Toerisme Emigranten Premiers 'Het volk is veel mondiger geworden. Het pikt het feodalisme niet langer.' Samak Sundaravej Matthijs van den Broek, Thailandkenner infnnrinkir' AMD om sprake van een gigantische patstel ling, die alleen te doorbreken is door een figuur die voor beide kampen onomstre den is. Die mensen zijn schaars." De oppositie kan volgens Knippenberg wel eisen dat er een deels benoemd parle ment en een zakenkabinet moeten ko men, maar wie moet die benoemingen doen? „Beide partijen zullen nooit accep teren dat de ander de lakens uitdeelt. En ook de koning kan dat niet doen, want op zo'n moment verliest hij zijn positie als man die het land bij elkaar houdt en die boven de partijen staat." De rol van de stokoude koning Bhumi- bol (80) in de jonge en kwetsbare Thaise democratie is opvallend, legt Van den Broek uit. Die rol is altijd conflictoplos- send geweest. In het verleden wist de ko ning met zijn grote invloed vechtende partijen tot compromissen te dwingen. Bij de laatste coup van het leger, in 2006, bleek zijn macht echter tanende. „'Waar is de koning?', vroeg toen iedereen zich af Nu verneem je ook niets van hem. De koning is kwetsbaar en over zijn opvol ging is onduidelijkheid." Knippenberg: „Als de koning nu doodgaat, is de chaos compleet. Hij houdt het land bij elkaar. Er is geen geloofwaardige opvolger. Zijn zoon is een rokkenjager met geldproble men, die door de Thai niet vertrouwd wordt." PZC Woensdag 3 september 2008 1 1 De crisis in Thailand kan grote gevolgen heb ben voor het toerisme in dat land; een cru ciale bron van inkomsten. Verschillende Aziatische landen - Zuid-Korea, Singapore - heb ben hun burgers gisteren opgeroepen om af te zien van een vakantie, of - zoals Taiwan en Au stralië - om voorzichtig te zijn tijdens een trip. „Ik denk dat de ontwikkelingen zeker een nade lig effect zullen hebben op het toerisme", zegt Harry Betist, directeur van het Thais Verkeersbu reau in Amsterdam. „Ik doel dan vooral op toeris ten uit landen die in de omgeving van Thailand liggen. Daar komt de onrust uitgebreider in het nieuws dan in het Westen. Als er in België zo'n crisis zou uitbreken, zouden ook minder Neder landers naar dat land op vakantie gaan." Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het reisadvies gisteren aangescherpt. Reizigers die hoofdstad Bangkok bezoeken, moe ten 'extra waakzaam' zijn. Tot nu toe gold het ad vies om 'waakzaam' te zijn. Volgens Betist maakt de Nederlandse toerist zich vooralsnog geen zor gen. „Er komen bij reisorganisaties hooguit inci denteel vragen van bezorgde mensen binnen en ik ken geen verzoeken tot annulering." Volgens Hans van den Born van reisorganisatie 333Travel merken toeristen niets van de onrust in Bangkok. „De protesten die uit de hand zijn gelo pen, zijn in de buurt van de overheidsgebouwen. Daar komen geen toeristen." Jaarlijks bezoeken miljoenen buitenlanders het natuurschoon, de megastad Bangkok en de fraaie eilanden, stranden en duiklocaties. Ook onder sekstoeristen is Thailand populair. „De meeste Nederlanders maken een rondreis en kiezen voor een combinatie van cultuur, natuur en strand", weet Betist. In 2007 passeerden 185.000 Nederlan ders de Thaise grens. Vier jaar geleden waren dat er 140.000. „Alleen uit Duitsland, Frankrijk, Enge land en Zweden komen meer toeristen." Angelique Molendijk (41) volgt het nieuws het land zou morgen helemaal plat gaan, hoor ik uit Thailand op de voet. De familie Molen- net. Ook lees ik net op internet dat iemand die dijk uit Waalwijk wil binnen twee jaar zojuist dwars door Bangkok is gelopen helemaal naar Thailand emigreren, het land dat na vele va- niets gemerkt heeft van de onrust. Dan zal het in kanties hun hart gestolen heeft. Zorgen maakt ze Chiang Mai, 800 kilometer verderop, wel hele- zich vooralsnog niet. maal rustig zijn. Dus ik maak me geen zorgen." Ze probeerde gisteren tevergeefs haar man Hel- Het broeit volgens haar al veel langer in het land. moed te bereiken, die nu op vakantie is in De oplopende spanning is nu tot een uitbarsting Chiang Mai. Het is de bedoeling dat hij vrijdag te- gekomen. „Maar we laten ons niet uit het veld rugkomt, en Angelique gaat dan over drie weken slaan. De rust zal waarschijnlijk snel terugkeren," naar Thailand. In december gaan ze dan samen zegt ze laconiek. nóg eens, met hun drie kinderen. De Thai zijn 'vriendelijke, erg relaxte mensen', „Het is nog even afwachten of dat allemaal door- weet Angelique. Het is die kant van het land die gaat", zegt ze. „Ik heb Helmoed vandaag gepro- de familie Molendijk tot aankomende emigran- beerd te bellen maar nog niet te pakken gekre- ten heeft gemaakt. „Maar het is er ook vies, vuil gen. De situatie is vrij onduidelijk. Ik weet ook en corrupt, het is maar net wat je als buitenlan- niet of Helmoed vrijdag wel terug kan vliegen, der wilt zien." Populistisch, van goede komaf en verdacht van corruptie. De overeenkomsten tussen de huidige premier Samak en zijn voorganger Thaksin zijn groot. w Thaksin Shinawatra (1949) kwam gisteren in het nieuws omdat hij 'zijn' Engelse voetbalclub Manchester City voor 260 miljoen euro heeft verkocht. Thaksin komt uit een schatrijke en zeer in vloedrijke familie en schopte het tot eigenaar van de grootste telecomaanbieder in Thailand. In 1994 werd hij minister van Buitenlandse Za ken, vier jaar later richtte hij zijn eigen partij op: de Thai Rak Thai (Thai houden van Thai). Zijn premierschap (2001 tot 2006) begon voort varend omdat Thaksin de economie van het land weer in de lift wist te krijgen. Maar hij zou zijn positie misbruiken voor zakelijk ge win. Na protesten greep het leger in september 2006 zonder bloedvergieten in. Hij werd afge zet. Tegen Thaksin loopt een arrestatiebevel, wegens corruptie en fraude. Hij is naar Groot-Brittannië gevlucht. Als een Thaise Jamie Oliver stond Samak Sun daravej eerder dit jaar zijn lievelingsgerechten te koken voor de tv-camera's. Het charmeoffen- sief heeft niet geholpen bij de elite, waaruit hij zelf afkomstig is. Die heeft zich gekeerd tegen Samak (1935), premier sinds begin dit jaar. Ze beschuldigen hem van corruptie en te nauwe banden met zijn voorganger Thaksin. Samak kan bogen op een lange carrière in de politiek, hij was onder andere vice-premier in het kabinet van Thaksin. Vorig jaar richtte hij de PPP op, grotendeels een voorzetting van Thaksins Thai Rak Thai. Samak stond ooit bekend als uitgesproken rechtse royalist, vaak onsympathiek. Als pre mier hangt hij nu het populistische beleid van Thaksin aan. De PPP dreigt ontbonden te moe ten worden, wegens fraude bij de verkiezingen in 2007.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11