Van bedrijventerrein naar bedrijvenpark Gezond ondernemersklimaat mm Schouwen-Duiveland Bouwbedrijf lol VEEL STARTERS IN DE RECREATIE Gemeente Schouwen-Duiveland Vereniging Bedrijvenpark Zuid (VBZ) is opgericht in 2006. De missie van de VBZ is door samen werking het aanzien van het bedrij venterrein te verbeteren, zoals de uitvoering van de groenvoorziening zelf ter hand te nemen, en economi sche voordelen te behalen, bijvoor beeld gezamenlijke inkoop van ener gie. Door het terrein te beheren mid dels parkmanagement kan deze mis sie worden bereikt. door Loes van der Hoeven ZIERIKZEE - Het initiatief tot de op richting van de VBZ werd breed gedra gen. Het is afkomstig van Piet Warnar van Airpack samen met ondernemers Leunis Goedhart (Van Gelder), Jan Koster (Koster Co), Gerlof van Hoek (Zeelandia) en Frans Dieleman (De Zuidhoek) en advi seurs Jack Hogenboom (Syntens), Huig Bode (gemeente Schouwen-Duiveland) en Martin Loeve (Delta Changemanage- ment). Een vereniging van bedrijven op één bedrijventerrein kan immers hun ge meenschappelijke belangen doeltreffender behartigen dan een ondememerskoepel zoals de OSD, met leden verspreid over de hele gemeente. Bovendien kon de VBZ gebruikmaken van de Europese Interreg III A-subsidie. Inmiddels is dit Zeeuw se/Oost- en West-Vlaamse project beëin digd. Gemeente Schouwen-Duiveland was één van de partners binnen het revita liseringproject 'bedrijventerreinmanage- ment'. Het daarbij behorende terrein was Bedrijventerrein Zuid in Zierikzee. Op dit terrein is veel know how aanwezig door een bijzonder mix van lokale ondernemers en internationaal werkende, in hun bran che toonaangevende bedrijven. Circa de helft van de daar gevestigde bedrijven is lid van de VBZ, zij vertegenwoordigen zo'n 80% van de werknemers. Gemiddeld driemaal per jaar ontmoeten de leden el kaar, daarnaast brengt het bestuur een digi tale nieuwsbrief uit. In haar korte bestaan heeft de VBZ, ondersteund door Syntens en de gemeente, al veel voortgang ge maakt. Kernbegrippen Secretaris VBZ Gerlof van Hoek (direc teur operations van Zeelandia H.J. Doele- man b.v).: "Om kwaliteit op locatieniveau te kunnen behalen, hebben wij drie kern begrippen gekozen: uitstraling, samenwer king en duurzame innovatie. Eerst hebben wij de behoeften van onze leden geïnven tariseerd. Dat leverde voor uitstraling on der meer op, het in eigen beheer onder houden van het openbare groen. Dat is in middels gerealiseerd. Uniforme wegbewij- zering, glasbewassing en gevelreiniging staan nog op ons verlanglijstje. Voor samenwerking hebben wij als speer punten gekozen: energie-inkoop, breed band en veiligheid. Bij het kiezen van een aanbieder van energie is bedongen dat die voor een klein bedrag een energiescan voor de deelnemers uitvoert, waarmee be sparingsmogelijkheden in kaart worden De zuidhoek van Zierikzee. gebracht. Bij de gekozen aanbieder kun nen alle bedrijven op ons terrein voordelig energie inkopen, dus ook niet-leden. Dat was een van de voorwaarden voor verkrij ging van de Interreg subsidie. Als vereni ging willen wij initiatieven gaan stimule ren om onze restwarmte te benutten, of door op basis van groenafval een kleine energiecentrale te realiseren, wat meer in dustrieterreinen doen. Eind 2008 wordt het glasvezelnetwerk aangelegd, waarmee wij intemetbreed- band kunnen realiseren. Door dat geza menlijk te laten aanleggen hebben wij naast een korte wachtperiode, een flinke korting kunnen bedingen. Wat duurzame innovatie betreft hebben wij samen met Syntens inmiddels een aan tal succesvolle workshops georganiseerd over het investeren in kennis en daarbij kiezen voor maatregelen die tot op lange termijn hun vruchten afwerpen. Al voor de oprichting van de VBZ zijn di verse ondernemers van ons terrein een prijsvriendelijke samenwerking aangegaan met een lokale beveiligingsdienst. Daar naast doorloopt onze werkgroep KVO (keurmerk veilig ondernemen) het