Amateurvoetbal 26 Ik heb mijn macht nooit misbruikt PZC Zaterdag 30 augustus 2008 DE NOORMANNEN Zeven van de elf concurrerende trainers verwachten dat De Noorman nen kampioen wordt. Er ligt dus een enorme druk op de jonge ploeg van trainer Evert Wisse. Maar in Westkapelle loopt niemand weg voor de favorietenroi. Wisse: „We willen kampioen worden. Dat is ons enige doel. We zijn ten opzichte van vorig seizoen kwalitatief beter geworden en de jonge jongens zijn ook een jaar verder." Ook het spel in de voorbereiding gaf alle reden om in De Noormannen kampioenskandidaat nummer één te zien. De ploeg uit Westkapelle ver sloeg bijvoorbeeld het twee klasse hoger spelende Serooskerke met mooi voetbal. Wisse: „Het veldspel ziet er goed uit en ik heb de luxe om te kie zen uit vijftien spelers die echt moeten vechten voor een basisplaats. We mogen met deze ploeg absoluut niet weglopen voor de favorietenroi." SPUI Met een goed versterkte selectie gaat Chris de Beer proberen Spui naar het linkerrijtje te coachen. Vorig jaar was de zevende plaats het resultaat en dat willen ze dit jaar in Spui graag verbeteren. „We hebben er een aan tal versterkingen bij. Daardoor hebben we een bredere basis waarop we kunnen terugvallen bij blessures. We moeten dus zeker hoger kunnen eindigen dan vorig seizoen." De Beer kan met een goed gevoel terugkijken op de eerste weken van het seizoen. „We hebben goed getraind en er zit duidelijk progressie in ons spel. Ik heb een goed gevoel over de eerste weken van de voorbereiding. Er moeten ook nog wat spelers terugkomen, dus ik krijg langzaamaan een goed beeld." De strijd om het kampioenschap zal volgens Chris de Beer nog te hoog te grepen zijn voor Spui. De Beer verwacht daarin veel van Nieuwland, dat de strijd zal moeten aangaan met De Noormannen. SVD Bij SVD kan het alleen maar beter gaan dan vorig jaar. De ploeg uit Drie wegen eindigde stijf onderaan. Toch is het voor de nieuwe trainer Bouwe Postma nog een vraag hoe het dit seizoen allemaal verloopt. De intentie om beter te presteren dan vorig jaar is zeker aanwezig. Postma: „Hopelijk kunnen we middenin en misschien wel bovenin het rechterrijtje mee draaien." De jonge ploeg weet nog niet goed waar deze op dit moment staat. Daar over moeten de bekerwedstrijden enige duidelijkheid verschaffen. „We zijn hard aan de conditie aan het werken en willen in de beker graag zien waar we staan. Daar kunnen we ons meten aan de concurrentie en zorgen dat we fit op de eerste competitiedag te verschijnen. Op dit mo ment zitten de spelers er na de training flink doorheen en dat is een goed teken. We gaan qua conditie vooruit." WEMELDINGE De vierde plaats van vorig seizoen smaakt naar meer bij de voetballers uit Wemeldinge. Er moet zeker een periode gepakt worden, maar waar om kan er niet over de titel gepraat worden? Trainer Gerrit Petersen: „We zijn wat creativiteit kwijt in de ploeg, maar er staat zeker nog een goede groep met een paar stevige voetballers. Daarom willen we zolang mogelijk meedoen om de titel. De druk om te promoveren is er helemaal niet, maar waarom zou je jezelf van tevoren al afschrijven." In de voorbereiding wil het nog niet allemaal lukken, maar Gerrit Peter sen maakt zich nog nergens druk om. „We zijn nog zoekende naar de juiste vorm, maar de wil om te presteren is aanwezig bij de spelers en dat is het allerbelangrijkste." In Borssele ziet Petersen de grootste concurrent voor de titel. „De ploeg heeft zich goed versterkt, dus