EU1 BOOST geeft regionale economie impuls BOOST column Treasury: de optimale balans tussen zekerheid en flexibiliteit Rabobank De BOOST-commissie 2008: staand vlnr: Eric van Damine, Michel de Ruysscher, Raphael Verbrugge, Ernst Slabbekoorn en Jeroen Verstraeten; zittend vlnr: Koen Verhagen, Panl Bonman en Annemarie de Deckere. (Frank Abbeel en Jan Wil lem Bartz ontbreken op de foto). Foto: duofoto Wegens succes geprolongeerd! Junior Kamer Zeeuws-Vlaan- deren loopt zich warm voor de twee de editie van BOOST. Deze mega- BtB-netwerkorganisatie wordt op vrijdag 21 november wederom ge houden op het fraaie golfcomplex De Brugse Vaart te Oostburg. BOOST is puur bedoeld ter stimulering van het ondernemende klimaat in Zeeuws- Vlaanderen. Het thema in 2008 is 'meerdere ballen de lucht inhouden'. door Henk van de Voorde OOSTBURG - "Er komt veel kijken bij ondernemerschap en binnenhalen van klanten: administratief, commercieel, or ganisatorisch, netwerken. Er komt veel te recht op het bordje van de ondernemer. Dat zal op de avond van de BOOST ook weer blijken. Een ondernemer moet con tinu bovenop de markt zitten en kansen benutten. Die bal op de stip moet erin! Tegelijkertijd moet een ondernemer meerdere ballen in de lucht kunnen hou den. Hij moet tenslotte in kunnen spelen op meerdere kansen die zich aandienen", aldus Paul Bouman (38), voorzitter van de BOOST-commissie 2008. Hij kan het weten. Paul startte zelf ruim een jaar gele den zijn bedrijf Affetto Plus. Dit bedrijf legt zich toe op rendementbevorderende activiteiten. ,,lk ondersteun bedrijven op het gebied van sales en marketing. Wij ad viseren en coachen bedrijven, winkels, su permarkten. Zo zijn we zeer actief in de shops van benzinestations. Hoe kan de winkel geoptimaliseerd worden? Hoe kan de consument verleid worden om aan de schappen zoveel mogelijk te kopen? Wij vinden dat er te weinig aandacht is voor klanten. Daar willen we op inspelen. Mijn kantoor is boven het Shell benzinestation in Oosterhout. Ik zit dus letterlijk boven op de markt", legt Bouman uit. Hij kan zich uiteraard goed verplaatsten in 'de startende ondernemer'. Uit een tiental kandidaten, startende en/of bestaande on dernemen met vernieuwende ideeën, blij ven uiteindelijk drie genomineerden over Paul Bouman, BOOST -voorzitter 2008: ,,Die bal op de stip moet erin." die op het BOOST-event zullen strijden om een investeringspremie ter waarde van 50.000 euro. Er is voor driejaar een com mitment tussen de Rabobank en de Junior Kamer, met de intentie van beide partijen om ook daarna door te gaan. De winnaar van de BOOST-investeringspremie ont vangt een achtergestelde lening met een gematigd aflossingsklimaat. Het is een soort eigen vermogen en een mogelijke basis voor verdere kredietverlening, om de innovatieve plannen van de (startende) on dernemer te ondersteunen. De BOOST kandidaten worden beoordeeld op de le vensvatbaarheid van hun bedrijven. Als de onderneming eenmaal goed draait kan de terugbetaalde lening worden aangewend voor nieuwe initiatieven van de Junior Kamer. De stichting BOOST beheert de belangen en fungeert verder slechts vanuit de luwte. Jean-Pierre van Wesemael (26) won vorig jaar de eerste BOOST-Trofee. Hij kreeg de meeste stemmen van de uit 450 ondernemende mensen bestaande zaal, na presentatie van zijn BV in oprich ting Saeftinghe Zilt. Gewoon doen Learning By Doing is en blijft het wereld wijde credo van Junior Kamer Interna tional. Zo worden er op de naderende BOOST verdere nuances aangebracht. Dit jaar in het middagprogramma geen inter actieve mindmapping in kleine groepjes, maar een heuse Lagerhuis setting onder centraal voorzitterschap van bedrijfsverlos- kundige Guido Thys. „Vorig jaar was de vuurdoop en nu zijn we bezig om de BOOST verder te professionaliseren. Als ondernemer moetje in het dagelijks leven ook voortdurend zaken bijsturen. Het stemmen via sms-jes maakt plaats voor professionele Euro vote stemkastjes. Met een druk op de knop kiest men niet alleen de genomineerde, maar wordt ook veel meer duidelijk over de achtergronden van de kiezers. Wat is het stemgedrag van mannen en vrouwen, van ondernemers en mensen in een loondienstsituatie?" aldus Paul Bouman. Informatieavond Het groots opgezette BtB evenement wordt op donderdag 30 oktober voorafge gaan door een informatieavond voor spon soren en genomineerden. Een team met veel knowhow beoordeelt momenteel de businessplannen van een tiental kandidaten op levensvatbaarheid. „Na screening van de ondernemingsplannen worden er een vijftal (startende) ondernemers voor een gesprek uitgenodigd, waarna er uiteinde lijk drie kandidaten overblijven. De selec tie vindt plaats door leden van de Junior Kamer