1 O Woensdag 3 september 2008 PZC Stad versus platte ti Aanhangers van de Thaise regering vechten met betogers die al weken proberen premier Samak weg te krijgen. Bij de rellen in Bangkok viel een dode, 43 mensen raakten gewond. foto Barbara Walton/EPA In de Thaise hoofdstad Bangkok is de noodtoestand afgekondigd. Premier Samak wil zo een einde maken aan de al weken durende massale opstand tegen hem. Het leger laat hem echter in de steek. Vakbonden steunen de acties van het Volksfront voor Democratie (PAD) en willen stakingen. Samak heeft nog wel steun van de boeren. door Joep Trommelen en Niek Opten Overheidsinstanties in Bang kok krijgen vandaag geen water of stroom. 80 procent van het openbaar vervoer rijdt niet in de hoofdstad. Bij de over- heidsspaarbank zullen alle 7.500 mede werkers wegblijven. Het zijn de recent ste protestacties van 43 vakbonden in een poging de regering van premier Sa mak tot aftreden te dwingen. Als er binnen drie, vier dagen geen op lossing komt, voorziet dr. Luuk Knip penberg, Thailand-specialist aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen, 'volstrek te chaos'. „Er zijn hordes aanhangers van premier Samak vanaf het platteland op weg naar Bangkok om hem te steu nen. Als ook de demonstranten die Sa mak weg willen hebben hun poot stijf houden, zal er tóch ingegrepen wor den." Vechtpartijen tussen aanhangers van beide kampen, waarbij 43 gewon den en een dode vielen, leidden giste ren tot de noodtoestand. Knippenberg breekt zich momenteel het hoofd over wat er in Thailand aan de hand is. Hij ziet een protestbeweging die de vooral in de steden onpopulaire Samak weg wil hebben. Een beweging waarin zakenmensen, royalisten en de opkomende stedelijke middenklasse zich verenigen tegen de corruptie en zelfverrijking die tot het Thaise politiek meubilair lijken te horen. Hun remedie: ontneem het Samakgezin- de platteland een deel van zijn macht door voortaan 70 procent van het parle ment te laten benoemen in plaats van 'In Thailand is een clash gaande tussen de oude feodalistische structuur en modern Thailand' te kiezen. „Niet bepaald democratisch. Maar ja, de Thai hebben dan ook pas vijftien jaar ervaring met democratie. Wat de middenklasse nu wil, vergroot het conflict tussen stad en platteland al leen maar. Het lost niets op." Matthijs van den Broek sluit zich daar bij aan. „In Thailand is een clash gaande tussen de oude feodalistische structuur en modern Thailand." Van den Broek woonde tien jaar lang in Thailand en maakt het internetmagazine Business Trends Asia. „Vroeger had je de invloed rijke zakenlui en de domme boertjes. Dat is niet meer. Het volk is veel mondi ger geworden. Ze pikken het feodalisme niet langer." Dat uitte zich in de populariteit van pre mier Thaksin, die tot twee keer toe de mocratisch werd gekozen. De schatrijke Thaksin pompte geld in het platteland. Dat zinde de elite en het leger niet. Die greep in. Thaksins opvolger Samak, sinds begin dit jaar aan het bewind, heeft ook veel oog voor de kleine man. Zo kwamen er ziektekostenverzekerin gen en zorgde hij voor betere prijzen van landbouwproducten. „De boeren steunen hem echt", weet Knippenberg. Van den Broek: „Samak heeft nog wei nig beleid kunnen uitstippelen, hij is bij voorbaat al afgebrand door de oppositie, waarin de elite de dienst uitmaakt. Sa mak wordt nu afgeschilderd als een ko pie van Thaksin, maar dat is flauw. Thak sin is niet voor niets gevlucht." Volgens Knippenberg is het beeld van de boeren die bij verkiezingen met hele dorpen tegelijk om te kopen zouden zijn, al een jaar of acht achterhaald. „Ik heb daar dit voorjaar ter plaatse nog on derzoek naar gedaan en de boeren we ten tegenwoordig verdraaid goed waar ze mee bezig zijn." Van den Broek: „Het probleem van Thai land is dat het niet met democratie kan omgaan. Bij demonstraties schiet de overheid in de stress. De oppositie pro beert nu met harde middelen Samak on deruit te halen, terwijl die oppositie zou moeten voeren in het parlement. Ze moet gewoon de uitslag van de ver kiezingen respecteren. De afgelopen de cennia kwam de oppositie weg met dit soort acties, maar die tijd is afgelopen." Van den Broek sluit niet uit dat de on derste lagen van de bevolking zich met de kwestie gaan bemoeien. Ook hij heeft gehoord dat er bussen met boeren 'Als de koning nu doodgaat, is de chaos compleet. Hij houdt het land bij elkaar' onderweg zijn naar Bangkok. „Dan kan het flink uit de hand gaan lopen." Knippenberg hoopt dat er 'ergens een politicus uit een oude doos' opstaat die een regering van nationale eenheid kan vormen. Het probleem is dat er van de huidige generatie politici bijna niemand van onbesproken gedrag is. „Er is daar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10