Meningen Ziekenhuizen bezuren taaie fouten Palin achtervolgd door 'troopergate' Running mate van McCain verwikkeld in dubieuze familiezaak. Boekhoudfouten bezorgen ziekenhuizen 'desastreuze' jaren. PZC Woensdag 3 september 2008 1 3 ANCHORAGE - Nog maar koud geko zen als running mate van de Repu blikeinse presidentskandidaat John McCain, moet gouverneur van Alaska Sarah Palin zich al ver dedigen in het eerste schandaal rond haar persoon, dat de naam 'troopergate' heeft gekregen. De relatief onbekende kandidaat voor het vice-presidentschap van de VS wordt ervan beschuldigd be trokken te zijn geweest bij het ont slag van commissaris van politie Walt Monegan, kennelijk omdat hij had geweigerd zich te laten be trekken bij Palins familiebeslom meringen. Monegan weigerde poli tieagent (trooper) Mike Wooten te ontslaan die juist een scheiding van Palins zus achter de rug had. De beschuldiger is Andrew Halcro, blogger en directeur van een auto verhuurbedrijf, die in 2006 de gou verneursverkiezingen van Palin verloor. Monegan beweert dat hij nooit van Palin zelf de opdracht kreeg om Wooten te ontslaan, maar dat hij zich daartoe gedwon gen voelde door medewerkers uit Palins staf. Wooten was getrouwd met de zus van Palin. Hij heeft sinds 2001 ver scheidene malen reprimandes ge kregen voor het overtreden van verschillende wetten en het politie- Tot presidentsverkiezingen zal ieder detail in deze zaak worden uitvergroot beleid en heeft zelfs eens een stroomstootwapen op zijn stief zoontje Payton gebruikt, het neef je van Palin. Ondertussen is een onderzoek naar de zaak ingesteld. Palin zelf heeft de beschuldigingen altijd ont kend en zegt het naar haar gestart- te onderzoek te verwelkomen. „Hou me maar verantwoordelijk", zei ze strijdlustig. De grote vraag is of Monegan in derdaad onder druk wer gezet om Wooten te ontslaan en of Palin hierbij misbruik maakte van haar machtspositie. Hoewel Monegan beweert nooit direct een opdracht van haar te hebben gekregen, is de kwestie rond Wooten volgens hem diverse keren aan de orde ge steld door Palin, haar man Todd en stafmedewerkers. Een maand na het ontslag maakte Palin be kend dat er inderdaad tientallen keren door haar medewerkers naar het bureau van Monegan is gebeld, om na te gaan hoe de situa tie rond Wooten verliep. De gou verneur van Alaska ontkende zelf toestemming tot de telefoontjes te hebben gegeven. Nu Palin is gekozen als McCains running mate kan ze er zeker van zijn dat de zaak tot de presidents verkiezingen op 4 november uit voerig behandeld zal worden en dat ieder detail wordt uitvergroot. door Claudia Sondervan GOES - 'Een desastreus jaar' heet 2007 in het jaarverslag van de Oos- terscheldeziekenhuizen. „3,8 mil joen euro negatief over 2007 en een nagekomen tekort over 2006 van 1,95 miljoen euro brengt de continuïteit van Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in gevaar." Nog zo'n jaar en het is afgelopen, impliceert het stuk. Bij Ziekenhuis Walcheren heet het jaar 'bijzon der' omdat het ziekenhuis na jaren van kleine winsten 2,1 miljoen ver lies neemt. Beide huizen nemen in 2007 1,3 miljoen euro verlies extra om hun huishouding beter te laten draaien. De ziekenhuizen hebben zich al te lang te rijk gewaand, beaamt direc teur Hans Simons. Vooral in Goes. In de periode 2001 tot en met 2005 zijn daar allerlei zaken 'funda menteel fout' gewaardeerd, inge boekt en in jaarverslagen verre kend, variërend van de waarde van verloftegoeden tot restanten van het opdelen van het Streekla- boratorium over de drie Zeeuwse ziekenhuizen in 2005. In totaal een rekenfout van twee miljoen euro die tot nu heeft kunnen rond spoken. „Ontstaan toen ik er nog niet was", merkt de directeur op. Si mons trad aan in 2005, maar wil niet terugkijken naar eerdere be stuurders. Ook niet naar voorgaan de accountants en de raden van toezicht, waarin toch mensen zit ten met financiële kennis. Ook bij fiisiepartner Ziekenhuis Walche ren, die al geruime tijd meekijkt naar de financiën van Goes. De twee ziekenhuizen mogen officieel nog gescheiden huishoudens voe ren, ze rekenen nadrukkelijk uit één beurs. Simons trof destijds de Ooster- scheldeziekenhuizen aan met een dreigend tekort van 3,4 miljoen eu ro en veel problemen die, ook na het Herstelplan uit 2006, nog steeds blijken te spelen. De ver mindering van 55 personeelsplaat sen uit dat Herstelplan blijkt nu toch niet gehaald, andere plannen zijn maar deels uitgevoerd, bekent het jaarverslag 2007. 