Vrije jongens zien voordeel in 'regels' 'We doen veel langs de stranden' S chouwen-Duiv eland Gemeente Schouwen-Duiveland Rob Rameau vindt het bestemmingsplan voor de Schouwse stranden een goede zaak. "Het zorgt voor meer kwaliteit. Foto's: Denvon Media Schouwen-Duiveland heeft als een van de weinige kustgemeenten van Nederland een bestemmingsplan voor het strand. Een ingrijpend do cument voor strandpaviljoenhou ders, want die moeten aan allerlei (bouw)eisen voldoen. Toch vindt Rob Rameau, voorzitter van de Ver eniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK), het bestem mingplan een goede zaak. Want de kustondernemers van Schouwen- Duiveland krijgen iets terug voor die extra kopzorgen: meer kwaliteit op het strand. "Alleen jammer dat die extra kwaliteit voornamelijk van de ondernemers moet komen. De ge meente mag ook wel eens wat meer doen." door Dennis Rijsbergen RENESSE - Het is eigenlijk inherent aan hun werklocatie; het brede strand, de vaak straffe wind, de weidsheid van de zee, de lonkende horizon, aan het eind van het seizoen de boel afbreken om aan het begin van het seizoen de boel weer op te bou wen. Strandtenthouders zijn vrije jongens. En dan komt ruim zes jaar geleden de ge meente met het idee een bestemmingsplan voor het strand te maken. Oftewel: benau wende regels. "Ja, dat botst dan wel even", zegt Rameau. De VSSK wordt vanaf dat moment de belangrijkste sparringpartner van de gemeente. "De vereniging is heel intensief betrokken geweest. In het begin zag ik toch wel twee partijen krampachtig tegenover elkaar zitten. Maar uiteindelijk met vallen en opstaan is het bestemmings plan er toch gekomen." Uitgangspunt om een bestemmingplan voor de Schouwse stranden te maken, is de kwaliteit te verbeteren. Paviljoenhouders moeten nu immers voldoen aan het Bouwbesluit. "De extra kosten die dat met zich meebrengt, doen pijn. Maar hier ko men geen bouwprojecten die onkundig of niet fraai zijn gebouwd", zegt Rameau. Voor de paviljoenhouders is er nog een groot voordeel. Alle veertien paviljoens zijn in een klap gelegaliseerd. Voorheen gold een gedoogsituatie. Het bestemmingsplan zorgt voor meer professionalisme op de Schouwse stranden, stelt Rameau verder. Moet ook wel, want met teruglopende aantallen toeristen dient er echt iets te gebeuren, zegt hij. "De idyl lische vorm van een strandpaviljoen, een paar schotten tegen elkaar timmeren en een bakje patat verkopen, is op lange ter mijn economisch niet meer haalbaar. We moeten een vorm vinden waarbij we niet alleen afhankelijk zijn van mensen die het mooie weer opzoeken of toevallig langs komen." Rameau is volgens die filosofie zijn eigen paviljoen Our Seaside in Renes- se aan het verbouwen. Dat moet straks ook de zakelijke markt bedienen. Vergaderin gen, bedrijfsfeesten, zakenlunches en di ners zijn dan beter mogelijk in zijn zaak. Verder vindt hij dat de paviljoens ook mensen moeten trekken als het slecht weer is. Ze moeten komen voor bijvoorbeeld het goede eten, voor de sfeer. Mooier Rameau ziet tevreden hoe het allemaal mooier wordt op de Schouwse stranden. Maar hij heeft wel een kanttekening. "Dat kwaliteitsgebeuren is heel mooi, maar uit gangspunt is wel dat iedereen daaraan meewerkt. De gemeente is beleidsbepaler. Als die wilt dat er een bepaalde kwaliteit ontstaat, dan moet die zelf ook stappen on dernemen. Er zijn aspecten van onder houd aan het strand waarvan in me af vraag: is er in tien jaar tijd wat verbeterd? Er zijn te veel dingen die nog niet klop pen. De parkeermogelijkheden bij de stranden verkeren vaak in slechte staat. De gemeente vraagt aan de toerist wel par- keergeld, maar als het een beetje regent staat ie in een modderpoel. Dat valt toch niet uit te leggen? En hoe kunnen onder nemers zich op een zakelijke markt richten als de zakenmensen straks met hun gepoet ste schoenen door de modder moeten banjeren?" Rameau vindt dat het hele parkeerbeleid langs de kust sowieso op de schop moet. "Want ook dat hoort bij een stukje kwali teitsverbetering. De controle op het parke ren is zeer krachtig. Kijk, Duitsers zijn ge wend dat als ze het eerste kwartier te laat zijn, ze een paar euro's boete moeten beta len. Ik heb hier mensen ontredderd op het terras gehad omdat ze een kwartier