Reddingsboei voor leefbaarheid Zierikzee is grootste groeikern S chouwen-Duiveland Teambuilding aan de Zeeuwse Kust Gemeente Schouwen-Duiveland Het is een prachtig stadje, Brou wershaven. De jachthaven en de historische pandjes lokken toeristen van heinde en verre. Maar als straks die toeristen weer naar huis gaan, hoe moet het dan met Brouwersha ven? Een supermarkt is er nog net, de bakker sloot al zijn bakkerij en hield alleen de winkel nog aan en de slager... die is met pensioen. Peter van der Weele, garagehouder en voorzitter van de ondernemersver eniging Brouwershaven, ziet het met lede ogen aan. door Dennis Rijsbergen BROUWERSHAVEN - Het weer die dag is tekenend voor het naderende on heil: inktzwarte wolken pakken zich sa men boven het stadje en even later plenst een stortbui neer op de jachthaven, waar scheepjes mistroostig op en neer deinen. Er is geen hond op straat, een en al trie stigheid. Van der Weele maakt zich zor gen. Zo'n dag als deze, met uitgestorven straten, zou wel eens de dagelijkse praktijk kunnen worden in het nu nog bruisende havenstadje. "Vergrijzing, de politiek heeft er de mond vol van, maar maatregelen, ho maar. Sterker nog, we zien juist dat door allerlei regeltjes er steeds minder mogelijk heden zijn voor ondernemers in kleine kernen om te groeien. In de jachthaven kun je bijvoorbeeld geen benzine als brandstof meer kopen, want de pomp is weg. De regels zijn dusdanig streng dat die ondernemer daar heeft geconcludeerd dat hij zijn kosten er niet meer uit krijgt." Weg pomp en weer een beetje leefbaar heid foetsie. Wat de Brouwse garagist nog het meest steekt, is dat juist een landelijke gemeente als Schouwen-Duiveland in zijn ogen te weinig doet om vergrijzing en de leegloop van met name van jonge gezinnen in de dorpen te voorkomen. Heel wat andere kleine kernen zitten in hetzelfde schuitje als Brouwershaven of - erger nog - zijn al getransformeerd tot slaapdorpen. "Leef baarheid op Schouwen-Duiveland zou de kernvisie moeten zijn voor de gemeente", zegt Van der Weele. "We hebben nu een gemeente die zich te veel focust op Zierik- zee. Dat nieuwe Business Park Zierikzee bijvoorbeeld. Prachtig hoor, maar ik heb wel direct de vraag: moeten we met zijn allen in Zierikzee willen zitten? Of het nu om bedrijven of nieuwbouw van wonin gen gaat, Zierikzee zuigt alles weg." Als rasoptimist ziet Van der Weele wel de zon schijnen achter dat donkere wolken dek. Zo is daar het toekomstplan Innova tion Island, een veelomvattend, vernieu wend en voor Schouwse begrippen zeer ambitieus project. Verenigd in projectont wikkelingsgroep Prowonec willen 26 Zeeuwse bouwondernemers de kwakke lende economie van Schouwen-Duive land uit het slop trekken. "Innovation Is land zie ik helemaal zitten. De Rabobank heeft een onderzoek gedaan en kwam tot de conclusie dat als de verhoudingen wat betreft vergrijzing op Schouwen-Duive land zo blijven, er andere dingen moeten gebeuren. Om jonge mensen te trekken, moet je wonen en werken combineren. Dat spreekt me enorm aan. Ik weet dat we in staat zijn 0111 jonge mensen te trekken." De aanleg van de Maasvlakte II speelt daarin een rol, denkt de voorzitter van de ondernemersvereniging. "We zitten hier zo'n zestig, zeventig kilometer van de tweede Maasvlakte. Jonge mensen kunnen hier nog betaalbare woningen vinden, kunnen hun kinderen in een rustige om geving laten opgroeien. Dat moeten we allemaal meer promoten." Enthousiast Wat Van der Weele zo enthousiast maakt over Innovation Island is dat het geld nu eens niet alleen naar Zierikzee gaat. Zo willen de plannenmakers de jachthaven van Brouwershaven een opknapbeurt ge ven en ze willen in het stadje woon-werk- villa's bouwen. Een wijk aan het water, met woningen met daarbij mogelijkheden om te werken aan huis, ook dat is volgens Van der Weele een manier om te voorko men dat Brouwershaven een slaapstadje Vergaderen* Teambuilding* Overnachten wordt. Meer jonge mensen en nieuwe on