Amateurvoetbal Als keeper moet je een 24 PZC Zaterdag 30 augustus 2008 ZSC'62 Jan Heikamp weet wat hem met zijn nieuwe vereniging ZSC'62 te wach ten staat. „Het zal voor ons een moeilijk jaar worden", voorspelt hij. Bij de ploeg uit Scharendijke vertrok een aantal spelers en dus is ZSC'62 in de breedte minder sterk geworden. Edgar Louwerse is volgens Heikamp de aangewezen persoon om in de spits topscorer Arjan Smalheer te doen vergeten. „Maar we moeten nog wat aan ons scorend vermogen werken", geeft Heikamp toe. Van hoogmoed is bij ZSC'62 geen sprake. „Wij moeten heel realistisch zijn. Onze doelstelling is om er in te blijven. Niks meer en niks minder. Het wordt een lastig seizoen, maar dat is wel een hele uitdaging." Voor de Zierikzeese trainer geldt dat elke wedstrijd een uitdaging is, maar de Schouwse derby's tegen SKNWK en DFS springen er wel boven uit. DERDE KLASSE B NOAD'67 Trainer Ko Stoutjesdijk van Noad'67 vindt het moeilijk om zijn verwach tingen uit te spreken voor het nieuwe voetbalseizoen. „De Zeeuwse der de klasse, waarin we vorig seizoen speelden, ken ik van haver tot gort. In de Brabantse klasse moet ik me nog verdiepen. Ik vind het een beetje goedkoop om te zeggen: We gaan naar Brabant, dus het niveau zal wel minder zijn, zoals wel eens wordt beweerd." Stoutjesdijk meent dat Noad'67 niet het vertrek van Kees Lozekoot en Ar jan Moerland aan kwaliteit heeft ingeboet. „Er is een aantal jeugdspelers bijgekomen. We hebben geen super brede selectie, maar dat heeft geen enkele derdeklasser. We gaan ervoor om zo hoog mogelijk te eindigen, maar daarvoor ben je van verschillende factoren afhankelijk." Op basis van vorig seizoen tipt Stoutjesdijk streekgenoot Tholense Boys als titelkandidaat. THOLENSE BOYS Brabander Jacco Theunisse heeft dit seizoen met Tholense Boys voor het eerst een Zeeuwse club onder zijn hoede. „Er zijn bij ons enkele spelers weggevallen. Aanvoerder Michael de Jong is gestopt en Niels Hopmans en Lauran Contant hebben vorig seizoen hun been gebroken en zijn mi nimaal nog tot december uitgeschakeld. We hebben er weinig verster king bij gekregen en de klasse is in mijn ogen sterker geworden." „Als we dit seizoen bij de eerste vijf eindigen kunnen we tevreden zijn. Halen we die doelstelling, dan is de kans vrij groot dat we ook nacompeti- tie spelen." Theunisse beschouwt Zwaluwe als voornaamste titelpreten- dent. „Het is altijd al een stevige, goede ploeg geweest. Aanvoerder Pim Schonk (ex-NAC) is daar teruggekeerd op het oude nest. Dat bij elkaar opgeteld maakt Zwaluwe de kampioenskandidaat." WHS Trainer Joost Hulshof begint vol goede moed aan zijn eerste seizoen bij WHS. „De laatste jaren heeft het elftal steeds tegen degradatie gestreden. Het kan daarom eigenlijk alleen maar beter gaan. De doelstelling is een plaats bij de eerste zes. Dat moet tot de mogelijkheden behoren, mits de selectie compleet blijft." Tot de winterstop kan WHS geen beroep doen op Patrick van Schetsen, die voor zijn studie in Amerika verblijft. „De se lectie van vorig seizoen is vrijwel intact gebleven. Alleen Leon de Witte is gestopt. Een aantal jongens uit de jeugd en het tweede elftal is dichter bij het eerste elftal gekomen." Hulshof beschouwt Internos als kam pioenskandidaat. „Ik heb gehoord dat TSVV Merlijn er een aantal spelers van een hoger niveau bij heeft gekregen. Daarom denk ik dat die ploeg ook gaat meedoen om de titel." VIERDE KLASSE A APOLLO'69 De grote onbekende in de vierde klasse is Apollo'69. Vorig seizoen gede gradeerd uit de derde klasse en dat zorgt voor veel onduidelijkheid bij trai ner Leo van der Weijden. „We weten niet waar we aan toe zijn. Hopelijk kunnen we vanaf het begin goed meedraaien, maar hier wordt toch weer anders gevoetbald. Ik hoop dat we bij de beste vijf of zes mee kunnen." De verwachtingen voor dit seizoen zijn daarmee wat terughoudend, maar dat heeft ook alles te maken met de plannen binnen de club. „We willen graag een goede doorstroming van de jeugd naar de senioren creë ren. Op die manier moeten jonge jongens kunnen wennen aan het ni veau, zodat we daar later de vruchten van kunnen plukken. Het is nu zaak dat jong en oud een goede mix gaan vormen." 