Binnenland Jeugd koestert sms'jes Samen eigen, Jongeren moeten schade zelf betalen ih hou van zelf bouuien AOW'er verkommert aan costa's 3 HALEN 1 BETALEN Livingstone bouuil maar u van houd! Premier: affaire rond Cramer erg opgeblazen Regeling ziekengeld uitzendkracht ruimer Amsterdam stelt groep verantwoordelijk voor overlast oud en nieuw. Agenten controleren extra bij overwegen Man negen maanden dood in woning Kamer van uitvinder kunstnier museum Couvée volgt Visser op in Pauluskerk Vooral meiden vinden het erg om hun inbox op te schonen. De gehele zomercollectie MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN ENTERNEUZEN. 6 j Zaterdag 30 augustus 2008 PZC DEN HAAG - Premier Balkenende vindt dat de affaire rond milieumi nister Cramer 'erg wordt opgebla zen'. Hij riep gisteren tijdens zijn persconferentie op om 'niet te veel te hypen'. Cramer kwam onder vuur te liggen toen bleek dat zij in de jaren tachtig een advertentie on dertekende als steun aan het kra kersblad Bluf!, dat gestolen docu menten had gepubliceerd. DEN HAAG - Vanaf begin volgend jaar betaalt uitkeringsinstituut UWV voortaan aan zieke uitzend krachten die normaal in het week einde werken, over deze dagen in de eerste week van verzuim ook ziekengeld. Daartoe besloot het kabinet giste ren op voorstel van minister Don- ner (Sociale Zaken). Daarmee voert hij een motie uit die de Ka mer vorig jaar aannam. AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam laat voor het eerst een groep jongeren die overlast veroor zaakte, de schade daarvan zelf beta len. De gemeente liet gisteren we ten een aantal jongeren die vernie lingen aanbracht tijdens afgelopen oud en nieuw op het Woortman- plein in de hoofdstad een brief te hebben gestuurd met deze bood schap. Het is volgens Amsterdam voor het eerst dat een gemeente hoofde lijk schade verhaalt op een groep die overlast geeft. Meer steden, waaronder Rotterdam en Utrecht hebben eveneens interesse in deze aanpak, die juridisch al langer mo gelijk is. Een woordvoerder van de Utrechtse burgemeester Aleid Al onze klanten zijn verschillend. Daarom is elk ontwerp uniek bij Livingstone. Livingstone bouwt al 25 jaar in opdracht van particuliere bouwers. Uitgangspunten zijn eenvoudig, uw wensen staan centraal. Afspraak is afspraak. En altijd een geselecteerde bouwer bij u op de hoek. Meer weten? Stuur een e-mail naar info@livingstone.org. UTRECHT - Wie de komende we ken vlak voor een trein een spoor wegovergang wil oversteken en on der de spoorbomen doorkruipt, loopt kans op een boete. De spoorwegpolitie zal in de eer ste twee weken van september in tensief controleren bij de overwe gen. De actie is speciaal gericht op kinderen. Jaarlijks komen op over wegen circa twintig mensen om. GELEEN - Een bejaarde man heeft negen maanden dood in zijn wo ning in Geleen gelegen. Schilders ontdekten zijn stoffelijk overschot donderdagavond in zijn flat, liet de politie gisteren weten. De schil ders sloegen daarop alarm. Volgens de politie is de man een natuurlijke dood gestorven. De 8o-jarige is volgens de politie er gens rond Kerstmis vorig jaar over leden. Wolfsen sprak van 'een geschikt middel dat we zullen gebruiken in gevallen waar dat mogelijk is'. De totale schade van de vernielingen op het Woortmanplein bedraagt bijna 9000 euro. Volgens de ge meente Amsterdam bestond de groep uit elf jongens die toen tus sen de 13 en 19 jaar oud waren. Zij zijn aangehouden en hebben in sommige gevallen bekend. In ande re gevallen blijkt hun betrokken heid bijvoorbeeld uit