Zeeland Tegenzet in debat kernenergie Creëren van werk gaat samen met hergebruik in kringloopwinkel 'Een vlucht uit ons eigen land' Kapitein beboet om risicolading Uitbreiding museum Ramp gaat van start PvdA-raadslid stelt vragen over problemen bij Franse centrales. Vruchteloze actie voor behoud buitendijks fietspad Mosselkwekers nemen Duits bedrijf over om risico te spreiden. w PZC Woensdag 3 september 2008 125 door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Borsels PvdA-ge- meenteraadslid John Huige heeft gisteren een tegenzet gedaan in de door CDA'er Pieter van Geel weer aangezwengelde discussie over de toepassing van kernenergie in Ne derland. Huige heeft schriftelijk bij burge meester Jaap Gelok om aandacht gevraagd voor vrij recente inciden ten bij twee oudere kerncentrales in Frankrijk. De problemen deden zich voor bij kerncentrales in Romans (Dröme) en Tricastin (Vaucluse). In Tricas- tin raakten vijftien werknemers be smet met een gas dat radioactief materiaal bevatte. In Romans is nu cleaire vloeistof buiten de centrale in een riviertje terechtgekomen. In woners kregen de instructie het ri vierwater niet te gebruiken, niet te vissen of zwemmen. PvdA'er Huige noemt het in zijn vragen 'verontrustend' dat bij één van de incidenten sprake was van aanwijsbaar menselijke fouten. Tussen verschillende ploegen be stond een gebrek aan coördinatie. Huige wil van burgemeester Gelok weten of hij op de hoogte is ge steld van de problemen in Frank rijk. Of er contact over is geweest met de kerncentrale-exploitant in Bors- sele. Tot slot vraagt Huige: 'Kan de bur gemeester verklaren dat de kans ui termate verwaasloosbaar is dat zul ke incidenten zich in Borssele voordoen?' De problemen in Frankrijk deden zich in juli voor. Huige vestigt er nu pas de aan dacht op, kort nadat CDA-voor- man Van Geel pleitte voor een dis cussie over kernenergie. Gisteravond was Huige niet bereik- Incidenten in oude Franse kerncentrales roepen vragen op in de Borselse politiek baar. Het is volgens PvdA'er Arno Witkam - ook raadslid - 'toeval' dat Huige gisteren zijn vragen heeft gesteld. „Hij heeft erover gele zen in Frankrijk." Witkam neemt zelf overigens een genuanceerd standpunt in over kernenergie. Hij zegt: „Ik wil de discussie over een tweede kerncentrale bij Bors sele best aangaan. Zonne- en win denergie genieten mijn voorkeur, maar ik vraag me af of we het red den met gas, olie, kolen en alterna tieve energie." Witkam, die negen jaar bij de kern centrale werkte, heeft vertrouwen in de veiligheid van 'Borssele'. De Borselse fractievoorzitters Kees Weststate (SGPCU), Berry Kooi ker (Lokale Partij Borsele) en Peter van den Dries (CDA) twijfelen daar evenmin aan. Van den Dries kan zich goed voor stellen dat CDA-fractievoorzitter Van Geel in deze onzekere energie- tijd de discussie weer aanzwengelt en steun krijgt. „Alleen met berich ten zoals over die Franse kerncen trales kan de publieke opinie zo kantelen", aldus Peter van den Dries. TERNEUZEN - De 1500 protesthandtekeningen van het buurtcomité Scheldedijk voor behoud van het buitendijkse fiets- en wandelpad van Kruispolderhaven tot voorbij Baalhoek leiden niet tot aanpassingen van de plannen. Gezwore ne Karei Martinet (m) van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen liet dat gisteren bij het in ontvangst nemen van de handtekeningen weten. „Maar we wegen dit protest zeker mee in de toe komstige discussie die we voeren over recreatie op de zeedijk", aldus de waterschapsbestuurder. foto Peter Nicolai VLISSINGEN - De waterpolitie van de KLPD heeft zaterdag een boete van 2250 euro uitgedeeld aan de 53-jarige kapitein van een Noorse tanker, die op de rede van Vlissin- gen voer. Hij had bij het Schelde Coördinatiecentrum niet gemeld dat hij gevaarlijke stoffen vervoer de. Het schip, onderweg van Ant werpen naar het Noorse Elmes- vaagen, was weliswaar leeg van nafta, maar niet gasvrij, ontdekten agenten toen die ter controle aan boord gingen. Gevaarlijke ladingen moeten altijd minstens twee uur voor het