Zeeuwen beste Grensoverschrijdende samenwerking Echte ondernemers zijn ze nog niet, ze studeren er nog voor. Maar negen leerlingen van het Cal- vijn College in Krabbendijke hebben wel bewezen al over een scherpe handelsgeest en een zakeninstinct te beschikken. Met hun minionderne- ming Sudoku Team LC wonnen ze de titel 'Beste studentenondememing van Nederland'. door Dennis Rijsbergen KRABBENDIJKE - De meeste studen- tenondernemers van het Sudoku Team LC genieten van hun welverdiende vakan tie. Algemeen directeur en vierdejaars stu dent handel aan het Calvijn College, Ton Boers, is nog wel in Zeeland. Hij laat het product zien waarmee 'zijn bedrijf on langs de felbegeerde prijs in de wacht sleepte: een etui met daarin een magneti sche Sudoku-puzzel. Honderden vmbo-, mbo- en hbo-studen- ten in heel Nederland vormen elk jaar mi- niondememingen. Het doel is om aan den lijve te ondervinden hoe het is om een be drijf te runnen. Ze moeten een product aan de man brengen, een ondernemings plan opstellen, aan marketing doen, de media bewerken, de financiën beheren en noem maar op. Stap één, zo zegt Boers, is het vinden van een goed product. "We hadden op een gegeven moment drie pro ducten op het oog. We hebben toen een marktonderzoek gehouden, dat wees uit dat 59 procent zei: 'Doe mij dit product maar'." Met 'dit product' bedoelt hij dus de Sudoku-puzzel. Een etui met een soort speelbord en magneetjes. De Sudoku biedt 105 spellen en is handig voor onderweg en is geschikt als relatiegeschenk of leuk ca deautje. Website De negen studenten (naast Ton Boers ook Pieter van de Paauw, George van Koeve ringen, Aijan Schot, Jeroen Geuze, Rick Maassen, Matthias Knook, Aijen Offer mans en Anton van Damme) gingen aan de slag. Ze kochten puzzels in, maakten een website en brachten het product aan de man. "We hebben bijna zevenhonderd puzzels verkocht", zegt Boers. "Onder meer via onze website en op de open dag van onze school." Climax van het hele ondememersavon- tuur was de marktdag een paar weken ge leden in Utrecht. "Daar waren zo'n 150 teams van het vmbo, mbo en hbo", zegt Boers. Op die marktdag konden de teams zich presenteren met een kraam en zo een gooi doen naar de titel beste studentenon dememing van 2008. De Zeeuwen roken hun kansen. "Want sommige studenten stonden met hun handen in hun zakken achter hun stand. Wij gingen gelijk aan de slag om puzzels te verkopen. En we had den een mooie stand. Bovendien hadden veel teams niet eens een website." Het zijn allemaal zaken waarnaar de jury kijkt. Ook of het ondernemingsplan goed is en of het een haalbare kaart is. Aan het eind van de dag waren in verschil lende categorieën bekers te winnen. "Voor de categorie product werden we voor de derde prijs op het podium geroe pen. Ik dacht: 'Jammer, niet de eerste gen, in het stof hadden doen bijten. "Maar die meneer op het podium zei weer dat we deze beker maar even aan onze leraar moesten geven, want we hadden nog een prijs gewonnen." Tot hun verbazing was het de hoofdprijs: de titel beste studenten ondememing 2008. "We wisten niet wat we hoorden." Leerzaam Voor Boers en zijn kompanen was het let terlijk een leerzame onderneming. "Je leert wat er allemaal komt kijken bij het opzetten en runnen van een eigen onder neming", zegt Boers. Na zijn studie wil de jonge student uit Oud-Vossemeer een eigen zaak beginnen. Sterker nog, hij is al bezig met het opzet ten van zijn eenmanszaak in webdesign en marketing. Druk in de weer is hij om een website te maken, klanten te wei-ven en een administratie op te zetten. Binnenkort hoopt hij naar de Kamer van Koophandel te gaan om zijn zaak officieel van start te laten gaan. Maar ja, ondernemen zit hem nu eenmaal in het bloed. "Mijn vader heeft een eigen bedrijf. Van hem heb ik veel geleerd." Hoewel het kriebelt om als echte onder nemer de markt te veroveren, wacht na de zomervakantie ook de klas met de school banken weer. Nog een jaar hebben de stu dentenondernemers mog te gaan. Heel de school zal in elk geval weten dat ze een be langrijke prijs hebbén gewonnen, want hun medestudenten mogen meegenieten van het prijzengeld. "De 750 euro gebrui ken we namelijk voor een leuk schoolreis je", besluit Boers. Ton Boers laat de Sudoku-puzzel zien Calvijn College de hoofdprijs won. prijs.' Maar de man op het podium zei: 'Geef die beker maar even uit handen want jullie krijgen nog een prijs.' Bleek dat we de tweede prijs in de categorie beste waarmee de ininionderneming van het Foto: Denvon