Amateurvoetbal veel weg van politiek HET BEROEP Anrico van Hecke is meer dan badmeester VAN... 37 PZC Zaterdag 30 augustus 2008 -en - tal van overeenkomsten vertonen. Je houdt zowel op het voetbalveld als in de raadzaal de spelregels in de gaten." foto Marijke Folkertsma een recreatief deel van de club en daardoor ontstaan er lastige span ningsvelden. Vooral het indelen van de jeugdteams is dan een heel karwei. Aan de ene kant heb je vriendjes die bij elkaar willen blij ven, aan de andere kant proberen leiders de sterkste spelers bij elkaar in één team te krijgen. Dat kan wel eens botsen. Maar alles is op te lossen, heb ik geleerd. En je zult daarvoor compromissen moeten sluiten. Alsmaar harde standpun ten innemen, heeft geen zin. Ook bij sportclubs moet je 'polderen'." Tegenwoordig is De Bat directeur van de CDA-bestuurdersvereni- ging. Daarnaast is hij sinds 2006 raadslid in Goes. Hij heeft, met het fluiten erbij, dus een druk be staan. „Dat zeggen veel mensen, ja. Maar je alles goed indeelt, is het prima te doen. In mijn baan ben ik gelukkig heel flexibel", zegt hij. „In België heb je trouwens de in ternationaal toparbiter Luc Wou ters. Die is ook burgemeester van Lummen. Hij bewijst dat beide za ken te combineren zijn." Van wie de jonge Bevelander het nemen van zoveel verantwoorde lijkheid heeft, weet-ie niet. „Van niemand, denk ik. Het zit gewoon in me, al van jongsaf aan", stelt hij. „Kijk, als er iets geregeld moet wor den, wil je graag meehelpen. En op een gegeven moment krijg je dan de vraag: hoe zou jij het doen? Daarna gaat het snel, rol je van het ene in het andere. Ik wil graag mijn maatschappelijke be trokkenheid tonen." De Goesenaar vindt dat zijn beide functies - politiek bedrijven en scheidsrechteren - tal van overeen komsten vertonen. „Je houdt zo wel op het voetbalveld als in de raadzaal de spelregels in de gaten." Hij doet ook in beide arena's veel mensenkennis op. De Bat: „Je hebt voetballers die tijdens de wed strijd hard tegen je uitvallen en na afloop 'sorry' komen zeggen én je hebt spelers die je in het veld met rust laten en ondertussen achter je rug om allerlei dingen zeggen. Bei de type mensen heb je ook in de politiek. Je leert hen kennen en met hen omgaan." Het beste is als er helemaal niet over De Bat gesproken wordt na af loop van een duel. „Ik vind het mooi als de voetballers en toe schouwers het na afloop over een mooie actie of een mooi doelpunt hebben. Ik denk dat ik mijn werk dan goed gedaan heb." Roeland van Vliet Anrico van Hecke werkt in het Terneuzense zwembad, maar dat betekent niet dat je hem badmeester mag noemen. Daarmee doe je de rechtermiddenvel der van Terneuzense Boys tekort. Van Hecke (2g) verzorgt als mede werker sportaccommodaties van de gemeente Terneuzen onder meer zwemlessen, lessen aquajogging, zo genaamde fiftyfit-activiteiten (fit ness in het zwembad voor mensen op leeftijd), een stukje beheer en de organisatie van allerlei sportactivitei ten, ook op het veld of in de sport hal. Van Hecke was al lang van plan be roepshalve in de sportwereld terecht te komen. Hij koos na de havo im mers voor een opleiding aan het dos, richting sportontwikkeling. Hij kwam echter bij toeval in het zwem bad terecht. Bij zijn stage in Hof Domburg kon hij wat zwemlessen van een zwangere lerares overnemen en van het een kwam het ander. „Acht jaar geleden kon ik bij de ge meente Terneuzen aan de slag. Daar hoefde ik niet lang over na te den ken." Voor veel sporters kunnen weekenddiensten vervelend zijn, maar niet voor Van Hecke. De speler van de Boys heeft het geluk dat hij met een hockeyster van Rapide sa menwerkt. Zij speelt competitie op zondag, Van Hecke op zaterdag. Als hij op zaterdag moet werken en zij op zondag, dan ruilen ze steevast hun dienst. Iedereen blij. En als het eens niet dreigt te lukken, neemt de Terneuzenaar gewoon een snipper dag. „Ik kan eigenlijk altijd voetbal len", zegt Van Hecke. „Alleen de trai ningen zijn wel eens een probleem. Als ik tot 19.00 uur dienst heb, is het haastje-repje. Meestal warm ik dan thuis een hapje van de dag ervoor op. Het moet niet te veel zijn, anders proef ik het tijdens de warming up nog een keer of wat." Koen de Vries HULSTERLOO Als het aan Dennis Mangnus (28) ligt, keert zijn ploeg zo snel mogelijk te rug in de vierde klasse. De centrale verdediger maakt zich op voor het tiende seizoen in het eerste elftal van het Oost-Zeeuws-Vlaamse grens dorp. Mangnus vindt dat de kern ten opzichte van vorig jaar in de breed te is versterkt met de komst van vijf spelers uit Clinge en Hulst. Stefano de Vos is gestopt. „We hebben