heeft nog Buitengebie Rammekens JL Het nieuwe open natuurgebied langs de Groene Landweg. Fort Rammekens, gezien vanaf het kroonwerk dat door Napoleon wei in 1944. Toen werd Walcheren onder wa ter gezet om de bevrijding te bespoedigen. Pas in 1946 werd het 700 meter brede gat in de dijk gedicht met behulp van drijven de Phoenixcaissons. In de tussentijd had de getijstroom diepe geulen in het land ge maakt. De nieuwe dijk is een stuk landin waarts gelegd, je ziet het aan de bocht in het tracé. Zo is de Rammekenshoek in feite één brok strijdbaar verleden. Rammekens zelf het oudste zeefort van West-Europa, ligt er al sinds de 16e eeuw als een brok onver zettelijkheid waar je u tegen zegt. Ge bouwd in opdracht van Maria van Honga rije beheerste het verdedigingswerk de toe gang tot Middelburg en Antwerpen. Nu zie je dat het in verval is, maar ook dat het zo robuust is dat het nog eeuwen zal du ren voor het helemaal verkruimeld is. Piet de Keuning loopt het weggetje, dat naar de poort van het fort loopt, voorbij. Een hekje door en we wandelen op wat hij het kroonwerk noemt. Het is een door Napoleon aangelegde wal, die bedoeld was om het fort tegen aanvallen vanaf de land zijde te beschermen. Het kroonwerk is in beheer bij het waterschap, de boswachter zou het liever bij Staatsbosbeheer zien. Dan zou er gemaaid worden, om verrui ging tegen te gaan, en de populieren aan de voet van het dijkje zouden gekapt wor- den. De Keuning wil er verder niet al te lang bij stil staan. Hij heeft wel meer toekomstdro- men als het over zijn Rammekenshoek gaat. Om maar eens iets te noemen: wan neer zou het Ministerie van Defensie nou eindelijk eens het in het krekengebied gele gen munitiedepot ontruimen? Hoewel er zelden enige activiteit te bespeuren is, brengt de aanwezigheid van defensie vol gens de boswachter wel beperkingen met zich mee voor de activiteiten in het bos en het fort. Navraag bij het Ministerie leert, dat er nog steeds munitie voor de marine in het depot wordt opgeslagen. En - ook niet onbelangrijk - dat er geen voorne mens bestaan om het terrein van de hand te doen. Nog een droom: een nieuwe toegangsweg over de kreek naar de poort van Ramme kens. Met een ophaalbrug, zoals die er ooit was. Via een RTL-actie leek er kans op een miljoen euro voor dat project. Helaas is Rammekens in de voorronde afgevallen en is het project dus noodgedwongen in de ijskast gezet. Het zou een uitgelezen ge legenheid zijn om van alle stukjes geschie denis in het gebied wat te laten zien. Het 8 Zaterdag 30 augustus 2008 PZC Een bos met essen en eiken, want die gaan lang mee. In Rammekens hoek wordt rekening gehouden met de tijd. Het fort, de kreek, het kroonwerk: het verleden heeft het gebied getekend. De erfenis van vroegere verdedigers en verove raars wordt gekoesterd. Het bos voelt natuurlijk, het heeft tegen woordig een open uitloop. door Jan van Damme foto's Mechteld Jansen Het bos werd ingeplant na de Op de dijk met uitzicht op Vlissin- gen-Oost moet Piet de Keuning iets wegslikken. Begin jaren zes tig, zijn jeugdjaren, kon je er kreekjespringen. Keek je tot de Kaloot. Hij is geboren op Nieuwland en leerde in het schorrengebied zwemmen. Er lag zo'n zes honderd hectare schorren en slikken. Piet de Keuning is nu boswachter van Staats bosbeheer in Midden-Zeeland. Hij kijkt naar de industriegiganten, die het Zuid-Sloe sinds 1964 hoe langer hoe meer in bezit hebben genomen. Rokende schoorstenen, bedrijvigheid, werkgelegen heid, Zeeland moest mee in de vaart der volkeren. De boswachter snapt de gevoe lens wel. Maar stel je toch eens voor, mij mert hij, als we het schorrengebied niet op geofferd hadden, dan zouden we nu mis schien oneindig veel meer rustzoekende toeristen kunnen trekken. En die hebben toch ook geld te besteden. „Je moet als pro vincie op je eigen kwaliteiten drijven. Het heeft geen zin overal dezelfde industrieën uit de grond te stampen. Natuurlijke ont wikkeling zou veel beter geweest zijn. Ik heb het gevoel dat we nu de kip met de gouden eieren slachten." Hij staat met zijn rug naar Rammekens hoek, het natuurgebied waar we eigenlijk voor gekomen zijn. We besluiten eerst de uiterste oost- en dan de westzijde van het natuurreservaat te bewandelen. Het is droog, maar de lucht belooft weinig stand vastigheid. De hele route door het bos - ruim 70 hectare - en over de zeedijk vraagt minstens twee uur, als je straf doorstapt. Beduidend meer, als je de tijd neemt om naar het eiland, naar de stuw en - natuur lijk - naar het fort te kijken. Rammekenshoek is een bewogen stukje van Walcheren. Getekend ook. De kreken zijn overblijfselen van de inundatie als ge volg van het bombardement op de zeedijk Rammekenshoek Het natuurgebied Rammekenshoek bestaat uit kreken en bos. Voor de dijk ligt ook een stuk je schor. Het natuurgebied ontstond in 1944, toen geallieerden de dijk kapot bombardeer den. Het zeewater maakte diepe stroomgaten, de huidige kreken zijn restanten. Fort Rammekens stamt uit 1547 en is nu het oudste zeefort van Europa. Het is in handen geweest van Spanjaarden, Engelsen, Fransen en Zeeuwen. Een tweede versterking, fort Zoutman, ligt aan de westkant van het gebied. Dat fort werd in 1811 door de Fransen gebouwd als Fort La- coste en is herkenbaar in het terrein. Tweede Wereldoorlog, nadat het dijkgat bij Rammekens was gedicht. Rietorchis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60