Media stand hadden gewonnen." Weliswaar geen eerste prijs maar de leerlingen van het Cal vijn College waren toch best wel trots dat ze tientallen teams, zelfs van hbo-opleidin- Gedeputeerde Marten Wiersma vertegenwoordigt Zeeland in het grensoverschrijdend partnerschap. De Scheldemondraad heeft on langs in het Abdij complex in Middelburg zijn eerste 'eigen' pro jecten opgestart, binnen het nieuwe Scheldemondfonds. Voor het eerst wordt structureel grensoverschrij dende samenwerking gestimuleerd op eigen kracht, zonder Europese middelen. Tegelijkertijd is er een nieuwe Afsprakenregeling onderte kend. Deze Afsprakenregeling draagt bij aan het ontwikkelen van een slag vaardiger platform waarin grens overschrijdende projecten gemakke lijker kunnen worden opgestart en uitgevoerd door de verschillende partijen. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - De Scheldemondraad is het grensoverschrijdend platform waarin de provincies Oost-Vlaanderen, West- Vlaanderen en Zeeland samenwerken, Zeeland wordt in het grensoverschrijdend partnerschap Grensregio Vlaanderen-Ne- derland vertegenwoordigd door gedepu teerde Marten Wiersma van economie. Het partnerschap bestaat verder uit de Vlaamse provincies Antwerpen (gedepu teerde Ludo Helsen), Limburg (gedepu teerde Mare Vandeput), Oost-Vlaanderen (gedeputeerde Mare De Buck), West- Vlaanderen (gedeputeerde Marleen Tite- ca-Decraene), Vlaams-Brabant (gedepu teerde Monique Swinnen) en de Neder landse provincies Limburg (gedeputeerde Herman Vrehen) en Noord-Brabant (ge deputeerde Annemarie Moons). De Schel demondraad vindt de tijd rijp voor een ei gen financiële stimulans voor gezamenlijke projecten in het grensgebied, los van Eu ropese fondsen. Om deze reden is het Scheldemondfonds door de drie provin cies opgericht. Het Scheldemondfonds staat open voor projecten op initiatief van provincies, ge meenten en andere overheden, met even tueel private partners. Onder andere werd het project 'Drugs in het Verkeer' goedge keurd. Onder het voorbehoud van bijdra gen van andere financiers stelt de Schelde mondraad 41.500 euro ter beschikking. Via een grootschalige campagne èn con troles van Belgische en Nederlandse politie wil men het rijden onder invloed hard aanpakken. Vooral van de coffeeshops in Temeuzen naar Vlaanderen speelt dit pro bleem. Het ontwikkelen van dit fonds wil overigens niet zeggen dat de Euregio geen Europese gelden meer wil binnenhalen voor eigen initiatieven. Dat blijft zij naast het Scheldemondfonds gewoon doen. Een voorbeeld is het project 'Aquacultuur'. De drie provincies ontwikkelen, samen met andere partijen, een aanvraag voor Euro pese ondersteuning van dit project, ter hoogte van zo'n 3 tot 4 miljoen euro. Afsprakenregeling De Scheldemondraad wil onder andere via het Scheldemondfonds provinciebesturen, gemeenten en maatschappelijke partijen nadrukkelijker betrekken bij en aanzetten tot grensoverschrijdende samenwerking. De dienstverlening richting deze partners, via ondersteuning van projecten of afstem ming en overleg, wordt verbeterd. Daar voor werd een nieuwe Afsprakenregeling ondertekend. Veranderingen zijn dat het gemeentelijk overleg wordt gefocust op de directe grensstreek en de agendavorming door het dagelijks bestuur efficiënter wordt ingevuld. De Scheldemondraad zal ook vaker samenkomen. De structuurversterking van de Schelde mondraad, via het Scheldemondfonds en de Afsprakenregeling, mag de aandacht niet afleiden van de inhoudelijke koers van het platform van Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen. Een jaar geleden besprak de Scheldemondraad zijn ambities. Drie uit dagingen zijn geformuleerd: grensover schrijdend klimaatbeleid, afstemming rond verkeer, vervoer en ruimtelijke ontwikke lingen in de grensstreek, en communicatie om grensoverschrijdend samenwerken te stimuleren. Op de vergadering nam de Raad belangrijke stappen in de uitvoering van deze ambities. In het project 'Actie plan Grensoverschrijdend Klimaatbeleid' wordt gewerkt aan de aanzet voor grens overschrijdende klimaatprojecten. Bij voorbeeld projecten rond duurzame ener gie, de 'cradle to cradle' methode of sensi bilisering van burgers en bedrijven. Binnen het geografisch grotere Rijn- Schelde Delta verband werkt de Raad aan een 'Ruimtelijk Mobiliteitsmodel'. Dit zal moeten helpen om de Vlaamse en Zeeuw se infrastructuur beter op elkaar aan te slui ten en duurzaam verkeer en vervoer te sti muleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 119