proces om het MKB Keurmerk Veilig Onderne men te behalen. Dat verstrekt de ondeme merskoepel aan verenigingen die via een pakket van maatregelen een veilig bedrij venterrein kunnen creëren, bijvoorbeeld door collectieve contracten met een be veiligingsbedrijf, cameratoezicht en bevei ligingsplannen. Leden van de VBZ krijgen daarbij meer faciliteiten ter beschikking dan niet-leden. Intussen hebben wij ons ook sterk gemaakt voor het afzien van de bouw van een ap partementencomplex en een jachthaven op het industrieterrein. Door dit 'Oranje- bolwerk' zouden een aantal leden van de vereniging hun bedrijf moeten verplaat sen. Onduidelijkheid hebben wij nog over het plan Julianastraat. Aan deze oostelijke toe gangsweg van Zierikzee wil de gemeente woningbouw en een parkeerterrein reali seren. Daarvoor zouden bedrijven op ons terrein moeten wijken. De financiële middelen om wonen en werken in dit gebied van elkaar los te kop pelen, ontbreken echter. Dit punt heeft onze volle aandacht." Parkmanager Door deelname aan het Interregproject heeft de VBZ een parkmanager kunnen aanstellen. Deze functie is na het beëindi gen van de subsidie opgeheven. Momen teel voert een van de leden het secretariaat en leidt het parkmanagement. De admini stratie van de VBZ is volledig geautomati seerd, wat een flinke tijdsbesparing ople vert. Overgangssubsidle "De periode waarover subsidie wordt ver leend is eigenlijk te kort. Net nu wij het Foto: gemeente Schouwen-Duiveland parkmanagement hebben opgestart, ein digt de subsidie. Daardoor kunnen wij een aantal van onze projecten niet of pas later realiseren. Wij proberen aan te haken bij de volgende subsidieronde voor energie besparing en duurzaamheid. Die komt in 2009. Om de trein rijdend te houden, hebben wij een overbruggingssubsidie aangevraagd bij de gemeente Schouwen- Duiveland en Provincie Zeeland. Het res terende bedrag dragen onze leden zelfbij. Alleen op die wijze kunnen wij van Be drijventerrein Zuid daadwerkelijk een re presentatief bedrijvenpark maken", besluit Gerlof van Hoek. www. Bedrijvenparkzuid. nl Y Yet ondernemerschap leeft in Schouwen- Duiveland. De plattelandsge- **tneente, een van de grootste in Nederland, kent weinig grote bedrijven, bijna geen multinationals. Recreatie en toerisme zijn belanrijke peilers op Schouwen- Duiveland. Bruinisse Telefoon 0111-484065 Telefax 0111-482520 door Ron Gregoor ZIERIKZEE - "Dus", zegt wethouder Ad Verseput van onder andere Economische Zaken, "verreweg de meeste ondernemers scharen zich in het midden- en kleinbe drijf We hebben hier veel bedrijven die op een of andere manier te maken hebben met recreatie en toerisme. En de dienst verlening." De gemeente, met zeventien kernen, kent een gezond ondernemerskli maat. Met veel starters. "Bijna elke dag meldt zich wel een nieuw bedrijf." Toerisme en recreatie is het belangrijkste middel van bestaan in Schouwen- Duive land. Daarnaast speelt ook de landbouw een behoorlijk woordje mee. Van oudsher is het 'binnengebied' van het eiland land bouwgebied. Uien, tarwe, de traditionele producten worden er verbouwd. Daar naast vinden andere interessante en nieuwe activiteiten plaats in het landelijk gebied; zo wordt er wijn geproduceerd. De gemeente heeft de afgelopen jaren meer grond uitgegeven op bedrijventerreinen dan ze had geprognosticeerd "Er is sprake van een gezonde dynamiek in de sector midden- en kleinbedrijf." De gemeente is daarom bezig met het ontwikke len van nieuwe bedrijventerreinen: Straal- weg II en Businesspark. Die zullen in de toekomst ruimte bieden aan bedrijvigheid. En dan heb je natuurlijk de visserij. Kreeft, mosselen, paling. De mosselcultuur heeft wat problemen momenteel (zie elders in dit nummer). Ook Ad Verseput maakt zich daar grote zorgen om. "Als we niet snel tot een oplossing komen, hebben we over een paar jaar helemaal geen mosselen meer." j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103