verklaringen. De jongeren zijn voor een bedrag van 811,96 euro per persoon aange schreven. Als zij dit bedrag binnen drie weken overmaken, is de kous afgedaan. Rotterdam probeert altijd de scha de te verhalen op vandalen. Nog nooit stelde die gemeente een groep aansprakelijk. Wel werden afzonderlijke procedures aange spannen. Rotterdam werkt aan een programma tegen vandalisme. Door ons geselecteerde dealers in uw regio: Bouwbedrijf Jobse Lievense B.V., Oostkapelle Aannemingsbedrijf L. Buteijn, Krabbendijke Aannemersbedrijf Houterman, 's-Gravenpolder Bouwbedrijf Fa. Th. Van Hoorickx, Sluis Aannemingsbedrijf Gebr. Simons B.V., Terneuzen KAMPEN - De werkkamer van de Nederlandse uitvinder van de kunstnier in het voormalige stads ziekenhuis in Kampen wordt een museum. Dat maakte de Willem Kolff Stichting gisteren bekend. Professor Kolff behandelde 65 jaar geleden in de betreffende kamer als eerste ter wereld nierpatiënten met een door hemzelf gebouwde kunstmatige nier. ROTTERDAM - Dick Couvée (54) wordt morgenmiddag in de Lau- renskerk in Rotterdam officieel be vestigd als predikant van de Paulus kerk. Hij volgt Hans Visser op, die vorig jaar met emeritaat ging. Visser kreeg grote bekendheid door zijn werk voor drugsverslaaf den. Couvée was vervoersdeskun- dige van Rijkswaterstaat, voor hij in 1998 predikant in Barendrecht werd. AMSTERDAM - Waren het vroeger liefdesbrieven die eeuwig in de la bleven liggen, nu zijn het sms-be- richten waar jongeren moeilijk af stand van kunnen doen. Een op de drie vrouwen vindt het opscho nen van hun inbox zo erg dat ze berichten eerst overschrijven, ont dekte Hi bij onderzoek. Bijna alle jongeren laten sms-be- richten in hun telefoon staan om ze later nog eens na te kunnen le zen. Als de telefoon daardoor vol loopt, is het wissen vervolgens een zorgvuldig en tijdrovend karwei. Bijna de helft van de jongeren loopt de sms'jes stuk voor stuk na om te bepalen welke de prullen bak ingaan. Aan het onderzoek de den 1017 jongeren tussen de 16 en 30 jaar mee. Zij bewaren vooral sms-verkeer van hun geliefde, vrienden of familie. Acht op de tien vrouwen bewaart vooral lieve sms'jes, tegenover zeven op de tien mannen. Van de mannen be waart 17 procent sms'jes waarmee BARCELONA - Een groeiende groep Nederlandse pensionado's in Span je verkommert als gevolg van de op 1 januari 2006 afgeschafte AW- BZ-voorzieningen in het buiten land. Wanneer AOW'ers dement, ziek en hulpbehoevend worden, kun nen ze geen beroep meer doen op thuiszorg of verpleging. Particulie re zorg is voor de meesten te duur, en de Spaanse overheidszorg is mi nimaal. Ook kunnen ouderen vaak niet meer in Nederland te recht, omdat zorginstanties hen uit hun bestand hebben geschrapt. Zorgorganisaties die actief zijn aan Ze schieten als paddenstoelen uit de grond: clubjes van bewoners die hun eigen wijk willen creëren. Gemeenten zien hierin dé mogelijkheid om een koopwoning binnen het bereik van starters te brengen. door Gert van Harskamp Wie wil wonen in Es- beek moet een dik ke beurs meene men. Het gemoede lijke Brabantse dorp is populair bij kopers 'van buiten', die eenvoudig de lokale jongeren kunnen overbie- den. En dat is een probleem. Want twintigers en jonge dertigers uit Esbeek willen er juist graag blijven wonen. De oplossing werd gevon den in 'collectief particulier op drachtgeverschap', kortweg cpo. In 2005 sloegen enkele jongeren uit het dorp de handen ineen en kochten samen een lap grond. Doel: een 'eigen wijkje' bouwen, helemaal aangepast aan de eigen smaak van