te laat waren en een boete van vijftig euro onder de ruitenwissers hadden. Je ziet mensen op de terrassen op hun stoelen stuiteren en snel hun drankje wegwerken omdat ze de parkeerautomaat moeten bijvullen. Ik zeg altijd maar zo: elke parkeerbon is weer een toerist die niet terugkomt. Dus gemeente, zorg nu voor parkeervoorzieningen met een slagboom, zodat de strandbezoekers achteraf kunnen betalen. Dan hebben ze een veel relaxeter dagje uit." Rolstoelvriendelijk Terwijl de VSSK-voorzitter hartstochtelijk vertelt over 'zijn' stranden, klinkt het ge luid van gehamer en geboor. Enkele me ters verderop verrijst een enorm houten complex. Mooi in Zeeuwse stijl, met enorme terrassen en een soort wandelpro menade. Het oude paviljoen van Rameau moet wijken voor de oprukkende duinen. En dus bouwt hij iets verderop het nieuwe Our Seaside. Het pand is een prachtig praktijkvoorbeeld van hoe het bestem mingsplan kan uitpakken voor een Schouwse paviljoenhouder. Een mooi es thetisch bouwwerk, vele malen groter dan de minder fraaie oude versie. Het bestem mingsplan geeft de ondernemer namelijk meer commerciële meten als hij openbare voorzieningen aanlegt. Zo laat Rameau extra (invalide)toiletten en een groep dou ches aanleggen. Ook is de toegang tot de strandtent geheel rolstoelvriendelijk. Dat alles kost een flinke duit. Maar het bestem mingsplan laat toe om die investeringen terug te verdienen door de ondernemer letterlijk meer ruimte te geven. Vandaar de enorme terrassen. Die regeling slaat twee vliegen in een klap: de toerist vindt op het strand meer en be tere voorzieningen en de ondernemer kan meer klanten bedienen. "Uiteindelijk is het bestemmingsplan van belang voor het toeristische product op Schouwen-Duive land", concludeert Rameau. "Want toe risme blijft toch een van de economische speerpunten van het eiland. En het strand is daar dan weer een zeer belangrijk onder deel van. Tachtig procent van de toeristen die Schouwen-Duiveland bezoeken, gaat één of meerdere keren naar het strand. Het strand is dus een voorziening van formaat. Dat besef moet meer gepredikt worden. Schouwen-Duiveland mag dan wel land schappelijk zo fraai zijn, als er geen strand zou zijn zouden heel wat mensen weg blijven." De bouw van strandpaviljoen Our Seaside in Renesse is een goed voorbeeld van wat er allemaal mogelijk is met het bestemmingsplan. Wethouder Ad Verseput van Toerisme en Economische Zaken snapt niets van de kritiek van Rob Mareau, voorzitter van de Vereniging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK). door Ron Gregoor ZIERIKZEE - Sterker nog, Verseput is eigenlijk best wel teleurgesteld in de uit spraken die Mareau doet. "We hebben al meer dan twee jaar heel intensief overleg met elkaar over al dit soort zaken. De VS SK moet weten dat er ons veel aan gelegen is om iets moois van de stranden te maken en dat we daar ook alles aan doen." Mareau zegt dat hij tevreden is over de ontwikkelingen op het strand, "maar dat daar dan wel iedereen aan mee moet doen. De gemeente moet ook zelf stappen on dernemen." Verseput: "Die kwaliteit op het strand is er wel degelijk. Het strand is schoon. We hebben op drie plaatsen een blauwe vlag hangen, dat is toch een kwaliteitsnorm. We hebben 369.000 euro subsidie gekre gen in het kader van een project voor vei lig, toegankelijk en ecologisch strandbe- heer. Dat is Europees geld voor een pro ject, dat we samen met Vlaamse en Zeeuwse kustgemeenten opgezet hebben. We werken hard met dat geld." De parkeergelegenheden bij de strandovergangen zouden niet goed zijn. Verseput: "Je moet niet vergeten dat die parkeer terreinen liggen in natuur gebieden. Het is niet een voudig om overal een goede ondergrond weg te leggen. Dat komt omdat de ondergrond van zand is en niet bestraat mag worden. Maar die locatie is een van de weinige minder goede parkeerplekken. Overal el ders hebben we het goed voor elkaar. Kijk maar eens naar het parkeerterrein bij het strand van Westerschouwen." De kritiek dat de gemeente te weinig doet, is volgens Verseput dan ook niet terecht. "Wij doen er veel aan. Dat is voor ons geen extra opgave, maar dan moeten de ondernemers zelf ook hun verantwoorde lijkheid nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109