spectrum 4 met een erfelijke ziekte De erfelijke en dodelijke ziekte van Huntington werd veelvuldig genoemd tijdens het debat over embryoselectie. Als de ziekte in de familie voorkomt, is het een drama voor alle partijen. „Een man kwam eerst zijn zieke vrouw bezoeken met zijn twee kinderen. Nu is zijn vrouw dood en komt hij zijn zieke kinderen bezoeken." PZC Zaterdag 30 augustus 2008 door Mayke Calis foto boven Marco de Swart, foto onder Nout Steenkamp Het is etenstijd op de ver- pleegafdeling. Ankie ligt in een langwerpige kuipstoel waar ze niet uit kan vallen omdat die zo diep is. Haar benen schoppen wild omhoog, haar hoofd en ogen draaien van links naar rechts. Ze heeft geleerd haar armen zo veel mogelijk op haar buik te klemmen, maar af en toe zwaait er een omhoog. Ankie heeft net als de andere bewoners de ziekte van Hun tington, een zeldzame erfelijke ziekte die de hersenen langzaam aantast. Met de dood tot gevolg. Ze woont in het Katwijkse Huntington- centrum Overduin. De ogen in haar bleke gezicht staan verward, bijna waanzinnig. Maar schijn bedriegt. Want hoewel ze niet meer kan praten, is ze nog redelijk helder in haar hoofd. „Ze luistert en begrijpt waar wij het over hebben", zegt een verpleeg kundige. Dat is een groot verschil met bij voorbeeld dementerenden in de laatste fa se van hun leven. Ankie, niet haar echte naam, heeft net als haar medebewoners niet lang meer te gaan: gemiddeld duurt Huntington vijftien jaar. Nog een verschil met een verpleeg huis: de leeftijd is hier geen 80, maar 40, 50 jaar. En soms nog jonger. De ziekte van Huntington werd veelvuldig genoemd in het emotionele Kamerdebat, afgelopen mei, over embryoselectie. Waar de christelijke partijen bezwaar maakten tegen embryoselectie voor vrouwen met erfelijke borstkanker, was het voor ouders van wie er een het Huntington-gen heeft, al jarenlang mogelijk. Als ouders het wil den, konden zij vanaf 1998 hun kind de ziekte van Huntington besparen. Over de ziekte wordt weinig gesproken. In veel families waar Huntington heerst, rust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98