de toekomstige bewo ners. De gemeente stond niet te trappe len, herinnert Pieter van de Bigge- laar (32) zich, die deelneemt aan het project en een hoekwoning zal betrekken. „De eerste reactie was: als jullie daar 24 woningen neerzet ten, kan er de komende jaren in Es- beek helemaal niets meer worden gebouwd." Maar uiteindelijk zag Hilvaren- beek, de gemeente waar Esbeek onder valt, ook wel in dat op deze manier starters een fatsoenlijk en betaalbaar huis kon worden gebo den. De grond voor het project werd met een flinke korting ver- de Spaanse costa's waar veel AOW' ers wonen, denken dat het gaat om 'tientallen' ernstig verwaarloos de mensen. De groep wordt snel groter met het ouder worden van de gepensioneerden. Nederlandse thuiszorgbedrijven verleenden tot 2006 zorg aan ge pensioneerden in Spanje op basis van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), een sociale verzekering tegen onverzekerbare kosten, zoals langdurige verpleging en dure hulpmiddelen. Sinds die vergoeding buiten Neder land is weggevallen, wordt alleen nog tegen particulier tarief ge- kocht aan de toekomstige bewo ners. Dat scheelt in de eindprijs, net als de uitschakeling van de pro jectontwikkelaar. De bewoners zijn nu tussen de 175.000 en 220.000 euro kwijt voor hun wo ning. Een vergelijkbare woning kost volgens makelaars zeker 250.000 euro als de woning via de gebruikelijke weg zou worden ge kocht. Tot voor kort was particulier op drachtgeverschap voorbehouden aan kopers met veel geld. Die ko pen een perceel en zetten daar hun droomhuis neer. Maar steeds meer gemeenten zien in particulie re bouw de sleutel om starters toe gang te verschaffen tot de vastgelo pen woningmarkt. „Zeker als de bewoners een collec tief vormen en gezamenlijk optrek ken, is op deze manier bouwen 20 tot 40 procent goedkoper dan regu liere bouw", zegt Hans Vos van de Stuurgroep Experimenten Volks huisvesting (SEV), die namens de overheid zoekt naar oplossingen voor het nijpende tekort aan wo ningen. „Hoe groot dat voordeel precies is, hangt van de grondprij zen af en hoeveel kopers mee doen. Hoe meer kandidaten, hoe voordeliger er wordt gebouwd." Als een projectontwikkelaar een nieuwbouwwoning verkoopt, is dat tegen marktprijs. Bij particu lier opdrachtgeverschap betrekt de bewoner zijn huis tegen bouwkos ten. Hij hoeft immers geen winst te maken op zijn eigen woning. Daarnaast is de grond vaak goedko per omdat steeds meer gemeenten percelen tegen gereduceerde prij zen afstaan aan bewonerscollectie ven. Apeldoorn, Almere, Hoorn en vooral gemeenten in Gelderland en Noord-Brabant ondersteunen bewoners die zelf de rol van pro jectontwikkelaar op zich nemen. „Bewoners die samen bouwen, hebben van meet af aan een band met elkaar. Dat is goed voor de werkt. Niet altijd slagen de thuis- zorgers erin verwanten in Neder land te alarmeren. De Nederland se ambassade in Madrid heeft in het laatste halfjaar 'zeker vijf geval len' meegemaakt van mensen die met dit soort problemen kampen. Het komende najaar wil de ambas sade samen met de zorginstellin gen een echte inventarisatie ma ken. De Nederlandse overheid gaat ervan uit dat Nederlanders in het buitenland een beroep kun nen doen op de Spaanse zorg. Zie Spectrum C2 AC IC 11 Lui LU LVUllilCll Cl ld 11 IC 1 CU. SPIJKERHARD DE BESTI Gratis Huizotheek met 50 ideeën: 0900 899 60 50 of www.huizotheek.nl Showroom Breda, Vossenberg 4 (naast de Makro). Showroom Almere-Siad-West, Redactiestraat2. 25 JAAR VILLABÖUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6