afstand een tijdsverschil van pakweg zo'n ze ventien minuten zit. Voor de winnaar, de eerste man of vrouw, ligt een extra premie van duizend euro te wachten. De ont knoping van deze strijd wordt ui teraard niet verwacht tijdens het zwemmen of fietsen, maar tijdens de laatste kilometers wanneer de atleten heen en weer en tussen een haag van toeschouwers op de Boulevard in Knokke hun weg zoe ken naar de finish. Bij een verjaardag horen promi nente deelnemers. Die zijn er met Luc van Lierde, ex-lron Man-win naar en tweevoudig winnaar van de Zwintriatlon, drievoudig win naar Rutger Beke en tweevoudig winnaar Stijn Goris. Het zijn allemaal triatleten die zich beter thuisvoelen op de lange afstand, maar de Zwintriatlon is te lucratief om te laten lopen. De Waal Axel Zeebroek, dertiende tij dens de Olympische triatlon van Peking, en Peter Croes (27e tijdens de Spelen) zijn de Belgische specia listen op de korte afstand. Terèse van Lare (voorgrond) is favoriet voor de eindzege in de categorie vrouwen 50+. foto Camile Schelstraete Waarschijnlijk zal het gevecht om de zege en de 2500 euro uiteinde lijk toch tussen deze twee gaan. Bij de vrouwen ontbreekt de win nares van vorig jaar, Kristien Vleu gels. Zij is in verwachting. De orga nisatie heeft zijn hoop nu geves tigd op oud-winnares Francoise Wellekens en Belgisch kampioene Joke Coysman. Softe Goos en Miek Vyncke meervoudig we reld- en europees kampioen duat- lon, zijn de overigens kansheb bers. De Nederlandse inbreng is de laat ste jaren een stuk minder. De vraag is wat Bas Diederen nog kan, de Nederlandse kampioen op de olympische afstand in 2005, 2006, 20007. Dit jaar is hij weinig in beeld geweest. De snelste Zeeuwse mannen zijn Toni Seen (H40) en Jan van de Lin de (H50), maar podiumplaatsen zullen waarschijnlijk niet tot de mogelijkheden behoren. Bij de vrouwen is wel een promi nente plaats weggelegd voor een Zeeuwse deelneemster. Vorig jaar verschenen Terèse van Lare (eerste plaats) en Ingrid Verheije (derde plaats) op het podium. Op het meesterschap van Van La re, die dit jaar achtervolgd werd door wat blessures, zal waarschijn lijk geen maat staan in de catego rie 50-plus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72