'S-HEER ARENDSKERKE Voor 's-Heer Arendskerke is de boodschap duidelijk dit jaar: een periode- titel pakken. Vorig jaar werd die prijs namelijk op doelsaldo verloren en dat doet nog steeds pijn. Trainer Paulus Poortvliet: „Het was heel zuur hoe we vorig jaar de kans op promotie misliepen. Dit jaar is het bijna een verplicht nummer." Hoewel de periodetitel een mooi doel is, hoopt Poortvliet stiekem op meer. „Promoveren via het kampioenschap zou heel mooi zijn, maar ik denk niet dat het een reëel doel is. De Noorman nen is namelijk heel erg sterk. Ze zijn voor mij titelkandidaat nummer één, Die ploeg was vorig jaar al goed en heeft zich ook nog versterkt. Maar we proberen zolang mogelijk de aansluiting te houden. Hopelijk kunnen we ze het heel erg moeilijk maken daar in Westkapelle." Met clubs als Capelle, VVGZ en SHO ontwikkelde Henk Schouten zich tot een gerenommeerde trainer in de top van het zaterdagvoetbal. Dit seizoen heeft de 63-jarige Rotterdammer tweedeklasser Duiveland onder zijn hoede. Meer nog dan zijn trainerscarrière spreken de actieve voetbaljaren van Henk Schouten tot de verbeelding. Hij maakte in de jaren zeventig deel uit van de Nederlands amateurselectie, toen nog de kraamkamer van het betaal de voetbal. „Ik was wel een beetje een show keeper", zegt Henk Schouten enke le decennia na dato over zichzelf „Gelukkig pakte ik de ballen ook nog wel 's", zegt hij er met een gul le lach bij. „Eerlijk gezegd vond ik het wel mooi om een bal uit de lucht te plukken en nog even door te rollen. Het zegt misschien wel wat dat de stijl van ]an van Beve- ren mij het meest aansprak." In de Henk Schouten van nu is de Henk Schouten van toen nog te herkennen. Zijn rijzige gestalte, verbale aanwezigheid en ijdele in borst (dreigend buikje deze zomer weggesonjabakkerd) zorgen voor een uitstraling van onoverwinne lijkheid. Het woord bravoure lijkt voor hem bedacht. Een aanvaller moest zijn doelpunten echt verdie nen bij deze Rotterdamse rots. Dat was vroeger op straat al zo. Als klein jochie moest Henkie op het doel - de muur van een electri- citeitshuisje - en fungeerde als schietschijf Hij oefende zijn snoek- duiken op het bed van zijn ouders met een tennisballetje; in het echt kreeg hij kanonskogels van Feye- noorders als Cor Veldhoen en Wim 'Pingel' de Kreek op zich af gevuurd. „Ze schoten me bijna door die muur heen. Maar ik vond het natuurlijk prachtig met die Feyenoorders." „Transvalia was mijn eerste club. Ik was zeven jaar. Mijn eerste wed strijd vergeet ik nooit meer. Het was tegen CW. 12-0 verloren. Hui lend van het veld. Ik zei tegen mijn moeder: ik schei er mee uit. Dat heb ik natuurlijk niet gedaan. Het was een mooie tijd. De keepershandschoenen werden nog door mijn moeder gebreid en we speelden met ballen waar de klei aan bleef hangen." „Transvalia voetbalde op zondag, maar ik kreeg verkering met een meisje dat vanwege het geloof lie ver had dat ik op zaterdag ging voetballen. Mijn liefde voor het za terdagvoetbal is gebleven, maar voor het meisje niet. Op mijn acht tiende ben ik daarom naar Zwart Wit'28 gegaan, in die tijd een gro te club in het zaterdagvoetbal. Ik was net lid, toen mijn latere buur man Aad van der Laan - ook keeper - op een doordeweekse avond met het Nederlands ama teurteam moest oefenen tegen Zwart Wit'28." „Neem je tas mee, zei Aad. Je weet nooit. Nou, Aad brak om de haver klap wat. En nu dus weer. In de rust kwam ik er in en dat was mijn debuut. Aad was overigens niet de enige die wel 's wat had. Als ik mijn hoofd nu kaalscheer, zie je allemaal littekens. Joh, als keeper moet je een beetje gek zijn. Welk gezond mens duikt nu met zijn kop naar voren op de schoe nen van een speler?" „In totaal heb ik zeven jaar bij de amateurselecties gezeten. Eerst bij onder 23 jaar en later bij de echte amateurselectie. Nu stelt dat ama teurelftal niks meer voor, maar toen kon je zo doorstromen naar het profvoetbal. Ik speelde bijvoor beeld met de broertjes Willy en René van de Kerkhof En we kre gen training van Frantisek Fadr- honc en Georg Kessler. Elke week trainden we in Zeist en voor toer nooien en wedstrijden waren we zo'n tien, veertien dagen van huis. Het amateurelftal had status; het werd voor vol aangezien." „Verschillende keren heb ik de kans gekregen om het betaalde voetbal in te gaan. Met name van uit Duitsland was er belangstel ling: van i860 München, Braunsch weig en Rot Weiss Essen. Maar 'iïsaaM Oud-amateurinternational Henk Schouten nen. Dat zag ik echt niet zitten." ook uit Nederland: van Sparta en GVAV, de voorloper van FC Gro ningen. Die laatste club wilde me als vervanger van Tonny van Leeu wen die op 28-jarige leeftijd was verongelukt (in 1971)." „Maar ik heb het allemaal niet ge daan. Of ik daar spijt van heb? Het was de tijd van de ijskastamateurs en de semiprofs. En van de oud-profs die na hun carrière een sigarenzaak begonnen. Dat zag ik echt niet zitten." „Ik had net zelf een filiaal in Rid derkerk opgezet, van een groot Duits transportbedrijf (Kube 8c Kubenz), en dat liep goed. Daar zag ik financieel meer brood in. In- Emiel Dorst. foto Marijke Folkertsma tar::" /vS? cëfi wr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78