Zeeland Doorsnee werkdag tussen peren 'Landbouwers gebruiken de passeerstroken niet optimaal' Kapitein van itanker beboet Veelal Poolse werknemers beginnen perenpluk in Zeeland. Roep om terugkeer drempels Axelsestraat Minder leegstand in de Scheldestraat Verslavingszorg ziet Vliethoeve wel zitten Dag van het Platteland in 's-Heerenhoek Kapelle inventariseert natte koeltorens S PZC Woensdag 3 september 2008 2 5 door Koen van Bommel KRABBENDIJKE - Grote schuren, daarnaast torenhoge stapels krat ten en pallets en boomgaarden zo ver je kunt zien. Tussen de peren boompjes staan Polen ijverig te plukken. Als het even ophoudt met miezeren, vertelt Martijn Vo gelaar van fruitbedrijf Vogelaar Fruitcultures BV dat dit toch echt het perfecte plukweer is. „Het moet in elk geval niet te warm zijn, het is best intensief werk." De perenpluk is weer begonnen. De komende drie weken wordt er hard gewerkt om alle boomgaar den op tijd leeg te halen. Hoewel het in andere delen van Zeeland VLISSINGEN - De waterpolitie van de KLPD heeft zaterdag een boete 'an 2250 euro uitgedeeld aan de ka- ïitein van een Noorse tanker, die >p de rede van Vlissingen voer. lij had bij het Schelde Coördina- bcentrum niet gemeld dat hij ge- iaarlijke stoffen vervoerde. Dat eed hij echter wel, ontdekten genten toen die ter controle aan oord gingen. Het schip was welis- 'aar leeg, maar niet gasvrij. De S-jarige kapitein, die onderweg 'as van Antwerpen naar Elmes- aagen in Noorwegen, hield het erst bij naftavrij vervoer, maar be- estigde uiteindelijk dat hij gevaar- jke stoffen vervoerde. slecht is gesteld met de oogst van wege vorst met Pasen, is het in Krabbendijke minder dramatisch. Goed, er groeit minder dan vorig jaar, maar 2007 was dan ook een recordjaar. De opa van Martijn Vogelaar be gon het fruitbedrijf al voor de oor log. In de loop der jaren is het uit gegroeid tot één van de grootste in de regio. Het kweken gebeurt mi lieubewust, dat staat op een bord langs de weg. „Dat bord staat er ei genlijk al meer dan vijftien jaar." Vogelaar Fruitcultures BV was één van de eerste die milieubewust ging telen. „Het houdt in dat we bestrijdingsmiddelen gebruiken die niet zomaar alle insecten dood maken, maar alleen die schadelijk zijn voor ons fruit." Achter in de boomgaard loopt een vrij forse Pool te zeulen met een door Harmen van der Werf 'S-GRAVENPOLDER - Landbouwers moeten beter gebruik maken van de passeerstroken op de provincia le weg langs 's-Gravenpolder. De proef met passeerstroken die half juli is begonnen, staat of valt daar mee, volgens voorzitter Adri Wal- hout van de dorpsraad 's-Graven polder. Walhout is nog steeds enthousiast over het initiatief Na jaren discus sie is het dorp 's-Gravenpolder ein delijk verlost van doorgaand land- bouwverkeer. De provinciale weg is opengesteld voor trekkers. Er keukentrapje. Hij is te klein om bij de toppen van de bomen te kun nen. In groepjes van vijftien lopen de fruitplukkers, gehuld in grauwe regenkleding, van de ene plukplek naar de andere. De peren worden met de hand uit de bomen ge- 'Het moet in elk geval niet te warm zijn, het is best intensief werk' haald en gaan dan in een zoge noemde plukzak, die meer weg heeft van een ijzeren bak. Vervol gens worden ze verzameld in een grote houten kist op wieltjes. Het is heerlijk rustig tussen de bo men en het ruikt er lekker fris. Het is ongetwijfeld prettiger wer ken in een boomgaard dan in een zijn speciale passeerstroken gelegd, zodat trekkerbestuurders even van de hoofdweg afkunnen om auto's te laten passeren. Walhout heeft zelf ervaren en van bewoners ge hoord dat de meeste boeren goed meewerken, maar het gaat nog te vaak niet goed. „Ik heb zelf wel eens een trekker tot in Kattendijke gevolgd, omdat de bestuurder het vertikte van de passeerstroken gebruik te maken. Een