met veel kennis en ervaring op ju ridisch, financieel en commercieel vlak. Alle disciplines zijn in de JK kennisbank vertegenwoordigd", zegt Bredanaar van origine Paul Bouman die gehuwd is met de Hulsterse Inès. Ze zijn de trotse ouders van Sybe (6) enjort (4). Hoofdsponsoren van BOOST 08 zijn: Rabobank, Tempo Team, Notariskantoor Verhaegen Verhaegen, Scot Advocaten, Schipper/OAZ Accountants, Smit Sport- prijzen, Multraship, Technotron en 'de Ondernemer'. De Junior Kamer is nog op zoek naar nieuwe (hoofd) sponsoren. Nadere info ivm sponsoring en kaarten: www.jkboost.nl Marco Goovers Manager Grootbedrijf Rabobank Oosterschelde Waarschijnlijk voelt u als ondernemer zelf het effect van een oplopende ren te in uw portemonnee. Ondernemingen die internationaal zaken doen, heb ben daarnaast ook nog eens te maken met valutarisico's. Dit gaat zelfs zo ver dat een verandering van een belangrijke wisselkoers of rentevoet een waar deverandering van de onderneming tot gevolg kan hebben. Het is dus van groot belang om na te denken over de positie die u inneemt, het maximale risico dat u met uw onderneming kunt of wilt lopen en hoe u deze risico's wilt afdekken. Met het inzetten van treasuryproducten is het mogelijk rente- en valutarisico's te managen. Treasury is bij uitstek een kwestie van continuïteit creëren en waarborgen. Dus niet alleen bij een lage rentestand of een gunstige wissel koers. Maar wat is treasury nu eigenlijk precies en welke financiële producten heeft treasury in de schappen om uw risico's te managen? Treasury is het beheersbaar maken van zowel rente- als ook valutarisico's voor ondernemers. De specialist financiële logistiek van uw bank is daarbij uw sparringpartner. Hij of zij heeft een algemeen beeld van u als ondernemer en van uw bedrijfvan de strategie, de toekomstvisie en de bijbehorende plan nen, kortom het verleden, heden en toekomst van uw bedrijf. Vanuit dit bre de kader wordt dan verder naar rente- en valutarisico's gekeken. Belangrijk is wat de maximale risico's zijn die u en uw bedrijf kunnen en willen lopen. Daarnaast speelt uw visie op de rente- of valutaontwikkelingen een belangrij ke rol bij de uiteindelijke oplossingsrichting. Uiteindelijk wordt er een maat werkoplossing geboden. Actief rentemanagement Treasury stelt u in staat om de financiële risico's te beheersen, zodat u zich kunt richten op de kernactiviteiten van uw onderneming. Steeds vaker kiezen ondernemers daarom voor een actief rentemanagement om de kosten van vreemd vermogen te optimaliseren en de waarde van het vreemd vermogen minder gevoelig te maken voor renteveranderingen. Bijna elke ondernemer heeft een bepaalde mate van renterisico in de boeken. Denk maar aan de rentevastperiode die op enig moment afloopt. Wat betekent het voor het be drijf als bij afloop de rente 1 of 2% hoger staat dan nu? Maar ook de vaste kern in de rekening-courant levert een renterisico op. Voor een ondernemer ontstaat ook een renterisico op het moment dat hij investeringsplannen heeft, waardoor hij op termijn naar de bank zal gaan voor een financiering. Reeds nu, dus ruim voor de daadwerkelijke investering en financiering kan het ren terisico worden afgedekt. De bank kan u assisteren bij het maken van een zorgvuldige afweging bij de invulling van de financieringsportefeuille. Als het goed is, streeft zij daarbij naar een optimale balans tussen zekerheid en flexi biliteit, want die twee gaan uitstekend samen! Beheersen valutarisico's Als gevolg van de groei van het aantal ondernemingen dat internationaal za ken doet, is het aantal bedrijven dat geconfronteerd wordt met fluctuerende wisselkoersen toegenomen. Voor deze bedrijven is het belangrijk een wel overwogen beleid te voeren ten aanzien van de hieraan verbonden valutarisi co's. Hevige wisselkoersveranderingen hebben immers direct invloed op de waarde van de bezittingen en schulden en op de toekomstige betalingen en ontvangsten. Het valutarisico ontstaat op het moment dat een ondernemer goederen koopt of verkoopt en een prijsafspraak maakt in vreemde valuta. De uiteindelijke betaling of ontvangst van de vreemde valuta vindt veelal op een later moment plaats. Voor elk risico bestaat een maatwerkoplossing, vol ledig afgestemd op de situatie en wensen van de ondernemer. Sparring partner voor al uw financiële risico's Wilt u meer weten over het managen van rente- en valutarisico's? De Rabo bank beschikt over gecertificeerde specialisten die u persoonlijk adviseren en begeleiden. Belt u gerust met één van mijn collega's. Meer informatie vindt u ook op www.rabotreasuryweb.nl. De Rabobank verzorgt periodiek een rubriek in de Ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116