Zeeland Volksspelen amuseren jeugd Groede Festival met fado Breskens herdenkt 217 slachtoffers van Tweede Wereldoorlog Hengstdijkse scholieren vieren laatste kermisdag met kinderspelen. Fietsactie van kerken in gemeente Sluis Meisje geslagen in Vlissingen Auto ontvreemd in Aardenburg Vrouw dronken achter stuur op Westdam Sas Ook dit jaar herdenking bij monument aan de Steenoven. Z pzc Dinsdag 2 september 2008 25 De vierjarige Orlando bekwaamt zich tijdens de kindervolksspelen in Hengstdijk in het hoefijzerwerpen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst hengstdijk - Drie kwartier eerder vond hij het hoefijzerwerpen het einde. Maar nu weet de 4-jarige Orlando zeker dat het bussen- gooien het allerleukst is. Juf Petra weet wel hoe dat komt. Orlando is niet alleen trots dat hij alle bussen heeft omgegooid, hij is vooral te vreden over het lawaai dat hij er mee maakt. „Die blikken kletteren lekker op straat en dat geeft een mooi geluid hè." Orlando kijkt betrapt en grijnst. Het jochie van groep t van basis school Sint Jozef in Hengstdijk wordt begeleid door scholieren uit hogere groepen. Ze vormen samen één van de vier clubjes die het spel- lencircuit van de school aflopen. De leerlingen van de Sint Jozef school doen al 55 jaar aan kinder volksspelen op de maandag van de kermis. De traditie begon in 1953, een halfjaar na de watersnood ramp. Ook de Oost-Zeeuws-Vlaam- se bevolking had veel te verduren gehad van de ramp en het werd 'Bussen gooien is het leukst. Die blikken kletteren zo mooi als ze op straat vallen tijd dat er weer eens wat leuks werd gedaan voor de kinderen, was destijds de gedachte. „En zo is het gebleven. De volks spelen voor de kinderen horen bij de kermis. Ik heb het nooit anders geweten", zegt Fons Duerinck, de feestenregelaar van het dorp. 'Hoofdmeester' George de Vijlder was er direct voor te porren om de 55e editie een beetje feestelijk aan te kleden. Twee ballonnenclowns draaien voor elke leerling een prachtige creatie. Twee apen op een boomstam, Bugs Bunny, een pinguïn of een kleurig mannetje: de clowns draaien er hun hand niet - of soms juist wel - voor om. Het bussen gooien, hoefijzerwer pen en ringwerpen doen de kinde ren op de stoep aan de Hengstdijk- se Kerkstraat. Dobbelen en sjoelen doen ze op het schoolplein aan diezelfde straat. Als het aan mees ter De Vijlder ligt, spelen de leer lingen volgend jaar op een plein enkele tientallen meters verder. Hengstdijk hoopt met ingang van volgend schooljaar een nieuwe school te openen. Een brede school waar ook de peuterspeel zaal en buitenschoolse opvang on derdak vinden. De 56e kinder volksspelen vallen volgend jaar misschien nog net in de vakantie periode, omdat het zuiden vol gend jaar laat vakantie heeft. „Maar dat maakt niks uit", weet Fons Duerinck. „Op de laatste ker misdag zijn er altijd spelen voor de kinderen. Dat blijft zo." De Hengstdijkse jeugd komt ook wel als de spelen niet onder schooltijd worden gehouden. De 32 scholieren hadden gisteren de grootste lol. De pret van Orlando werd niet gedrukt toen hij op de valreep nog van Jeffrey verloor met het bussengooien. Jeffrey had maar twee beurten nodig, terwijl Orlando drie keer gooide voor alle bussen op straat lagen. breskens - De protestants-christe- lijke kerken van Breskens, Schoon- dijke, Groede, Waterlandkerkje en Oostburg organiseren een sponsor fietstocht voor een aidsslachtoffers- project in Ethiopië. De fietstocht wordt gehouden op 13 september. Vanaf 10 uur kun nen belangstellenden zich bij de kerken melden voor de tocht die alle bedehuizen aandoet. Om 16.30 uur wordt de actiedag afgesloten met een vesperdienst in Oostburg. vlissingen - Een onbekende man heeft zondagmiddag rond half een op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen een meisje geslagen. Het vijftienjarige meisje uit Vlissin gen fietste over de Nieuwe Vlis singseweg toen een man haar pas