dernemers en de huidige ondernemers zien weer brood in hun zaak. Innovation Island heeft ook voor kleine kernen als Noordgouwe, Schuddebeurs en Scharen- dijke oppeppers in gedachten. Zo zou de jachthaven van Scharendijk uitgebreid kunnen worden en zou er een opleidings- en kenniscentrum voor professioneel en sportduiken moeten komen. Innovation Island is wat Van der Weele betreft de reddingsboei voor de leefbaar heid op het eiland. Maar om het tij te ke ren in Brouwershaven en in de andere kleine kernen op Schouwen-Duiveland, zou de gemeente daarnaast ook meer moeten luisteren naar de ondernemers, stelt Van der Weele. "Innovation Island biedt de gemeente die kans. Laat ze nu niet alleen haar eigen visie uitdragen, maar laat ze nu ook eens goed luisteren en kijken naar onze visie. Al jaren richt de gemeente zich vooral op de recreatiesector, terwijl onderzoek aantoont dat de recreatie hier steeds meer terugloopt, vooral met zomers als deze. Met de campings gaat het ook steeds minder en toch wil de wethouder dat Schouwen-Duiveland de nummer één wordt in strandrecreatie. Landbouwgrond wordt opgekocht om er natuur van te ma ken. Betekent wel dat er wéér onderne mers zijn die weggaan. En die natuurtoe- risten zijn niet de toeristen die een grote economische bijdrage leveren. Die zitten met hun thermoskan en zakje boterham men vogeltjes te kijken. Nee, als je in de auto op de radio hoort dat er verderop een file is, neem je ook een andere route. Schouwen-Duiveland kan nog steeds die file ontwijken, maar dan moet ze nu wel een andere route nemen." Oké, de gemeente moet dus beter haar best doen. Maar de ondernemers dan? Zorgen die veelal niet alleen voor hun ei gen hachje? "Klopt", geeft Van der Weele toe. "Ook wij moeten hand in eigen boe zem steken. We zijn te afwachtend. De leefkwaliteiten en de kleinschaligheid van Brouwershaven moeten we veel meer uit dragen. We hebben veel meer te bieden dan mensen denken. En ja, we zouden niet alleen als ondernemers uit Brouwers haven moet praten, maar als ondernemers van Schouwen-Duiveland. Samen zouden we tegen de centralisatie in Zierikzee moeten knokken." Zierikzee is de groeikern, verreweg de grootste kern binnen de gemeente Schouwen- Duiveland. Daarom lijkt het ook dat alle aandacht van het gemeentebestuur naar Zierikzee gaat. "Maar we doen heus wel veel voor de andere kernen", zegt wethouder Ad Verseput. Tdvfbmn-M(öjm 7m door Ron Gregoor BROUWERSHAVEN - Zierikzee trekt alle ontwikkelingen naar zich toe, de ge meente investeert veel te veel in die ene kern. Peter van der Weele, voorzitter van de Ondernemersvereniging Brouwersha ven, vindt dat er best wat meer aandacht mag komen voor de andere kernen. Brou wershaven bijvoorbeeld. Zierikzee trekt alle nieuwbouw op zowel het gebied van woningen als bedrijvigheid naar zich toe. Dat is maar ten dele waar, denkt wethouder Ad Verseput. Er zijn maar genoeg ontwikkelingen gaande, die aan Zierikzee voorbij gaan. Toch kan Verseput wel een beetje mee voelen met de gedachten van Van der Weele. Maar helemaal onlogisch is de fo cus op Zierikzee niet. "Zierikzee is een groeikern", legt de wethouder uit. "Dat is logisch, want de stad is verreweg de groot ste kern van de gemeente. Zierikzee telt meer dan 10.000 inwoners, Brouwersha ven heeft er 1400. Dat betekent dat, als we het hebben over woning bouw, zestig procent van de nieuwbouw naar Zier ikzee gaan. De overige veertig procent wordt ver deeld over de andere zes tien kernen." En waar gewoond wordt, zal ook gewerkt moeten worden. Qua be drijvigheid zijn er dan ook meer ontwik kelingen bij Zierikzee. Verseput ontkent dat het alleen maar Zier ikzee is, dat de aandacht krijgt van de ge meente. "Er gaat straks heel veel gebeuren bij het Grevelingenmeer. We zijn bezig met het masterplan Bruinisse, de jachtha ven wordt daar uitgebreid, er komt meer bedrijvigheid." Foto: het fotoburo naar Zierikzee,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107