Loodgieter als kunstenaar ebc£ JACOB BOER GROOTHANDEL VOOR DE BOUW reportage Het stationsgebouw in Antwerpen: werkterrein van de mannen van Van Keulen. Het zijn ware kunstenaars'. Dat zegt Jurgen van Keulen, directeur van ambachtelijk loodgieters-en leidekkersbedrijf Van Keulen bv, over zijn medewerkers. En daar denken er meer zo over. De projecten die de Ossend- rechtse ondernemer binnenhaalt, worden alsmaar indrukwekkender. Momen teel wordt gewerkt aan de restauratie van het Centraal Station in Antwerpen. door Karin Jeremiasse OSSENDRECHT - "Een droomklus", vindt Van Keulen. "Het Centraal Station in Antwerpen is een van de meest geren ommeerde gebouwen in België. Dan is het mooi als je daar als Nederlands bedrijf aan mag werken." Samen met de firma Plat- teau uit het Belgische Deurne maakt Van Keulen bv de loden ornamenten van de grote ronde boog aan de gevel. Letterlijk een loodzwaar karwei: in totaal gaat maar liefst 30.000 kilo van het metaal naar bo- In de bedrijfsruimte aan het Putsmolentje in Ossendrecht hangen foto's van eerdere projecten. Ze tonen onder meer de basi liek van Oudenbosch, het Mauritshuis, m v <r J www.ebc.nl Slot Zeist en veel kerkgebouwen. Van Keulen: "Sinds we aan aansprekende mo numenten hebben gewerkt, krijgen we steeds mooiere klussen. Dat gaat vanzelf. Als je kwaliteit levert, gaat dat in die we reld van mond tot mond." Passie voor het vak, alles vanuit je hart doen. En vooral ook afspraken nakomen. Dat is waar het om draait, aldus de onder nemer die zijn bedrijf kwalitatief tot de beste drie van Nederland rekent. Restau raties aan daken en gevels, maar ook nieuwbouwprojecten en kleinere (particu liere) karweien maken deel uit van de or derportefeuille. Familiebedrijf De liefde voor het ambacht is Van Keulen met de paplepel ingegoten. Zijn over grootvader Arie startte de loodgieterij in 1895. Een zetbank in de werkplaats herin nert nog aan die tijd: nog steeds is hij in gebruik. Vlak daarnaast het huidige 'para depaardje': een computergestuurde machi ne om zink te profileren. In 1997 nam Jurgen de zaak over van zijn vader, die vanwege medische klachten op eens moest stoppen. Een grote stap voor de toen 24-jarige Van Keulen, die als loodgieter bij zijn pa werkte. Het is mede te danken aan de inzet van de medewer- Hoog boven het centrum van Antwerpen leveren de mannen van Van Keulen maatwerk af. Foto: Thom van Amsterdam Hang- en sluitwerk Bevestigingsmateriaal Gereedschap Verrijn Stuartweg 6a 4462 GE Goes Tel. 0113-220510 Fax 0113-232625 info@jacobboer.nl www.jacobboer.nl kers dat het is gelukt het bedrijf succesvol voort te zetten, benadrukt Van Keulen. Het gaat goed in de dakenbranche. "Lood, koper en zink worden weer steeds vaker toegepast. Recent onderzoek heeft uitge wezen dat ze niet belastend zijn voor het milieu zoals tot voorkort werd aangeno men." De ondernemer vaart er wel bij. Werkte hij voorheen zelf nog op en aan het dak, tegenwoordig is hij druk met kwaliteits controles, het onderhouden van contacten met klanten en het binnenhalen van nieu we opdrachten. "In het verleden genoot ik ervan wanneer ik zelf iets moois had ge maakt. Nu kan ik ervan genieten als onder aan een project een bord met de naam Van Keulen bv staat en daarboven door de mannen op hoog niveau wordt gewerkt." Sinds Jurgen Van Keulen aan het roer staat, is een aantal zaken veranderd. Zo is er is een zetterij gekomen en specialiseerde het bedrijf zich verder. Niet alleen in zink- koper-, lood- en leidekkers werken, waarvoor de certificeringen Zinkmeester en Leidekker zijn behaald, maar ook in platte- en hellende daken onderscheidde het bedrijf zich. Werk is er voor Van Keu len nu veel meer buiten de eigen regio. In middels heeft Van Keulen nu ruim veertig werknemers, eens waren er dat drie. Specialisten "We zijn niet zomaar de loodgieter op de hoek", zegt Van Keulen niet zonder trots. Foto: Thom van Amsterdam "Het zijn ware kunstenaars die hier wer ken. Vergeet niet dat niets hetzelfde is, al les is maatwerk. Het duurt zeker vijf tot zes jaar voor je dit vakkundig onder de knie hebt. En ook dan ben je niet uitgeleerd. Maar wie hiervoor kiest gaat een mooie, zekere en trotse toekomst tegemoet." Het zijn welhaast wervende woorden. Niet zo vreemd, want de ondernemer is op zoek naar nieuw personeel. En dat is niet gemakkelijk nu beroepen waarbij met de handen wordt gewerkt aan populariteit hebben verloren. Van Keulen zoekt gemotiveerde mensen. Diploma's en leeftijd interesseren hem niet. Enthousiasme is het belangrijkste. Nieuwe medewerkers lopen in het begin met een vakman mee en verrichten hand en spandiensten. Na verloop van tijd brei den hun werkzaamheden steeds verder uit. Het is prettig werken binnen zijn bedrijf, vertelt de directeur. Dat bleek uit een te- vredenheidonderzoek dat hij door een ex tern bureau onder het personeel liet uit voeren. Collegialiteit, betrokkenheid en liefde voor het vak scoorden bijzonder hoog. Eind dit jaar gaat Van Keulen uitbreiden. Daarvoor heeft hij een pand aan de over kant van de straat gekocht. Daar begint hij een kennis-en opleidingscentrum om nieuw personeel op te leiden en eigen per soneel verder bij te scholen. Ook komt er de zetterij, een atelier en een showroom. Die laatste is voor architecten, restaurateurs, aannemers en andere poten tiële opdrachtgevers. Maar geïnteresseer den in Van Keulens werk hoeven niet op de showroom te wachten. Wie tijdens een wandeling door het centrum van Bergen op Zoom geregeld naar boven kijkt, krijgt al een alleraardigste impressie. In het centrum van Bergen op Zoom werkte Van Keulen onder meer aan de da ken van de tassenwinkel, het oude post kantoor, de Ierse pub, de kiosk en de wo ningen aan de Parade. Voor meer info kijk op: www.vankeulen-loodgieters.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117