Buitengebied I eeuwen toekomst Koffie drinken bij Karnemelkshoek PZC Zaterdag 30 augustus 2008 9 fort zelf staat natuurlijk voor de 16e eeuw, de kreken voor de 20ste. De nieuwe weg met brug zou een knipoog zijn naar Napo leon, die zich begin 19e eeuw na de Engel se landing op Walcheren druk maakte over de verdediging van de toegang naar Antwerpen. Maar het zijn niet allemaal toekomstdro men. Staatsbosbeheer is ook een organisa tie van de praktijk. Zo worden er - vertelt De Keuning - twintig nieuwe parkeerplaat sen aangelegd voor wandelaars, die hun au to langs de Rammekensweg willen zetten. En langs de Groene Landweg is er drie jaar geleden een strook van 8 hectare aan het natuurgebied toegevoegd, als natuurcom pensatie voor de verdieping van de Wester- schelde. Het terrein heeft reliëf, er zit zou te kwel, het waterpeil is al 20 centimeter opgezet. „Het is een mooie overgang van uit het bos naar open gebied", vindt de boswachter. Koeien zorgen dat dat zo blijft - Limousins en een paar Blonde d'Aquita- nes gluren nieuwsgierig naar de wande laars, maar maken geen aanstalten om zich naar het hek te begeven. We komen langs een waterstuw, die er voor zorgt dat het zoute water uit de kreek kan stromen. Belangrijk, zegt De Keuning, omdat het zoute water in de diepere lagen te weinig zuurstof bevat. Het brakke wa ter, dat in de kreek wordt gehouden, is rij ker aan leven. Hij wijst naar het eiland, waar een aalschol ver zijn vleugels laat drogen. Er zit daar een hele kolonie van die vogels, en de zil verreiger vindt er een slaapplaats. De riet orchis is een bijzondere, beschermde orchi dee die in het gebied voorkomt. Botanisch interessant, weten natuurkenners. Net als de gele muurbloem, die gedijt op de kalk- mortel van het oude Rammekens. Terug op de Rammekensweg kijken we uit over de polders richting Sloeweg. Zeeland Seaports heeft de grond aangekocht, 153 hectare in totaal. Als de Westerschelde Container Terminal er komt, mag Staats bosbeheer ter compensatie in die polders zilte natuur aanleggen. Het plan is om de Schorerpolder in verbinding te brengen met de zee. Ja, beaamt de boswachter, de hoek van Rammekens blijft in beweging. Een waterstuw zorgt dat het zoute water uit de kreek wegstroomt en er overwegend brak water achterblijft. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u een kopje koffie/thee met appeltaart voor 2,- Deze bon is geldig t/m 31 augustus 2008 Minicamping Karnemelkshoek Barentsweg 2, Ritthem Openingstijden: ma t/m vr 14.00 tot 17.00 uur za en zo vanaf 11.00 uur lees vi www.pzc.nl NAMEN Reygersbergh erd aangelegd. Je hebt in Zeeland verschillen de hoeves die Reigersburg, Reygerburgh of Reigersberg heten. Het ene deel is ver noemd naar reigers (of reiger kolonies) die massaal nestel den in bomen op of rond het boerenerf. De bekendste Rey gerburgh met die achter grond is de hoeve bij St. Maar tensdijk op Tholen. Die oude, 17e eeuwse hoeve met z'n 18e eeuwse ramen in de vorm van reigereieren in het woon huis, heeft een rijke en rede lijk bekende geschiedenis. De andere Reiger- en Rey- gersberg boerderijen hebben te maken met een zeer be kend en oud Zeeuws ge slacht: van Reygersbergh van Cortgene. De familie Van Reygersbergh was een paar eeuwen eerder uit Beieren naar Zeeland getrokken en be hoorde met haar grote rijk dom en eruditie als snel tot de grote Zeeuwse geslachten. Ze vestigde zich in Kortgene en vertrokken na 1530 (St. Fe- lixvloed, die Noord-Beveland van de kaart veegde) naar Veere. Daar bleven ze lang ge wichtige functies vervullen voor de stad Veere, de provin cie Zeeland en de Verenigde Republiek. Maria van Reygersbergh is als vrouw van Hugo de Groot - de grootste rechtsgeleerde van zijn tijd - bekend gewor den. Zij smokkelde haar man die gevangen zat in Loeves- tein, in de bekende boeken kist naar de vaste wal en liet hem ontsnappen naar Zwe den. De Van Reygersbergh's hadden ook veel grond en ambachtsheerlijkheden in Zeeland en daarbuiten. De hoeves Reigersberg in Ril land en de hoeve Reijgers- berg aan de Kaaiweg in Bors- sele behoorden beide tot de eigendommen van de uitge breide familie. Gerard Smallegange Wandeling bij Rammekens Ritthem Nieuw open natuurgebied ;n ied RolantQuist Fort Rammekens Westerschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61