daar verwacht ik veel van." VIERDE KLASSE B BROUWERSHAVEN Trainer Kees Verwest, die aan zijn tweede seizoen bij Brouwershaven be gint, wil net als vorig jaar in het linkerrijtje eindigen met zijn ploeg. Of dan opnieuw een plaats in de nacompetitie behaald kan worden, is nog maar de vraag. „We moeten weer op nul beginnen, met een behoorlijk krappe selectie. Er zijn maar liefst vijf spelers langdurig geblesseerd, en dat maakt het er niet eenvoudiger op", aldus Verwest. De komst van Jaouad Fertoute juicht Verwest van harte toe. „Hij heeft bij SHO, Delta Sport en Barendrecht in de hoofdklasse gespeeld, dus dat is zeker een aanwinst", zegt de trainer. Yerseke, Mevo, Krabbendijke en Kruiningen zullen volgens Verwest bovenin gaan meedraaien. „Wij zul len het vooral van het collectief moeten hebben." KRABBENDIJKE Gaby Niemantsverdriet hoeft niet lang na te denken als hem naar de doelstelling voor de komende competitie wordt gevraagd. „Bij de boven ste vijf eindigen", klinkt het resoluut. „We hebben niet direct een ploeg om na de degradatie direct terug te keren naar de derde klasse, maar een periodetitel moet zeker het streven zijn", vult Niemantsverdriet aan. Daarnaast wil de trainer het zelfvertrouwen en het spelplezier weer te rugbrengen in zijn ploeg. „En dan zeker door middel van voetballend ver mogen resultaat proberen te halen. Wij hebben geen ploeg om kracht voetbal te spelen. Dan leggen we het af', weet de trainer, die het vertrek van Thomas Mattheijer naar SSV'65 betreurt. Enkele A-junioren zorgen voor aanvulling in de spelersgroep van Krabbendijke. Wim jagt zet er een streep onder. De districtsmanager neemt na ruim 41 jaar afscheid van de KNVB. Het is tijd voor een ander leven. „Misschien word ik nog wel eens voorzitter van één of ander museumpje", zegt de 62-jarige Middelburger. De precieze datum van zijn afscheid staat nog niet vast. Het wordt waar schijnlijk ergens in december of januari. „Zie je die pa pieren daar liggen", zegt Jagt, wij zend naar flinke stapel op de verga dertafel in zijn kantoor te Breda. „Nou, die wil ik eerst nog even af werken. Ik heb nog steeds heel veel lol in mijn werk hoor." Zijn vroegere buurman Harry Plompen stond aan de wieg van zijn carrière bij de voetbalbond. Hij haalde Jagt in 1967 over om zijn baan bij de Raad van Arbeid in te ruilen voor een bestaan als administrateur op het afdelings kantoor van de KNVB in Middel burg. „Bij het sollicitatiegesprek vroeg Iman Bakker, de toenmalige voorzitter van de afdeling, of ik een brief kon stallen. Ik begreep hem niet, maar hij vroeg dus of ik een brief kon opstellen. Nou, dat kon ik wel. Daarna ging het heel snel. Mijn buurman had reuma en kwam in de ziektewet terecht en dus moest ik al op jonge leeftijd leidinggeven." Jagt bleek het in zijn vingers te hebben en maakte zich het voet balwereldje eigen. „Ik heb zelf nooit gevoetbald, maar kennelijk is dat dus geen handicap geweest." De Middelburger kan het met recht zeggen. Hij groeide uit tot de spil van de afdeling, maakte lande lijk faam als voorzitter van de on dernemingsraad en bediende daar naast nog de media van wedstrijd verslagen en standen. In het week einde was Jagt onder meer actief voor de PZC, De Stem en het Bra bants Nieuwsblad. „Ik had alle touwtjes in handen", grinnikt Jagt. „In het weekeinde belde ik de clubs en de scheidsrechters en door de week was het mijn werk. Op zondagmiddag hield ik op het kantoor van de PZC in Middel burg altijd de