Amateurvoetbal 36 Scheidsrechteren heeft PZC Zaterdag 30 augustus 2008 VIERDE KLASSE B WALCHEREN Na de kansloze degradatie van vorig jaar mag Walcheren dit seizoen in de vierde klasse B proberen om het verloren gegane terrein te heroveren. Doelstelling nummer één is: „Weer aan voetballen toekomen", zegt trai ner René van Herpen. „We willen niet opnieuw een seizoen waarin we alleen maar met de rug tegen de goal staan." Van Herpen gokt daarbij op een plaats in het linkerrijtje: „Met een uitschieter naar een periodetitel." De Vlissingse ploeg nam afscheid van Thomas Arendts, Martijn Jansen (beiden VCK), Murad Bobouh (RCS) en Daniël Elebe (Veere), maar mocht Ko Uiterhoeve, Robin van de Velde (beiden Domburg), Niels Sla ger, Stefan Vrijenhoek (beiden Zeeland Sport) en Nigel Holmes (Colijns- plaatse Boys) als nieuwe krachten inlijven. „Niets ten nadele van de jon gens die vertrokken zijn, maar we hebben vooral gezocht naar spelers met hart op de goede plaats. Vorig jaar heb ik dat wel gemist: een groep die als één blok achter het team stond." ROBUR Na tien jaar achtereen in de vijfde en zesde klasse te zijn uitgekomen, ein digde Robur Goes vorig jaar bij zijn debuut op het niveau van de vierde klasse als zesde. Trainer Adil Fertoute hoopt dit seizoen vooral door te kunnen groeien en mee te kunnen doen om een periodetitel. „Hoewel ik voor eenzelfde eindklassering als vorig jaar ook zo teken", zegt Fertoute, in de veronderstelling dat de vierde klasse B iets sterker is dan de vierde klasse A, waarin de ploeg vorig jaar uitkwam. Over de breedte van de selectie heeft de trainer in elk geval niet te kla gen. Fertoute heeft ook na het vertrek van Faouzi en Ouasim Hamoudi naar Patrijzen nog 24 spelers tot zijn beschikking. „Het zijn allemaal spe lers die van een goed niveau zijn. De onderlinge verschillen zijn heel klein", aldus Fertoute, die in Thomas Ennik (Goes), Adim Sukhraj (SSV'65) en Alex van Dongen een welkome versterking vond. VljFDE KLASSE A CORN BOYS Dennis Winne (28) begint bij de Sasse ploeg aan zijn twaalfde seizoen. Corn Boys, onder leiding van zijn nieuwe trainer en oud-speler John Moes, heeft volgens de laatste man ervoor gekozen om de jeugd een kans te geven. „Er zijn vijf jonge spelers doorgestroomd." In de voorbereiding zijn veel spelers getest. „De resultaten waren wisselvallig. We hebben een selectie van dertig man, van wie er nog moeten afvallen" Doelman Tim van Waes keerde van RIA W. terug bij zijn oude vereni ging. Winne heeft niet te veel pretenties. „Het zal dit jaar nog moeilijk worden, maar we moeten geduld hebben en kijken naar de toekomst. Het linkerrijtje lijkt het maximaal haalbare." Winne ziet Koewacht en Hulsterloo, de degradanten uit de vierde klasse, als de voornaamste titel kandidaten. GRAAUW Dennis Buys (29) is al acht jaar een vaste waarde in het team van de Oost-Zeeuws-Vlamingen. De centrumverdediger stelt vast dat Graauw in de oefenduels niet te best heeft gespeeld, maar hij hecht er niet te veel waarde aan. „We hebben al jaren onze vertrouwde kern. Er is vrijwel geen verloop. Er zijn voor dit seizoen drie nieuwe spelers bijgekomen, zo dat we in de breedte wat zijn versterkt." Buys verwacht bovenin mee te draaien. „De top vijf is de doelstelling. Daar zijn we vorig seizoen ook geëindigd." Buys tipt Koewacht en Hul sterloo als de uitgesproken favorieten voor het kampioenschap. GROEDE Bart van den Hemel (20) draagt ondanks zijn jonge leeftijd de aanvoer dersband. De talentvolle middenvelder werd begeerd door verschillende clubs, maar hij begint aan zijn vierde seizoen in de hoofdmacht van Groede. Tegenover het wegvallen van enkele routiniers staat de komst van de broers Ilias en Metin Yavuz van Breskens. „Zij zijn aanwinsten. We hebben een vrij jonge ploeg." Van den Hemel heeft een vrije rol en speelt net achter de spitsen. Daar voelt de creatieve speler zich in zijn element. Hij is best tevreden over de oefenperiode. „Het is vrij goed verlopen. Zo zijn we op de derde plaats in de GTI Suez Cup geëindigd achter Hulsterloo en Terneuzen." Toch maant Van den Hemel tot voorzichtigheid. Hij ziet een plaats in het linkerrijtje als het hoogst haalbare. De aanvoerder ziet Hulsterloo en Koewacht als de topfavorieten met IJzendijke als