De Kroon geeft wat je verwacht Oesters met grappa en scheutje room 1$eooïbelitt$ ïMCilt Ü&H In de Smaak Van Edith en Raymond bezoe ken de PZC redacteuren deze maand restau rants die aanbevolen zijn door lezers. Edith ging op verzoek van een Noord-Bevelandse naar Hotel Restaurant De Kroon in Wis sen kerke. „Dit is mijn favoriete muziek", zegt een twintigjarige gast. Zij maakt deel uit van een groepje jongeren dat trouw naar res taurant De Kroon gaat. Lionel Ritchie zingt Say you, Say me. In De Kroon zit jong en oud en het is in de namiddag al aangenaam druk. Zoveel mensen had den we niet verwacht op een doorde weekse dag. Want als we aan Noord-Be veland denken, denken we aan het 'kleinste eiland van Zeeland', dunbe volkt en stil. We zijn dit keer toeristen in eigen pro vincie en fietsen van midden Walcheren naar Wissenkerke. We gebruiken De Kroon als rustplaats voor de nacht en als herberg voor een gezonde maaltijd. De drukte bij aankomst had ons verrast, de inrichting van De Kroon niet. Het is donker binnen en er zitten bruine bal ken tegen het plafond. Vloerbedekking wordt afgewisseld met parket, er staat een biljart in het cafégedeelte en de bar domineert de zaak. Veel poppen, alle maal gestoken in Zeeuwse klederdrach ten, staan in nisjes tegen de wand. De Kroon is kenmerkend Zeeuws. John Baaij is de eigenaar van De Kroon. Hij is trots op Zeeland en pronkt daar mee. Op de website staat dat er bij De Kroon (h)eerlijk genoten kan worden van de Zeeuwse gastvrijheid. Het is geen loze frase. Van Zeeuwse bodem is het Noord-Bevelands lamsvlees. John prijst dat gerecht aan en hij wijst op de gebak ken aardappeltjes (16,75 euro). „Dat is de specialiteit van het huis." We kiezen voor het lam én voor de spareribs. Spare- ribs zijn er voor grote en kleine eters. 200 gram spareribs (9,50 euro), 400 gram kost 14,50 euro en 18 euro voor de stevige portie. Mooi van De Kroon om spareribs niet te koppelen aan de leus 'eet maar zoveel als je kan'. 200 gram is meer dan voldoende voor ons. Ik 'neb moeite met de keuze van mijn voorgerecht. Als je geen trek hebt in soep of salade, biedt de kaart weinig va riatie. Een toast met gerookte zalm (8,75 euro) is mijn weinig spannende alterna tief Het tweede voorafje is scampi's in knoflooksaus (8,75 euro). Het sausje was smaakvol en de scampi's waren lekker gebakken. Niet te lang gelukkig. Het lamsvlees is op verschillende manie ren bereid. Het worstje had pikanter mo- Peter de Looff en John Baaij van café-res taurant De Kroon. foto Ronald den Dekker gen zijn. De lamskarbonade is wel weer goed gegrild, net als de spies van stuk ken lamsvlees en abrikoos. Eerlijk eten, zoals De Kroon wil. Kok Peter de Looff serveert bij het lamsvlees sugar snaps. Het is lang geleden dat ik de dikke zoete peulachtige groenten heb geproefd. Het is een geslaagde combinatie. Het vlees valt van het bot van de ribbe tjes. Het is precies goed gebakken en niet, zoals vaak gebeurt, te snel op te hoog vuur gegaard. We passen voor het nagerecht. De por ties waren overvloedig. Uiteindelijk krijg je bij De Kroon toch precies wat je ver wacht van een dorpsrestaurant. Hotel De Kroon. Voorstraat 17, 4491 EV Wissenkerke. tel. 0113-371324. www.hoteldekroonzeeland.nl. pinnen kan. Alle dagen open. Prijs-kwaliteit: Bediening: Entourage: Horen, zien en ruiken: Omdat het vanaf juli verboden is om in cafés en restaurants te roken, zijn de terrassen druk bezet. Ook bij kille avonden, zo blijkt bij De Kroon. Zelfs zonder terrasverwarming zitten ro kers lang buiten ie eten en drinken. Conclusie: De Kroon is een laagdrempelig ca fé-restaurant, waar je een eerlijke maaltijd verwacht en krijgt. Meer afleveringen op www.pzc.nl onvoldoende goed matig uitstekend voldoende Zeeuwse oesters (links) en japanse oesters. foto Dirk-Jan Gjeltema fSTllEEKPROPUCT Oesters zijn eigenlijk al heer lijk van zichzelf en moet je leren eten. Slurpen mag bij het eten van oesters. Maar het kan ook iets luxer. door Margot Verhaagen Oesters. Was het vroe ger nog armeluis eten, oesters sieren nu menig Fruit de Mer-schaal of worden a la minu te opengemaakt door oesterko ningen en op trendy feestjes rond gedeeld. Oesters eet je bijna altijd rauw en worden als lustopwekkend ge zien. Meesterverleider Casanova at volgens overleveringen wel vijf tig oesters per dag. Op elk lijstje van topkoks vind je ze terug: oesters. In juli en augus tus planten de oesters zich voort en drijven oesterlarfjes in de Oos- terschelde rond, waarna ze door het gewicht van de schelp naar de bodem zakken. De oesterkweker heeft collec teurs, voorwerpen waaraan de oester zich kan hechten, uitgezet op zijn percelen. Hierdoor kun nen de oesters goed groeien en overwoekeren ze elkaar niet. Ze worden af en toe verplaatst, zodat ze optimaal kunnen groeien. In de laatste fase komen de oesters terecht op de beste, schone gronden met voedselrijk water en veel stroming. Zo wordt het vlees in de schelp mooi vol, en krijgt de schelp zijn uiteindelijke vorm. Dan worden ze opgevist en ko men ze bij de oesterhandelaren in verswaterbassins terecht, de be roemde oesterputten van Yerse- ke. Hier worden ze gezuiverd, ko men ze tot rust en worden ze voorbereid om op het droge lan ger vers te blijven door een soort van sluitspiergymnastiek. In Zeeland worden twee soorten oesters gekweekt: de creuse, een van oorsprong Japanse oester en de originele, Zeeuwse platte oes ter. Het verschil zit in de smaak en in de schelp en dat komt me de doordat de platte drie jaar lan ger nodig heeft voordat hij gege ten kan worden. Oesters zijn eigenlijk al heerlijk van zichzelf Je moet ze wel leren eten. Gewoon met wat citroen sap, wat versgemalen peper en slurpen maar. Dat mag bij oes ters. Het kan ook iets luxer, met grappa en room. Maak de oester open en snijd het vlees los. Vul een klein borrelglaasje met een klein slokje grappa en een scheutje room. Doe daar de oester en wat druppels limoensap bij. Endat smaakt naar meer. Maurice de Coninck van restau rant de Gouden Leeuw in Scher- penisse en de Kiwanisclub Tho- len gaan platte Zeeuwse oesters weer telen volgens de traditione le Thoolse manier, die tot Twee de Wereldoorlog werd gebruikt. Vrijdag 5 september 2008 om 19.00 uur is de aftrap voor de ver koop van dakpannen die daarbij worden gebruikt als collecteurs. Die aftrap gebeurt met een voet balwedstrijd van oud NAC-ers te gen de Thoolse selectie. De op brengst gaat naar lokale projecten voor kinderen. www.degouden-leeuw.nl. 3-1/uk S( l^AyiHOiid r&iitwii Do. Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56