Zeeland College in Kapelle wijst met vingertje De perenoogst is niet overal Raad bijna unaniem over motie Christenunie Weg Colijn op ae schop 22 I Woensdag 3 september 2008 PZC Jeugd groep 6 mag niet stelen, containers mogen niet uitpuilen. Stopzetten subsidie aan milieuclubs gaat PvdA Reimerswaal te ver. 02 door Lilian Dominicus KAPELLE - Alsof het zo is afgespro ken: de bevolking van Kapelle wordt deze week op allerlei manie ren vermanend toegesproken door het college van burgemeester en wethouders. „Maar beleid is het niet", verzekert onderwijswethou der Leo Kosten van Kapelle. 'Niet doen, jongens en meisjes', zo begint Kosten van Kapelle een brief aan kinderen in groep 6, die deze week in de gemeenteuitgave De Scheldepost wordt geplaatst. Daarin vraagt hij 'jongens en meis jes' om toch vooral 'van de spullen van een ander af te blijven en ook niet kapot te maken'. Aanleiding: een themarapport van Scoop over 2006, dat recent is verschenen. „Daar kwam uit naar voren dat de gemeente Kapelle vierde staat op de lijst van Zeeuwse gemeenten, als het gaat om vernielingen door kinderen uit groep 6", zegt Kosten. Ook vrachtwagenchauffeurs krij gen een reprimande in De Schelde post. Of ze 's nachts niet hun mo toren langdurig laten warm- draaien op de parkeerplaats aan de Stationsstraat? De gemeente krijgt namelijk regelmatig klachten van omwonenden. Op de gemeentelijke website heeft wethouder Gieljan Burger (open bare werken) een foto laten plaat sen van drie volgepropte grijze af valcontainers. „We willen de bood schap geven: mensen, dit is niet de bedoeling", zegt burgemeester Sie- be Kramer, namens Burger. „We doen dit onder meer uit oogpunt van veiligheid. Als containers zo vol zitten, is het losse huisvuil een makkelijke prooi van de wind. Als je een grijze container op straat laat staan, kunnen mensen er in het donker over struikelen." COLIJNSPLAAT - Hardrijden op de Colijnsplaatseweg in Colijnsplaat behoort straks tot het verleden. De gemeente Noord-Beveland heeft een projectplan gemaakt dat onder meer voorziet in verkeers- remmende aanpassingen. Het plan, dat is opgesteld naar aan leiding van de uitkomsten van ver schillende onderzoeken, is feitelijk een drietrapsraket waarmee alle knelpunten van de Colijnsplaatse weg (het stuk vanaf de bebouwing tot aan de Havelaarstraat) in één keer kunnen worden opgelost. Te gelijk met de verkeerskundige aan passingen (versmalling van de weg) wordt namelijk ook het riool vernieuwd en de onderhoudstoe- stand van de weg aangepakt. Voordat de Colijnsplaatseweg - één van de twee ontsluitingswe gen van het dorp - begin 2009 op de schop gaat, krijgen inwoners de mogelijkheid tot inspraak. Poolse werknemers plukken peren in Krabbendijke. foto Dirk-Jan Cjeltema door Luc Oggel KRUININGEN - Als het over de mos selsector gaat, dan is de Reimers- waalse gemeenteraad bijna altijd eensgezind. Bijna. Een motie van de Christenunie waarin gemeen ten, provincies en kabinet worden opgeroepen om overheidssubsi dies aan milieu-organisaties op te schorten, kreeg gisteravond steun van alle fracties behalve de PvdA. CU-fractievoorzitter Andries Jume- let had zo gehoopt dat er een eens luidende boodschap het land inge stuurd zou kunnen worden. Hij voerde in de raadszaal zelfs een complete one-man-show op om zijn motie kracht bij te zetten, compleet met gevulde mosselpan. Het stopzetten van subsidies aan de wat Jumelet noemde 'milieureli gieuzen die dronken zijn van hun hard gegroeide invloed', is volgens hem de enige manier voor de poli tiek om te laten zien dat de recen te acties, zoals bijvoorbeeld het storten van blokken beton op vis- percelen in de Noordzee door Greenpeace, worden afgekeurd. De PvdA-fractie was het daar ech ter niet mee eens. „Het enige wat je daarmee bereikt, is een verdere verharding waardoor er helemaal geen dialoog meer mogelijk is", lichtte Dieuwke Louwrink het af wijzen van de motie door haar fractie toe. Ze herinnerde aan de recente toezegging van minister Cramer dat zal worden onder zocht welke subsidies ten onrechte zijn verkregen en dat dat geld zo nodig zal worden teruggevorderd. „Als emoties de feiten overschrij den, is de ratio weg", aldus Louw rink. De andere fracties, waarvan Leefbaar Reimerswaal de PvdA nog tevergeefs op andere gedach ten probeerde te brengen, steun den de motie, maar de SGP wilde eerst wel nog enkele tekstuele wij zigingen aangebracht zien. Onder meer de strofe dat door milieu clubs 'bewust leugens worden ver spreid', wilde de fractie vervangen door 'eenzijdige informatie wordt Een motie van de Christenunie in Reimerswaal om subsidies aan milieu-organisaties stop te zet ten, krijgt steun van alle fracties behalve de PvdA. verspreid'. Hoewel Jumelet in eer ste instantie nog protesteerde dat daarmee 'de angel uit de motie wordt gehaald' - de leugen is in zijn ogen dat mosselzaadvisserij schadelijk zou zijn voor de bodem van de Waddenzee - ging hij uit eindelijk toch (gedeeltelijk) over stag. Het werd: 'milieuclubs ver spreiden eenzijdige informatie, tij dens acties ook wel groene leugen genoemd.' De PvdA-fractie kon wel rekenen op een flinke veeg uit de Jumeletpan. Hij noemde de par tij 'laf, omdat die volgens hem enerzijds achter de mosselsector zegt te staan, maar milieuclubs vooralsnog toch wil blijven subsi diëren. Louwrink wierp tegen dat haar fractie vindt dat geprobeerd moet blijven worden om tot een oplossing te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66