gevaarlijke outsider. HOOFDPLAAT Pascal Pijcke (33) is bij Hoofdplaat de meest ervaren speler. De aanval lend ingestelde middenvelder begint aan zijn vijftiende seizoen bij de dorpsclub. De selectie is nagenoeg intact gebleven. Steven Ockeloen ver huisde naar Axel en gaat spelen bij de plaatselijke zondagclub. Er zijn spe lers van lagere elftallen van Zaamslag en Terneuzen bijgekomen, maar het is afwachten of ze kandidaat zijn voor het eerste elftal. Over de oefenperiode valt volgens Pijcke weinig te zeggen. „Het zijn wis selende resultaten geweest." De voorbereiding was zeker niet optimaal. Er moest vanwege een tekort aan spelers zelfs afgezegd worden voor het bekervoetbal. Desondanks ziet Pijcke zijn ploeg, die afgelopen seizoen een periodetitel pakte, samen met Sluiskil en IJzendijke bovenin mee doen. „Hulsterloo en Koewacht zijn dé titelkandidaten." Jo-Annes de Bat is één van de vijf Zeeuwse arbiters op het hoogste amateurniveau. Bij het CDA is de Goesenaar zowel directeur van de bestuurdersvereniging als gemeenteraadslid. Een gesprek over fluiten en besturen met een ambiti euze man van pas 28 jaar. Scheidsrechter Jo-Annes de Bat zal een voetballer niet zo snel een gele kaart geven voor com mentaar. „Ik laat veel ruimte voor opmerkingen", vertelt de Goesenaar. Dat is ook niet zo vreemd, want hij is in de politiek, als gemeenteraadslid voor het CDA, gewend te luisteren naar an deren. „Maar er zijn natuurlijk wel grenzen. Als iemand door blijft zeuren, trek ook ik aan de rem. De wedstrijd moet wel door, ze ko men na afloop maar terug om het nog een keer over die ene beslis sing te hebben. Dan heb ik alle tijd." De 28-jarige De Bat heeft de wind in de zeilen in scheidsrechterland. Hij laat zien met inleving te flui ten („Het gaat erom dat zij een goede wedstrijd hebben") en daar door wordt hij goed gepruimd door de spelers én de beoorde laars. Pas vier jaar geleden begon hij in groep 6, dit seizoen debu teert hij in groep 1. Dat houdt in dat hij op zaterdag wedstrijden in de eerste klasse en de hoofdklasse mag leiden. Ook zal hij op maan dagavond de tweede elftallen van profclubs fluiten. Dat hij nu al op dit niveau zit, had De Bat eigenlijk niet verwacht. Vo rig seizoen, in groep 2, begon hij namelijk met een relatief lage sco re: een 7,8 bij Heerjansdam-Rijs- oord. „)e moet op een gemiddelde van rond de 9 zitten om aan het eind van het seizoen kans te ma ken op promotie", vertelt De Bat. „Ik heb het hele seizoen tegen die score aan lopen fluiten. Ik moest er een schepje bovenop doen." De Bat ging voor zijn gevoel steeds beter fluiten, maar van andere arbi ters hoorde hij dat zij hogere ge middeldes hadden. „Ik zou dus niet bij de beste twee in mijn groep komen." Maar toen puntje bij paaltje kwam, bleek de Goese naar toch bij de promovendi te ho ren. De Bat: „Het waren dus alle maal praatjes geweest. Maar wat heeft dat voor zin? Ik zal nooit ge heimzinnig doen over mijn cijfers, iedereen mag ze weten." De Bat is nu eenmaal voor open heid. Ook in de politiek is transpa rantie zijn toverwoord. „Je moet al tijd laten zien waar je mee bezig bent. Je moet je gezicht laten zien en uitleggen wat je doet. Dat ver hoogt de acceptatie bij de men sen." De Bat begon zijn bestuurlijke loopbaan bij de dorpsraad van Oostdijk, waar hij opgroeide. Op zijn veertiende praatte hij al mee over het wel en wee in het Beve- landse dorp. Enkele jaren later, in het eerste jaar van zijn studie be stuurskunde, stapte hij het be stuur van voetbalvereniging Krab- bendijke binnen. „Op de universi teit werd aangeraden zo veel moge lijk bestuurlijke ervaring op te doen", legt de oud-doelman uit. „Bij mijn club zocht men op dat moment een secretaris en ik heb die functie toen opgepakt. Ik was heel enthousiast, maar stapte er ei genlijk blind in. Veel van wat ik la ter leerde niet te doen, deed ik toen nog wel." Een voetbalvereniging besturen is overigens het moeilijkste dat er is, vindt De Bat. „Je wilt graag alle mensen tevreden houden, maar dat lukt niet altijd. ]e hebt name lijk te maken met een prestatief en Anrico van Hecke. foto Wint Kooyman Jo-Annes de Bat vindt dat zijn beide functies - politiek bedrijven en scheidsrechte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90