uitslagen van de wedstrijden op een bord bij. Prach tig. Dan was het bij Vlissingen te gen Middelburg 5-0 geworden en schreef ik met mijn krijtje expres een grote nul op. Nou, dan waren de Middelburgers toch kwaad. Ik zit hier nu twaalf jaar op het dis trictskantoor in Breda. Ik heb de hele ontwikkeling van de KNVB meegemaakt. Da's mooi en leuk, maar die Zeeuwse tijd had natuur lijk de meeste charme." „Mijn geluk is geweest dat alle voorzitters van de afdeling Zee land veel aan mij overlieten. Als ik dat wel eens van andere afdelin gen hoorde. Daar moest de secreta ris elke dag naar kantoor komen om zijn handtekening op de brie ven te zetten. Daar had ik nooit last van. Ik had de vrije hand. Ken nelijk had ik dat afgedwongen." In de jaren tachtig leverde hem dat zelfs de bijnaam Wim Macht op. De toenmalige afdelingsvoorzitter Jos Cevaal zei destijds in de PZC dat het beleid door Jagt gemaakt werd. „Die bijnaam ben ik nooit meer kwijtgeraakt", zegt Jagt. „Daar heb ik altijd wel een beetje nare smaak aan overgehouden, al klopte het natuurlijk wel. Maar ja, macht klinkt zo negatief hè? Ter wijl als je goed met macht omgaat, het helemaal niet negatief hoeft te zijn. Ik heb het nooit gedaan om er zelf beter van te worden. Ik heb mijn macht nooit misbruikt." De afdeling werd in 1996 opgehe ven. De KNVB zocht het in schaal vergroting. De afdelingen Zeeland, Dordrecht en Brabant werden het district Zuid 1, met 200.000 leden het grootste van Nederland. Jagt werd benoemd tot manager en hield vanaf dat moment kantoor in Breda. De reorganisatie verliep echter niet naar wens. Het compu tersysteem haperde en het regen de klachten. „Dat is het ergste half jaar uit mijn bestaan geweest", er kent Jagt. „Mensen raakten over spannen. Het was elke dag vergade ren. Ik werkte zeven dagen per week. En weet je wat het nu het ra re was? We hadden mensen uit Middelburg, Dordrecht en Den Bosch die allemaal door die ellen de heen moesten. Mensen ook die hun teleurstelling over de baan die ze uiteindelijk niet hadden gekre gen, moesten verbijten. En toch was het binnen de kortste keren een homogene groep. We zaten sa men in de stront en moesten er sa men uit zien te komen." Jagt overleefde alle stormen („mijn geluk is dat wanneer ik naar bed ga, ik meteen slaap") en kreeg daar na met zijn medewerkers (35) weer greep op de zaak. Totdat Jagt in 2004 zeif werd geveld. „Ik was bij het EK in Portugal, vier weken lang en liep voor jan en alleman daar van alles te regelen. Daarna ging het mis. Ik kon in die periode soms heel driftig en ongenuan ceerd reageren. Ik was overspan nen, had een burn-out. In het be gin wil je dat nog niet weten, maar het was wel zo. Ik nam eigen lijk geen vakantie en nam dus geen rust. Ik dacht dat ik nog steeds veertig was en dat ik het elastiek nog kon blijven uittrek ken." Jagt ging tijdelijk drie dagen per week werken. Verder liet hij een aantal zaken aan zijn assistente over. „Dat heeft een soort rem ge zet op het belgedrag van de clubs. Die waren gewend om altijd Jagt te bellen. Dat werd nu minder. Ver der liet ik me op zaterdag en zon dag niet meer op het voetbalveld zien, zoals ik vanaf 1967 wel altijd had gedaan. Ik was bij die wedstrij den natuurlijk altijd de Wim Jagt van de KNVB, of ik dat nog even kon regelen en of ik daar nog even naar wilde kijken." Sindsdien heeft hij bewust afstand genomen. Jagt bleef zich met ziel Ruud la Grand. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80