Amateurvoetbal 18 Zeeuws voetbal is charmant in zijn kleinschaligheid PZC Zaterdag 30 augustus 2008 Met één hoofdklasser en vijf eersteklassers meldt het Zeeuwse amateurvoetbal zich dit seizoen op het appèl. Dat lijken aardige cijfers, maar in hun context geplaatst zijn ze eigenlijk een beetje zielig. Die ene hoofdklasser - Hoek - is immers slechts één van de 84 hoofdklassers in het Ne derlandse amateurvoetbal. Daarbo ven huizen nog 38 clubs in het profvoetbal. Daaruit volgt de sim pele conclusie dat bij de 122 beste clubs van Nederland slechts één Zeeuwse club staat. Niemand zal toch beweren dat dat een luxeposi tie is? Zeeland is een blinde vlek op de Nederlandse voetbalkaart. Altijd al geweest. In ruim honderd jaar tijd hebben bijna zevenhonderd spe lers het Oranje-shirt om de schou ders gehad. Daarbij zaten welge teld negen Zeeuwse spelers. Sinds 1954 hebben bijna honderd clubs betaald voetbal gespeeld. Zeeland moest het doen met één club, die twee mislukte profjaren beleefde. Met de successen in het amateur voetbal kan ook niet echt een A4'tje gevuld worden. De landsti tels van Middelburg in de jaren zes tig staan natuurlijk dikgedrukt op de eerste regel. De cynicus zal daar bij echter in de kantlijn aanteke nen dat Middelburg weliswaar de beste amateurploeg was, maar dat er destijds zo'n zestig ploegen in het betaald voetbal speelden. Vlissingen beleefde in de jaren vijf tig en tachtig toptijden. Arnemui- den schreef in de zeventiger jaren de eerste successtory voor het Zeeuwse zaterdagvoetbal, Oostka- pelle in de tachtiger jaren, waarna Hoek in de jaren negentig - op Bel gische leest geschoeid - het ver- volghoofdstuk voor zijn rekening nam. Maar daarmee zijn de hoog ste pieken van het Zeeuwse ama teurvoetbal wel vermeld. De vraag is nu natuurlijk of derge lijke pieken in de toekomst ook haalbaar zijn. Dat er hier best een aardig potje ge voetbald wordt, heeft het Zeeuws elftal deze zomer bewezen. Bin nen drie maanden versloeg het Sparta (4-3) en hield het FC Utrecht op een gelijkspel (1-1). De profs zijn in dergelijke wedstrijden weliswaar niet tot de tanden gewa pend, maar ze winnen deze potjes doorgaans wel. Tegen het Zeeuws elftal echter niet. Talent is aanwezig, hoewel dat door het beperkte bevolkingsaan tal nooit voldoende zal zijn om een handvol hoofdklassers mee te bedruipen. De geschiedenis heeft immers uitgewezen dat een aantal van drie Zeeuwse clubs tegelijker tijd op het hoogste niveau al niet te houden is. Vraag maar na bij HW'24, Veere, Oostkapelle en SSV'65. Om pieken zoals die van Middel burg, Vlissingen, Arnemuiden, Oostkapelle en Hoek een vervolg te geven bestaat dus maar één re cept: een bundeling van krachten. De beste voetballers bij elkaar in één elftal. Simpeler kan het niet. Het Zeeuws elftal in competitie! Dan maakt Zeeland de grootste kans om met stip te stijgen in de top 122 van Nederland. Dat willen we toch allemaal? Toch? ledereen die wel 's op een voetbal veld verschijnt, weet dat we dat he lemaal niet allemaal willen. Dat al gemene belang bestaat niet. Hoek weigert echt niet voor het alge meen belang om zijn spelers af te staan aan het Zeeuws elftal. Clubs schudden niet voor het algemeen belang met de beurs om de beste spelers in één elftal te krijgen. Ster ker nog: het talent raakt daardoor juist versnipperd. Maar dat is niet erg. Dat is het Zeeuwse voetbal. Zo'n honderd clubs op een relatief klein landop pervlak, die allemaal ambitie heb ben. Ze willen allemaal best hoger op, willen allemaal betere voetbal lers hebben dan vorig seizoen en willen allemaal centjes vangen van hun sponsors. Honderd clubs, hon derden wensen, duizenden men sen. Die kunnen niet allemaal het algemeen belang dienen. Het Zeeuwse voetbal is charmant in zijn kleinschaligheid. Van Aar denburg tot Zierikzee wordt het wel en wee van Hoek in de gaten gehouden. Daar gebeurt immers al tijd wel wat. Van SVD tot DFS kij ken ze altijd even wat 'De Nooijers' met RCS hebben gedaan. Zou Vlissingen zijn hoofdklas se-ambities kunnen waarmaken? Zakt SSV'65 nog verder weg? Ver maak en leedvermaak. Eén hoofdklasser en vijf eersteklas sers. Het is niet veel en het zal ook niet veel meer worden. Maar we beleven er zó veel lol aan. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72