overschrijden van de grens tussen Nederland en België worden gemeld. TERNEUZEN - Het arbeidsreïntegra- tiebedijf Dethon en Het Goed gaan in Terneuzen samen een kringloopwinkel opzetten. De win kel levert naar verwachting tussen de 15 en 20 arbeidsplaatsen op. Het Goed is een landelijke keten van kringloopwinkels en heeft ver spreid door heel Nederland inmid dels al zeventien vestigingen. Dat gebeurt in samenspraak met ge meenten, sociale werkvoorzienin gen en andere partners. De basis voor de kringloopwinkels van Het Goed werd gelegd in de jaren ne gentig. Enerzijds was, er behoefte aan werkervaringsplaatsen voor kansarmen op de arbeidsmarkt, an derzijds was er de groeiende afval berg. Hergebruiken van goederen was een oplossing, maar dit was ar beidsintensief werk. De initiatief nemers van Het Goed zagen een oplossing door hergebruik en het scheppen van werkgelegenheid voor kansarmen aan elkaar te kno pen. „Om een kringloopwinkel te beginnen is materiaal nodig. Nog bruikbare spullen moeten worden ingezameld", zegt wethouder Co van Schaik. Volgens hem is de be langstelling Voor kringloopwinkels vooral de laatste tijd toegenomen. „Ook mensen die best nieuwe spullen kunnen betalen gaan er naar binnen", weet hij. Met de kringloopwinkel wil Dethon extra werkgelegenheid scheppen en met 15 tot 20 extra arbeidsplaatsen gaat dat lukken. „Er zijn mensen nodig voor het ophalen van de spullen, het opknappen, in de winkel stal len, het openhouden van de win kel, voeren van de administratie en de spullen weer afvoeren. Want alles wat niet verkocht wordt gaat na zes weken alsnog bij het afval." door Esme Soesman BRUINISSE - Mosselkwekers Rinus en Marinus Padmos (BRU8, BRU36 en BRU40) en Kees Ver spoor (BRU48) hebben - in samen werking met hun Duitse collega Adrie Leuschel (WYK3) - het be drijf WYK8 Muschelfischereibet- rieb GmbH in Dagebüll overgeno men. „Een vlucht uit ons eigen land", omschrijft Marinus Padmos de uitbreiding van bedrijvigheid op Duitse bodem. Het is voor het eerst dat de neven Padmos op buitenlands avontuur gaan. Verspoor is al langer in Ier land en Engeland actief De toe komst van de mosselkwekers staat op losse schroeven. Padmos windt dan ook geen doekjes om zijn be weegredenen met partners een Duits bedrijf te kopen. „Risico spreiding. We zitten al zeker een half jaar in spanning en hebben er niet veel vertrouwen meer in dat het goed komt." In Duitsland wordt minder hyste risch met dezelfde Europese regel geving omgegaan, merkt de kwe ker op. „Wij zijn daar als buitenlan ders met open armen ontvangen. Het bedrijf lag al een tijdje plat. Ze zijn daar blij dat er nieuw leven in wordt geblazen." Jammer vindt de Bruenaar het wel. „Ik zit er ook niet op te wachten verder weg te gaan. We blijven hopen het in Ne derland voor elkaar te krijgen. We willen nu geen mooie woorden meer horen, maar daden zien." OUWERKERK - Dijkgraaf Wim Gos- selaar van waterschap Zeeuwse Ei landen geeft donderdag 11 septem ber het startsein voor de uitbrei ding van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. „Elf september? Nine-eleven? Nee, daar hebben we helemaal niet naar gekeken. Er is ook geen enke le overeenkomst. Die datum kwam ons toevallig goed uit," zegt Ria Geluk, projectleider van de museumuitbreiding. De genodigden (overheden en sponsors) worden die middag ont vangen door museumvoorzitter Hans Simons. Vervolgens worden de plannen gepresenteerd en is er een rondleiding. Geluk is nog be zig met de financiering. Van de be nodigde drie miljoen euro ontbre ken volgens haar nog 'enkele ton nen'. Het Rampmuseum, dat nu in één caisson is gehuisvest, wordt uitgebreid met de overige drie - aan de Weg van de Buitenlandse Pers gelegen - caissons. In caisson twee komt een multimediale pre sentatie, in nummer drie een ge schenkwoning en machines en in het vierde komt een expositie over toekomstig waterbeheer. De bouwvorderingen zijn te vol gen op tekeningen en een maquet te in de bouwkeet naast de hoofd ingang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27