hele sliert auto's kon niet voor bij. Ik heb de bestuurder aange sproken, want als veel chauffeurs zo blijven rijden, kan het experi- fabriek. De Polen beginnen hun werkdag om half acht 's ochtends. Dan kunnen ze om tien uur een kwartiertje bijkomen met een kop koffie, 's Middags is er een uur lunchpauze en om vijf uur hou den ze het weer voor gezien. Niet veel anders dan de werkdag van de gemiddelde Nederlander. Er wordt stevig doorgewerkt. Een vrouw heeft een rode lap stof bij wijze van zweetband rond haar hoofd geknoopt. Volgens Theo Vo gelaar plukken ze ieder honderd vijftig kilo peren per uur. Dat is dus rond de twaalfhonderd kilo op een dag. Logisch dat je dan gaat zweten. De vrouw lacht vriende lijk en zegt iets in het Pools. Vast iets over peren. Terwijl het wat harder gaat regenen, plukt de vrouw verder. Nog maar drie week jes. ment niet slagen. 'Wil je dan weer liever kruipend door 's-Gravenpol- der?', vroeg ik hem. Hij beloofde beterschap." Over een jaar is de officiële evalua tie gepland van het experiment bij 's-Gravenpolder en dezelfde proef bij Poortvliet. Walhout vindt dit te laat. „We moeten er eerder naar kijken om bij te sturen, om land bouwers op het hart te drukken dat ze de passeerstroken goed moe ten gebruiken." Het is dankzij de proef aanzienlijk rustiger geworden in 's-Gravenpol- der, stelt hij. ZAAMSLAG - Bewoners van de Axelsestraat in Zaamslag willen dat de verkeersdrempels in hun straat zo snel mogelijk worden te ruggelegd. Automobilisten rijden nu veel te hard door de straat, zeg gen ze. „Volgens een inwoner wordt er wel 120 gereden", schrijft raadslid Cees Freekè (LCF) in vra gen aan B en W. De drempels in de Axelsestraat zijn destijds tijde lijk weggehaald om het bouwver- keer van en naar de Molenhof niet te zeer te belemmeren. „Het be grip 'tijdelijk' is een leeg begrip aan het worden." VLISSINGEN - Nu ook het voormali ge winkelpand van Dick Altena is verkocht, lijkt de Scheldestraat in Vlissingen definitief zijn come back te beleven. Het kolossale hoekpand is gekocht door een 'par ticuliere beleggingsmaatschappij en ontwikkelaar'. Wie, dat wil ma kelaarskantoor Aerssens 8c Pateer niet melden. De nieuwe eigenaar wil de benedenruimte opsplitsen in twee winkeltjes. Op de boven verdieping blijven appartementen. De investeerder start de verbou wing 'ergens volgend jaar'. KORTGENE - Verschillende partijen, waaronder vanuit de verslavings zorg, hebben bij de gemeente Noord-Beveland hun interesse ken baar gemaakt voor voormalig inter naat De Vliethoeve in Kortgene. Dat zegt een gemeentewoordvoer ster. Het gebouw komt vrij, nu stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) alle behandelplaatsen heeft opgeheven. De gemeente wil dat de geïnteresseerden eerst een voor stel indienen voor het gebruik van De Vliethoeve. 'S-HEERENHOEK - De Boerenbond aan de Werrilaan in 's-Heeren hoek viert zaterdag tussen 9.00 en 16.00 uur de Dag van het Platte land. Vooral voor kinderen is er veel te doen. Ze kunnen boerderijdieren aaien en voeren, in landbouwma chines klimmen en zich laten schminken als hun favoriete dier. Er is ook een skelterrace. Bezoekers kunnen een rondje ma ken in een paardenkar en proeven van een breed assortiment streek producten. KAPELLE - Kapelle roept alle onder nemers op melding te maken van natte koeltorens in hun bedrijf. Aanleiding is de legionellabesmet- ting vorig jaar in Amsterdam. Hier bij werden dertig mensen ziek en zijn drie mensen overleden. Oor zaak was een slecht onderhouden natte koeltoren. Een koeltoren zorgt voor afkoeling van een gebouw of een industrieel proces. Ze zijn vooral bij zorginstel lingen en grote kantoren te vin den, maar ook op bedrijventerrei nen. Poolse werknemers plukken peren in Krabbendijke. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59