seerde. Even later remde de man af, kwam naast het meisje fietsen en begon tegen haar te praten. Plotse ling gaf de man het meisje een vuistslag in het gezicht en fietste daarna weg. aardenburg - Een inwoner van Aardenburg deed gisteren aangifte van diefstal van zijn auto. De man had zondagavond zijn donkerblauwe Volkwagen Bora achtergelaten op een parkeerplaats- je aan de Aardenburgse Land- straat. Hij deed dat omstreeks zes uur. Maandagochtend om zeven uur bleek de auto verdwenen te zijn. Het kenteken van de donkerblau we wagen was 43-GL-PD. sas van gent - In de nacht van zondag op maandag hielden agen ten op de Westdam in Sas van Gent een automobiliste aan die flink onder invloed van alcohol leek te verkeren. Een blaastest be vestigde dat vermoeden. Ze over schreed de bloedalcoholwaarde met een vijfvoud. De vrouw bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt voor rijden onder invloed én het rijden zonder rijbewijs. door Frank van Cooten groede - De befaamde Portugese fadozangeres Maria de Fatima is zondag 14 september om 17.00 uur een van de hoogtepunten van het tweedaagse Groede Festival. Het publiek wordt zaterdag 13 sep tember verwarmd door de klan ken van de poëtische muziek van nachtravers Rood Nighthawks at the Dinner. Muziek en kunst gaan tijdens het festival hand in hand. Niet alleen op de Markt, maar ook de straten er om heen bruisen van de activi teiten. Het festival is een vervolg op de succesvolle manifestatie van vorig jaar met onder meer een optreden van een Spaanse dansgroep. Groede Festival is een jaarlijks te rugkerend evenement met theater, muziek, kunst en andere culturele activiteiten. Het karakter van het festival is laagdrempelig. Daarom is de toegang tot 17.00 uur gratis. Daarna kosten de kaarten op zater dag 5 euro en op zondag 15 euro. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting tot instandhouding van de Nederlandse Hervormde kerk op de Markt. De kerk maakt kans op de hoofdprijs van een mil joen euro door de deelname aan het televisieprogramma Restaura tie. De aflevering met Groede wordt donderdag 9 oktober vanaf 19.25 uur uitgezonden bij de Avro op Nederland 2. De stichting vraagt mensen te stemmen op Groede. De deelne mer met de meeste stemmen wint de wedstrijd. De kerk maakt ook nog kans op rijkssubsidie. door Frank van Cooten breskens - In een poging terug trekkende Duitse troepen de pas af te snijden, voerden de geallieer den op 11 september 1944 een luchtbombardement uit op de ha ven van Breskens. Hierbij vielen 184 burgerslachtoffers. Ter herinnering aan hen en aan al le 217 inwoners van Breskens die in de Tweede Wereldoorlog de dood vonden, is aan de Steenoven in Breskens een monument opge richt. Elk jaar wordt op 11 september bij dit monument een herdenkings plechtigheid gehouden. Ook dit jaar wordt dat gedaan. Medewer king wordt onder andere verleend door de muziekvereniging Bres- kens-Groede. De deelnemers aan de herdenking komen rond 19.00 uur samen op het Oranjeplein en vertrekken daarvandaan in een stoet en onder klokgelui naar het monument aan de Steenoven. Na een korte inleiding en het spe len van de Last Post wordt een mi nuut stilte in acht genomen. Hier na worden de namen genoemd van de slachtoffers. Dit wordt on derbroken voor het voorlezen van enkele gedichten. Hierna klinkt het Wilhelmus. Kinderen van de openbare basis school hijsen na het tweede deel van het voorlezen van de namen de vlag, die reeds halfstok hangt. Namens het bestuur van de Stich ting Oorlogsmonument Breskens en de gemeente Sluis worden bloe men gelegd. Het oorlogsmonument, ontwor pen door Johan Provoost, werd onthuld op 11 september 1994. In het monument is een document gemetseld met de namen van de gevallenen. De muurfragmenten, elk in de vorm van het cijfer 1, stel len de verwoesting van Breskens op 11 september 1944 voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69