nu twintig spelers in de selectie. Vorig jaar was de kern te smal. We zijn op meerdere posities beter bezet. In de voorbereiding is het goed gegaan. Zo zijn we tweede geworden in de GTI Suez Cup." Man gnus ziet Koewacht als de zwaarste concurrent voor het kampioenschap, maar ook Groede gaf een beste indruk op de aanvoerder. „We willen bo venin meedoen", tempert hij het optimisme. KOEWACHT Bij Reinbert Broos (29) overheerst een goed gevoel voor aanvang van de competitie. Dat is niet zo gek, want Koewacht maakte indruk tijdens de voorbereiding. Zo werden de hoger spelende streekrivalen Clinge en Steen opzij gezet. De centrale middenvelder, die aan zijn twaalfde sei zoen begint, is ervan overtuigd dat de selectie met de komst van met na me Meivin Rijckaert (Axel) en Jarno Gilling (AZVV) sterker is geworden. In totaal zijn er vier nieuwelingen bijgekomen. „In de breedte zijn we ver sterkt." De selectie is, ondanks de degradatie uit de vierde klasse, intact gebleven. Een snelle terugkeer naar de vierde klasse heeft de prioriteit. „Het doel is het kampioenschap, maar een periodetitel is ook niet verkeerd." Broos kent de tegenstanders uit de vijfde klasse niet zo goed. Hij ziet Philippine als een outsider. „Hulsterloo en Koewacht zijn favoriet." PHILIPPINE Ostar Dieleman (30) eist dit seizoen de spitspositie op bij Philippine. „Ik heb ook achter de spitsen gespeeld, maar mijn voorkeur gaat uit naar een plaats in de aanval." Dieleman gaat zijn vijftiende seizoen in bij de club uit het mosseldorp. „Er worden vier nieuwelingen ingepast. We hebben nu een bredere selectie. Dat moet ook wel, want we spelen 26 competitie wedstrijden. Dat is best veel." De aanvaller denkt dat Philippine zich kan mengen in de strijd om de bo venste plaatsen. Hij verwacht dat het kampioenschap zal gaan tussen Hulsterloo en Koewacht. „Wellicht kunnen we voor een periodetitel gaan. Dat zou mooi zijn. Vorig seizoen waren we er dichtbij, maar we vie len plots terug door blessures", vertelt Dieleman. SCHOONDIJKE Claude Cornelis (34) vindt het een prima zaak dat er meer ervaring bij Schoondijke komt. Johan de Feijter en Remco Kramer zijn weer terugge keerd in de eerste selectie, waardoor het elftal meer stabiliteit vertoont. Cornelis maakte op zijn zeventiende jaar zijn debuut, maar ging tussen door voor een uitstapje van vijfjaar naar Brabant. Voor Schoondijke kwam hij elf seizoenen uit. Over de voorbereiding is de middenvelder tevreden. „We hebben nuttige oefenduels gespeeld. Ik denk dat we een goede mix hebben." Cornelis gokt op een plaats in de top vijf Hij verwacht dat de titelstrijd zal gaan tussen Koewacht en Hulsterloo. Hij ziet IJzendijke als de ploeg die het de voormalige vierdeklassers lastig kan maken. SDO'63 Jordy van Troost (32) speelt vanaf zijn zeventiende jaar in het eerste elftal van de ploeg uit Lamswaarde. Tussendoor is hij er twee jaar uit geweest. Van Troost vindt dat het in de oefenperiode niet slecht is gegaan. „We hebben op het Hontenisse-toernooi redelijk gespeeld." De middenvelder ziet de komst van drie spelers van buitenaf als een welkome aanvulling voor de selectie. „We hebben altijd een vrij krappe selectie gehad. De vijf de klasse is dit jaar ook sterker geworden." Van Troost ambieert een plaats op het middenveld, omdat hij zich dan meer met het spel kan bemoeien. De routinier moet noodgewongen nog al eens op de positie van laatste man worden opgesteld. Een echte doel stelling heeft hij niet. „Gewoon meedraaien en lekker voetballen." Voor Van Troost staat het vast dat de titelstrijd zal gaan tussen Hulsterloo en Koewacht. SLUIS Het is niet veel voetballers gegeven: Antonio Balzani (39) speelt al meer dan twintig jaar in het eerste elftal van Sluis. Een zweepslag houdt de res tauranthouder in de voorbereiding aan de kant, maar hij hoopt bij de competitiestart van de partij te zijn. Dit jaar is er veel jeugd doorge stroomd naar de eerste selectie. „Dat is een goede zaak, want in de breed te konden nog wel spelers gebruiken", vindt hij. De resultaten in de oefenduels zijn wisselend geweest. „In de GTI Suez Cup ging het bijvoorbeeld best goed." Balzani vindt het vertrek van aan valler Robin van Hal naar IJzendijke een gemis, maar aan de andere kant heeft hij een goed gevoel over het competitieverloop. „We moeten reëel zijn. Als we drie, vier ploegen onder ons houden, dan hebben we het goed gedaan." Over de titelkandidaten hoeft de middenvelder, die ook als voorstopper uit de voeten kan, niet lang na te denken: Koewacht en Hulsterloo, met Hoofdplaat als outsider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91