'Dat het tot dit tekort zou leiden had niemand verwacht', staat daar. Vorig jaar pleegden beide Midden- en Noord-Zeeuwse ziekenhuizen grote investeringen in gezamenlij ke beheersvoorzieningen: een nieuw automatiseringssysteem en een stichting waarin personeelsza ken, financiële controle en onder steunende diensten als de laborato ria zijn ondergebracht. Eind 2007 'Duurbetaalde interimmers' niet oorzaak maar ontdekkers van problemen werden twee interimmanagers aan gesteld om die moeizaam lopende processen de goede kant op te stu ren; een hoofd bedrijfsbureau en een hoofd financiën. Ómdat goede mensen niet naar Zeeland willen komen voor het salaris dat de zie kenhuizen mogen betalen, zegt Simons. „Die vacatures blijken in Zeeland zeer moeilijk te vervullen onder de condities van de cao." De komst van de 'duurbetaalde in terimmers met dikke auto's' zoals personeel klaagde, is niet een oor zaken van de geldtekorten. Zij zijn juist de ontdekkers ervan, stelt Simons. „Zij attendeerden ons in januari 2008 dat er een aantal for se problemen speelden." De ontdekkingen haalden de be groting voor 2008 volledig onder uit. Het dreigde uit te lopen op een tekort van vijf miljoen euro, en het vermoeden was dat er nog voor wel zeven miljoen fout zat in vorige jaarrekeningen. „Dat was een reële schatting," zegt Simons. Na stevig schrap- en poetswerk be staat er volgens hem een echte kans dat 2008 zonder verliezen wordt afgesloten. Zonder aan de patiëntenzorg te raken, bezweert hij. Een al geplande Operatie Excel lence, die door efficiënter werken de ziekenhuizen jaarlijks vijf mil joen goedkoper moet maken, is een jaar naar voren getrokken en wordt nu uitgevoerd op ortho pedie/chirurgie in Vlissingen en in terne geneeskunde en de dagbe handeling oncologie in Goes. De tien managers die de afgelopen drie jaar zijn geschrapt zullen de patiënten niet missen, denkt Sim ons. Te dure zorg verbannen vindt hij uit den boze: „Alle basale zorg moet de Zeeuw hier kunnen krij gen. We zeggen niet; een staarope ratie levert niks op, ga maar naar een ander." Walcheren heeft te veel personeel in verhouding tot de patiëntaantal len, Goes spendeert te veel in ma teriële zin. Met de oekaze van afge lopen lente dat elk dubbeltje drie keer omgedraaid dient te worden wordt het kostenbewustzijn stevi ger en door de personeelsstop en de herverdeling van verpleegafde- lingen - als de fttsie door mag gaan - lost het formatieprobleem zich zelf op. Hoe dan ook, per 2009 wil len banken en zorgverzekeraars het gezamenlijk eigen vermogen van vier ton aangevuld zien en daar is winst voor nodig. Hoe het moet als de NMa de fusie eind dit jaar weer weigert, daar wil Simons nog niet over praten. Oe jaarverslagen zijn te vinden op www.jnarverslagenzorg.nl onder 'ar chief jaardocumenten'. DIRECTE AANKOOP VAN UW HUIS JC VASTGOED PERSOONi.f5K i 'Zorgeloos en zeker uw huis verkopen «OFESSIOVEEL ÜGtl JC VOSt0OeÖ Geen slapeloze nachten meer als JC Vastgoed uw huis koopt Staat uw huis al lang te koop? Maakt u zich zorgen over de dubbele lasten? Wilt u het risico van twee keer verhuizen voorkomen? Wilt u over stappen naar een huurhuis? Of wilt u gewoon snel financiële zekerheid? JC Vastgoed koopt uw huis direct aan. Voor een faire prijs. Minder kosten en minder zorgen Directe aankoop is daarom een slimme manier om uw huis toch snel te verkopen. U bepaalt zelf de datum van oplevering. U betaalt geen verkoopkosten en ook de hele juridische en administratieve afwikkeling wordt door JC Vastgoed prima geregeld. Dat scheelt u een hoop zorgen. Uw voordeel? Direct zekerheid Geen verkoopkosten U bepaalt zelf wanneer u uw huis oplevert Geen dubbele lasten Alle rompslomp wordt u uit handen genomen Hoe werkt directe aankoop? In een vrijblijvend gesprek kunt u aangeven JC Vastgoed Schoolstraat 3a 4354 AJ Vrouwenpolder T 0118 59 10 00 F 0118 59 34 10 E jcvastgoed@jcvastgoed.nl wat uw wensen zijn. Ik bekijk uw huis grondig en als ik geïnteresseerd ben, krijgt u direct een serieus bod. Gaat u hiermee akkoord? Dan heeft u ook meteen financiële zekerheid. Er zijn geen ontbindende voorwaarden en de drie dagen bedenktijd die bij particulieren geldt, is niet van toepassing. Alle kosten (de kosten koper) zijn voor rekening van JC Vastgoed. Ik regel daarna ook de hele juridische en administratieve afwikkeling. Afspraak maken? Klinkt dat aantrekkelijk? Wilt u direct resultaat en financiële zekerheid? Informeer dan eens naar de mogelijkheden. Bel 0118-591000 of mail naar info@jcvastgoed.nl www.jcvastgoed.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13